Business World Global

AXA Sigorta, 2023’te yenilik fırsatlarını değerlendirecek

AXA Sigorta, 2023’te yenilik fırsatlarını değerlendirecek
22 Mart 2023 - 12:38

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken “2023 yılında da, bu yeni nesil, müşteri odaklı sürdürülebilir büyüme planımızı hayata geçirirken acentelerimizle birlikte hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

AXA Sigorta’ya dair 2022’nin değerlendirmesi ve 2023 öngörülerini AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’den dinledik.

“HEDEFLEDİĞİMİZİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME YAKALADIK”

“Tüm sektörler gibi biz de her konuda belirsizliklerle karşı karşıya olduğumuz bir yıl yaşadık. Belirsizlikler müşteri davranışlarını da dönüştürdü. Sigorta sektörü özelinde sadece yangın değil tüm büyük hasarlar sektörün önemli bir parçası haline geldi. Biz bu dönemi “kusursuz fırtına” olarak adlandırıyoruz. Öncelikle sektör olarak “kusursuz fırtına”yı bertaraf edecek çözümler bulmamız gerektiğini düşünüyorum.

AXA Sigorta olarak “insanlığın gelişmesi adına, insanlar için değerli olanı korumak” misyonumuz doğrultusunda hareket ediyoruz. Müşterilerimizin hayatında oluşabilecek tüm riskleri öngörerek buna göre dengeli bir portföy sunmaya odaklandık. Bu bakış açısını satış ekiplerimize, acentelerimize, tüm çalışanlarımıza kazandırmaya gayret ettik. Acentelerimizin her branşta yetkin olabilmeleri adına onlara eğitimler verdik. Sürdürülebilir büyümeye ve portföy çeşitliliğine odaklanarak 2022’de hedeflediğimizin üzerinde bir büyüme yakaladık.

Büyümeyi acente ve çalışanlarımız olmadan sağlamamız imkânsız. Çalışanlarımıza yetkinliklerini artırmak ve acentelerimize çözüm odaklı anlayışla ve dengeli portföy sunarak hizmet vermeleri için çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenliyoruz. AXA Sigorta çatısında kurduğumuz AXA Akademi, tüm çalışanlarımızın yeteneklerini ve kişisel gelişim alanlarını önce keşfedip daha sonra geliştirmelerine olanak sağlayan birçok program ve imkân sunuyor. Sadece bununla da yetinmiyor, sektörümüze yetenekli gençleri kazandırmak adına üniversiteler ile önemli iş birliklerimizi devam ettiriyoruz. Kısa ve uzun dönem staj imkanları yanında, AXIS programımız yeni mezunlar için önemli fırsatlar sunuyor. Tabii bütün bunların yanında tüm çalışanlarımız grubumuzun global anlamdaki eğitim ve gelişim imkanlarından da faydalanabiliyor. Yeni dönemin bize sunduğu uzaktan eğitim fırsatlarını da tabii ki kullanıyoruz; ancak diğer taraftan mobilite kavramı ile kısa dönemli yurt dışı görevlendirme imkanlarını da değerlendiriyoruz. Gelecek Fakültesi eğitimlerinde, nesillerdir AXA Sigortalı olan acentelerimizin en yeni kuşaklarına, alanında uzman öğretim üyeleri tarafından işletme ve pazarlama alanlarında eğitimler veriyoruz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN BÜYÜYEREK ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca güçlü organizasyon, güçlü bölge, güçlü teknoloji ve altyapı, güçlü ürün ve hizmetler ile ön plana çıkan AXA Sigorta iş ailesi sürdürülebilir olmak adına büyüyerek çalışmalarına devam edecek. Bu anlamda çalışma prensiplerimizde bir değişiklik olmayacak; aksine, yeni katılan arkadaşlarımız ve acentelerimizin de deneyimlerinden istifade ederek birlikte gelişeceğiz.

DEĞİŞEN MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ VE DAVRANIŞLARI SİGORTA SEKTÖRÜNÜ ZORLADI

2022 yılı, yangın ve doğal afetler nedeniyle büyük hasarların oluştuğu ve maliyetlerin arttığı, fakat sermayenin yetersiz kaldığı bir yıldı. Bununla beraber, asgari ücret değişimleri, değişen müşteri beklentileri ve davranışları sigorta sektörünü zorladı. “Kusursuz fırtına” olarak adlandırabileceğimiz bu zorlayıcı dinamiklerden de finans sektörü içinde en çok sigortacılık olumsuz olarak etkilendi.

AXA Sigorta olarak, kusursuz fırtınadan en az etkilenen şirketler arasında bulunuyoruz. Türkiye sigorta sektörü 2022 yılında %133 büyüme ile 204 milyar lira prim üretimi gerçekleştirdi. AXA Sigorta olarak sürdürülebilir büyüme stratejimiz doğrultusunda hedeflediğimiz branşlara odaklanarak yüzde 124 büyüme ile 13 milyar lira üretim gerçekleştirdik. Güçlü sermayemiz, güçlü finansal yapımız ve güçlü organizasyonumuzla ‘Geleceğe Hazırız’ diyebilen bir şirket olmamız, olumsuz koşullar karşısında dayanıklılık gösterebilmemiz bu başarımızdaki en önemli faktörlerden oldu. Portföy dengemizi korumak, bölge teşkilatını güçlü kılmak, dijital çözümleri işimize entegre etmek, acente ve müşteri odaklılık, söylemlerimizin tutarlılığı gibi unsurlar bizi yaptığımız işte dayanıklı ve sürdürülebilir kılıyor.

“MÜŞTERİ ODAKLI BÜYÜME VE GELİŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

AXA Sigorta olarak, 2023’ü sürdürülebilir gelişim ve büyüme yılı olarak değerlendireceğiz. Bu yıl da tıpkı geçen yıl olduğu gibi, belirsizliklerin sektörümüzü etkileyeceğini düşünüyoruz. Fakat AXA Sigorta olarak bugünlere gelmemizi ve zorlu koşullardan en az seviyede etkilenmemizi sağlayan dayanıklılığımızın temelinde tutarlılığımız ve sürdürülebilirliğimiz yatıyor. Sürdürülebilir olmamızı sağlayan reçetemizi ise dengeli portföy, güçlü organizasyon ve bölge yapılanması, sağlam bilgi işlem altyapısı, acente ve müşteri odaklılık ve bir günden diğerine değişmeyen, tutarlı söylemlerimiz gibi unsurlar oluşturuyor. O nedenle 2023’te de bu reçeteye sadık kalarak ve yenilik fırsatlarını değerlendirerek, müşteri odaklı sürdürülebilir büyüme ve gelişmeye odaklanmaya devam edeceğiz. AXA Sigorta olarak, acentelerini ve bölge teşkilatını güçlü kılan bir şirketi temsil ediyoruz.

“ACENTELERİMİZİ RİSK DANIŞMANLARI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Güçlü acente, güçlü çalışan, güçlü bölge yapılanması bizim formülümüz. Müşteri odaklılığımız açısından acentelerimiz ve bölge yapılanmamız çok önemli, çünkü AXA Sigorta acenteleri müşterilerimiz için birer çözüm merkezidir. Acentelerimizi yalnızca müşterilerimize teklif yapan birimler olarak değil, risk danışmanları olarak görüyoruz. Bu nedenle acentelerimiz “aile sigortacılığı” dediğimiz anlayışla, müşterilerimizi bir aile olarak düşünüp onların tüm poliçe ihtiyaçlarını kapsayabilmek konusunda önemli bir görev üstleniyorlar. 2023 yılında da, bu yeni nesil, müşteri odaklı sürdürülebilir büyüme planımızı hayata geçirirken acentelerimizle birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.

2022’de “Kusursuz Fırtına”dan etkilenmemek için pek çok önlem aldık. 2023’e girdiğimiz bu günlerde de tüm bu aksiyonlarımızı tekrar gözden geçiriyoruz. Öğrendiklerimizle gelişmeye devam edeceğiz. Bu yüzden 2023’ü “sürdürülebilir büyüme ve gelişim yılı” olarak adlandırdık. Dolayısıyla 2023 daha belirsiz bir yıl olmasına karşın, AXA Sigorta olarak güçlü finansal yapı, sigorta 4.0 anlayışı, çözüm odaklılık, dengeli portföy, güçlü organizasyon ve dijital çözümler ile 2023’te sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza devam edeceğiz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.