Business World Global

Alternatif Bank’tan, Engelsiz Bankacılık’a destek

Alternatif Bank’tan, Engelsiz Bankacılık’a destek
05 Nisan 2024 - 12:21

Alternatif Bank, Engelsiz Bankacılık alanında yürüttüğü çalışmaların sosyal etkisini ölçümlemek amacıyla KUSIF iş birliğiyle bir araştırma gerçekleştirdi. Banka, Engelsiz Bankacılık konusu özelinde Türkiye’de örnek olabilecek ilk kapsamlı sosyal etki araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Alternatif Bank, 5 yıldır ‘hak temelli’ bir yaklaşımla sürdürdüğü Engelsiz Bankacılık alanındaki faaliyetlerinin farklı gruplardaki paydaşları ve kamuoyu nezdindeki sosyal etkisini ölçümlemek amacıyla Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) ile 2023 yılında başlattığı sosyal etki araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Engelsiz Bankacılık konusu özelinde Türkiye’de örnek olabilecek ilk kapsamlı sosyal etki araştırması “Sosyal Etki Ölçümü ve Yönetimi: Engelsiz Bankacılık Örneği” ile Banka, sadece bankacılık sektörüne değil, toplumun geniş bir kesimine fayda sağlamayı hedefliyor.

“Engelsiz Bankacılık çalışmalarımızın yarattığı sosyal etkiyi ölçümlemek istedik ”

Araştırmayla ilgili görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Ozan Kırmızı, “Alternatif Bank olarak sunduğumuz tüm hizmetlere, herkesin eşitlik çerçevesinde kolaylıkla ulaşabilmesini kurumsal önceliklerimiz arasında görüyoruz. Bu anlayışla, yaklaşık 5 yıldır yürüttüğümüz ‘Engelsiz Bankacılık’ çalışmalarımızla, bankacılık hizmetlerimizi herkesin erişebileceği şekilde tasarlamanın ve sunmanın önemine inanarak, ‘yardım temelli değil hak temelli’ bir yaklaşımla faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2019 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz tüm bu eforumuzun erişilebilirlik ve engelleri kaldırmak noktasında, paydaşlarımız ve kamuoyu nezdinde nasıl bir etki ve farkındalık yarattığını ölçümlemek istedik. Çevreye yönelik projelerde ölçümlemenin gelişmiş standartları bulunsa da, bu gibi sosyal projelerin etkisini ölçümlemek daha zor ve karmaşık bir yaklaşımı beraberinde getiriyor. Bizde bu doğrultuda bu alandaki en muteber kurumlardan biri olan (KUSIF) ile geçtiğimiz yıl önemli bir iş birliğine imza attık. Değerli KUSIF ekibine, “Engelsiz Bankacılık” alanında yürüttüğümüz tüm bu çalışmaları akademik bir zemine oturttukları, çok farklı ve uzman gözüyle detaylı şekilde analiz edip bize yepyeni bakış açıları kattıkları için çok teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten büyük bir emek ve mesai harcadılar, ortaya da bize göre çok çok değerli ve anlamlı, yine sektörümüze örnek olacak bir çalışma çıktı” diye konuştu.

Araştırmanın çıktılarını da değinen Ozan Kırmızı şunları söyledi: “Gördüğümüz sonuçlar, Bankamızın yaratmak istediği değişim ve etki hedefine ulaşma konusunda doğru adımlarla ilerlediğini objektif bir şekilde gösterdi. Engelsiz Bankacılık alanındaki çalışmalarımızla özellikle çalışanlarımız ve diğer iç paylaşlarımızda farkındalık ve sahiplenme konusunda önemli bir yol kat ettiğimizi görüyoruz. Dış paydaşlarımızda ise olumlu bir hareketin başladığını görüyoruz. Bu çerçevede yapılan kapsamlı ölçümleme ve bulgular bundan sonraki süreçte çalışmalarımızı şekillendirecek. Başladığımız yere kıyasla önemli bir yol kat etmiş olsak da “artık tamam” diyebileceğimiz noktada değiliz, daha önümüzde uzun bir yol olduğunun farkındayız. Bu yüzden Engelsiz Bankacılık alanındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Engelsiz Bankacılığı sadece bir sorumluluk çalışmasından öte, stratejik hedeflerimizden olan çalışan ve müşteri deneyiminde mükemmeliyet arayışımızın bir tamamlayıcısı ve de marka kimliğimizin bir parçası olarak görüyoruz.”

“Sürdürülebilirlik için etki yönetimi”

Sosyal etki yönetiminin önemine vurgu yapan KUSIF Yönetici Direktörü Dr. Gonca Ongan, “Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) olarak on yılı aşkın süredir sosyal fayda sağlayan kurumlara sosyal etki ölçümlemesi ve yönetimi konusunda destek oluyor, sosyal etki aktörü sayısını artırmak için her geçen gün yeni kişi ve kurumlarla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız işlerde kurumların sosyal etki stratejileri ile yaratmak istediği değişimlere ilişkin onlarca sorunun yanıtını arıyor, kurumlara sürdürülebilirlik için etki yönetimi bakış açısı sunmaya çalışıyoruz. Bu araştırmada sosyal etki yolculuğunda olan Alternatif Bank’ın, paydaşları üzerinde yarattığı olumlu değişimlerin sonuçlarına dair iyi örnek uygulamasıyla karşınızdayız. Sosyal etki araştırması, Alternatif Bank’ın Engelsiz Bankacılık kapsamında yürüttüğü faaliyetlerin kurumsal olarak etki çerçevesinin tanımlanmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Araştırma ve bulguların, Bankanın sürdürülebilirlik odaklı kalıcı bir etki yönetimi süreci oluşturulmasına katkı sağlayacağına ve gelecek faaliyetleri için yol haritası sunacağına inanıyoruz. Böylece etkiyi artırmak için Bankanın mevcut çalışmalarını revize etmesi ve yeni çalışmalarla ilgili stratejik kararlar vermesini kolaylaştıracak bir çerçeve paylaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.
Sosyal etki araştırmasının Sosyal Etki Yönetimi ve Sosyal Değer İlkeleri çerçevesinde ilgili uluslararası standartlara göre yürütüldüğünün altını çizen Dr. Ongan, Engelsiz Bankacılık kapsamında yürütülen faaliyetlerle, farklı paydaş gruplarında değişimlerin gözlemlendiğini ve bu noktada araştırmanın öncelikli paydaş grubu arasında olan banka çalışanlarında tematik alanlarda kayda değer değişimlerin yaşandığını belirtti. Ayrıca söz konusu faaliyetlerin Alternatif Bank’ın sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerinin ötesine geçerek Bankanın kurumsal iş modelinin bir parçası olarak kapsayıcı iş modeli olmasına ilişkin analiz ve önerilere yer verildiğini vurguladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.