Business World GlobalTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

AR-GE ve Tasarım Merkezlerine Vergi Avantajı.

AR-GE ve Tasarım Merkezlerine Vergi Avantajı.
9.704
25 Eylül 2019 - 8:59

1.000.000 TL’lik AR-GE Projesi, 2.843.085 TL avantaj sağlıyor.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi AOSB Bölge Müdürlüğü’nce, sanayiciler ve çalışanlara eğitim desteği sağlayan AOSB Akademi kapsamındaki  “Ar-Ge Teknoloji Yönetimi” programı devam ediyor. Program kapsamında, katılımcılara bu kez, AR-GE ve Tasarım Merkezlerine sağlanan vergi avantajları anlatıldı.

AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Toplantı Salonunda gerçekleştirilen,”AR-GE ve Tasarım Merkezlerinde/AR-GE Projelerinde Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Eğitimi”ne,  SMMM ve Bağımsız Denetçi Hakan Düzenli konuşmacı olarak katıldı.

Düzenli, “AR-GE ve Tasarım ile Teknokentlerde Vergi ve Muhasebe Uygulamaları” başlıklı sunumunda, AR-GE teşviklerinin, Vergi ve Vergi Dışı teşviklerden oluştuğunu belirterek, “İşverenler, doğrudan AR-GE ve Tasarım ile ilgili yaptıkları toplam harcamaları hem 5 yılda indirim konusu yapıyor, hem de ‘Yeniden Değerleme’ oranını sürekli uygulayarak, süre kısıtlaması olmaksızın bitene kadar devredebiliyor. Böylece hem yapılan harcamayı düşüyor hem de o harcama kadar tutarı yeniden değerleyerek vergiden istisna yapabiliyor” dedi.

Vergisel açıdan % 200 ila % 250 arası bir avantaj sağlayabildiğini anlatan Düzenli, ayrıca, SGK, KDV ve Gümrük vergileri yönünden diğer avantajlar da dikkate alındığında işverenler için  % 300’e yakın parasal avantajın söz konusu olabildiğini vurguladı.

AR-GE teşviklerinde teknik işlerle ilgili alan ile mali boyutu ilgilendiren alanlarda bütüncül işleyen bir yol haritası hazırlanması gerektiğini belirten Düzenli, “Bunu sistemsel olarak projeye uygun yürütmek gerekmektedir. Aksi halde, proje ve projeye ilişkin avantajları elde etmek mümkün olamayabiliyor. Bu yüzden eğitimin amacı; sistemin nasıl işlediğini, uygulamalardaki SGK, Vergi ve Teknik uygulamalar ile kayıt ve bildirim aşamasındaki yorum ve değerlendirmeleri yaparken uygulayıcılara ve ilgi duyanlara yol gösterilmesidir” diye konuştu.

Düzenli, konuyla ilgili teşviklerin sağladığı avantajları simüle ederek örneklendirirken, bir işletmenin 1.000.000 TL’lik AR-GE Projesi teşvikinden, AR GE İndirimi, kurumlar vergisi avantajı, SGK işveren prim desteği, gelir vergisi stopaj desteği, damga vergisi ile  gümrük vergisi desteklerinden oluşan toplam 2.843.085 TL avantaj sağladığını kaydetti.

10 Eylül 2019 tarihinde başlayan, 30 saat ve 3 modül şeklinde tamamlanması planlanan “Ar-Ge Teknoloji Yönetimi” programı 1 Ekim 2019 tarihinde sona erecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.