Business World Global

Enerjisa Commodities aktif olduğu ülke sayısını 30’un üzerine çıkartacak

Enerjisa Commodities aktif olduğu ülke sayısını 30’un üzerine çıkartacak
05 Haziran 2024 - 13:12

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Türkiye’nin lider özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim’in küresel enerji ticareti markası Enerjisa Commodities, enerji ticareti, karbon ticareti, yeşil enerji sertifikaları ve çevresel ürünler ve müşteri çözümleri alanlarında faaliyet gösteriyor.

Özellikle yeşil enerji ticaretinde büyümeye odaklanan bir vizyona sahip olan Enerjisa Commodities, bu vizyonu doğrultusunda 2023-2024 sezonu itibarıyla Euroleague’in ilk yeşil sponsoru oldu. Enerjisa Commodities’in faaliyetlerini ve hedeflerini Enerjisa Commodities Yönetici Direktörü Yusuf İlimsever ile konuştuk.

Tam olarak hangi hizmetleri sunuyor ve kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz?

Türkiye ve Avrupa’daki tüm enerji ticareti faaliyetlerimizi Enerjisa Commodities çatısı altında topladık. Enerjisa Commodities, Enerjisa Üretim’in Avrupa’daki enerji ticareti faaliyetlerini yürütürken hem Avrupa’da hem de küresel çapta enerji ticaretinde konumunu ve etkinliğini güçlendiriyor. Bununla birlikte global çevresel ürünler piyasalarında etkin ve güçlü bir oyuncu olmayı, ticaret yapılan bölgeleri genişletmeyi hedefliyoruz. Karbon ticareti yaptığımız ülkeleri de değerlendirirsek bugün 28’in üzerinde ülkede faaliyetlerimiz söz konusu.

Enerjisa Commodities’in kuruluşunun başlıca sebepleri nelerdi? 

Birinci nedenimiz yeteneklerimizi başka coğrafya ve piyasalarda değere dönüştürme isteğidir. İkincisi ise Güney Doğu Avrupa’da başladığımız faaliyetleri başarılı bir şekilde yönetmemizin vermiş olduğu özgüven. Aslında 2011 yılından beri Avrupa ile sınır ötesi enerji ticareti yapıyoruz. 2020 yılında Macaristan’da Enerjisa Europe şirketimizi kurduk. Pandemiye rağmen Macaristan, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Romanya’da lisanslarımızı aldık ve ülkelerinin piyasalarına kayıt olduk. Son 4  yıldır aktif olarak ticaret yapıyoruz ve bu ülkelerde operasyon yönetiyoruz. Güneydoğu Avrupa’yı incelerken, kendimizi tüm Avrupa piyasalarını analiz ederken bulduk. Bu piyasalardaki fırsatları ayrıntılı şekilde inceledik ve nerede başarılı olabileceğimizi belirledik. Son olarak büyük bir heyecanla bir iş planı hazırladık ve Orta ve Batı Avrupa’daki ticaret faaliyetlerimizi yönetmek amacıyla Hollanda’da bir şirket daha kurduk ve bütün ticari faaliyetlerimizi Enerjisa Commodities markası altında birleştirdik.

Hangi özeliklerinizle öne çıkıyorsunuz?

Geçmiş on yılda ciddi bir ticaret kültürümüz oluştu. Risk yönetimi, nakit yönetimi, yeni ürün geliştirme kabiliyeti, piyasa analizi gücümüz, sözleşme ve operasyon yönetme becerimiz, IT alt yapımız, satış becerilerimiz ve en önemlisi güçlü ekibimiz ile ne yaptığını bilen bir organizasyon var. Örneğin analiz kabiliyetimiz bunun büyük bir göstergesi. Şu anda aktif olarak Avrupa elektrik piyasasını ve Avrupa gaz piyasasını hemen hemen büyük ülkelerin tamamının piyasalarını analiz ediyoruz.

Euroleague’in ilk ve tek “Resmi Yeşil Sponsoru”

Enerji ve çevresel ürünler ticaretimizde çevresel ve sürdürülebilir bir yaklaşım Enerjisa Commodities’in ticari faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. Bu kapsamda çevresel bilincimizi sporun heyecanı ve dinamizmiyle birleştirerek Avrupa’nın en önemli basketbol organizasyonu olan Euroleague’in Resmi Yeşil Sponsoru olduk. Bu iş birliği bizim açımızdan bir sponsorluk anlaşmasının çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu büyüleyici spor dalı ve güçlü organizasyon sayesinde milyonlarca insana ve kuruma ulaşarak onları sürdürülebilir gelecek yolculuğumuzda bize katılmaya davet etme olanağı bulacağız.

Gelecek için hangi hedef ve projeleriniz var?

Önümüzdeki 5 yılda birinci hedefimiz Türkiye’de büyümeye son sürat devam etmek. Türkiye enerji piyasalarının gelişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. İkinci hedefimiz Avrupa’da hem fiziksel hem de finansal enerji piyasalarında aktif olmak. Elektrik de arbitraj ve sınırlar arası ticaret faaliyetlerine odaklanacağız. Gün öncesi ve gün içi piyasalarına hâkim olduktan sonra yenilenebilir santral yönetimi alanlarına yöneleceğiz. Üçüncü hedef, çevresel ürünler ticareti konusunda globalde bilinir bir marka olmak. Bu vizyonumuz doğrultusunda bilinirliğimizi genişletme hedefiyle 2023-2024 sezonu itibarıyla 3 yıl için Euroleague’in ilk yeşil sponsoru olduk. Yeşil enerji ve gönüllü karbon sertifikaları ticaretinde aktif olduğumuz ülke sayısını 30’un üzerine çıkartacağız. Tüm bu çalışmalarımızı, Türkiye’de lider konumumuzu sürdürerek ve sektöre, ülkemize hizmet veren global bir şirket olma gayesiyle ilerletmeye devam edeceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]