Business World Global

“Akıllı Tarım ve Sulama” ile yüzde 40 tasarruf

“Akıllı Tarım ve Sulama” ile yüzde 40 tasarruf
22 Mart 2024 - 4:07

Vodafone Business, dijitalleşmenin gücünü kullanarak sürdürülebilirlik ve su tasarrufu konusunda değer yaratmaya devam ediyor. IoT tabanlı Dijital Tarım İstasyonu ve Akıllı Tarım ve Sulama çözümlerini kullanarak tarımsal sulamada yüzde 40’a varan tasarruf sağlayan çiftçiler doğal kaynakları doğru zamanda ve yerinde kullanabilirken, bu sayede ürün verimliliğinde de yüzde 15’e varan iyileşmeler elde ediyor.

1997’den bu yana her yıl 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü’nde özellikle çiftçilerin, yaşamın kaynağı olan su ve doğal kaynakları doğru ve zamanında kullanmasının su tüketiminde hayati bir değer taşıdığına dikkat çekilirken, Vodafone Business, bu alanda çiftçilere sunmuş olduğu inovatif çözümlerle önemli seviyelerde verimlilik ve tasarruf sağlıyor. Dijital ve Akıllı Tarım çözümleriyle Vodafone Business, bu sayede dünyamızın geleceği için de çalışmalarına devam ediyor.

“IoT ve bulut tabanlı çözümler, verimlilikle birlikte sudan da tasarruf etme imkânı sağlıyor”

Bu yıl Dünya Su Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu; iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki stresi her geçen gün daha da artırdığını dile getirirken, su kıtlığını hafifletmek ve suyla bağlantılı ekosistemleri korumak adına hepimize önemli görevler düştüğünün kaydetti. Başta tarım olmak üzere sanayi ve evsel kullanım ihtiyaçları doğrultusunda su kullanımının önümüzdeki dönemde daha da artacağına vurgu yapan Kestioğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Geleneksel yöntemlerle yapılan çiftçilikte çok daha fazla su, gübre, mazot ve başka kaynaklar harcanıyor. Bu durum da maliyetleri artırıyor. Vodafone Business’ın sunduğu Dijital Tarım İstasyonu çözümleri ise doğru anda doğru sulama önerisi sayesinde suyun gereğinden fazla kullanılmasının önüne geçerek su kaynaklarının korunmasını sağlıyor. Havanın ve toprağın nemini ölçen, ne zaman yağmur yağacağını veya kuvvetli rüzgâr çıkacağını önceden haber veren çözümlerimiz sayesinde, çiftçiler daha dengeli sulama yaparak kaynakları daha verimli kullanma imkânı buluyor.

Bölge, coğrafi koşullar, yetiştirilen ürün ve kaynaklar göz önüne alındığında sulamada yüzde 40, gübreleme ve ilaçlamada yüzde 30, elektrikte ise yüzde 40’lara varan tasarruf sağlayan Dijital Tarım İstasyonu, tarımsal ürünün çeşidine göre de verimlilikte yüzde 15’e varan artış ve ürün kalitesinde ciddi iyileşmeler sağlıyor. Bu noktada önümüzdeki dönemde tarımda IoT ve bulut tabanlı çözümlerin su ve enerjiyi doğru ve zamanında kulanım imkânı sunacağını söyleyebiliriz. Bizler de Vodafone Business olarak, herkes için daha iyi bir gelecek hedefiyle dijitalleşmenin gücünü kullanarak sürdürülebilirlik alanında ve su tasarrufu gibi dünyamız için son derece kritik olan bir konuda katma değer yaratan çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.