Business World Global

AEK, anonim şirketlere pay senedi basımında rehberlik ediyor

AEK, anonim şirketlere pay senedi basımında rehberlik ediyor
28 Nisan 2024 - 21:18

AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi Kurucusu Ayşe Kösebay, 2013 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini ve bununla birlikte, basım sektöründe toplam 33 yıllık deneyime sahip olduklarını vurguladı.

Yeni nesil ve güvenlikli hisse senedi basımı ve danışmanlık hizmetleri ile uzmanlaşmış bir kuruluş olarak, sektörümüzün öncüsü konumunda olduklarını anlatan Kösebay “İstanbul’dan Türkiye’nin her noktasına hizmet sağlıyoruz. Bu noktada Türkiye basım sektöründeki sayılı kadın girişimlerinden biri olduğumuzu da eklemek isterim. Hisse senedi denildiğinde akla ilk olarak borsada işlem gören, halka açık şirketler geliyor. Oysa, borsa şirketlerinde artık pay senedi yok, paylar kayden izleniyor. Pay senedi basımı, esasında halka açık olmayan anonim şirketler için çok önemli bir konudur.Bu açıdan, şirketlerle iş birliği yaparak onlara bilgi ve destek sağlamak için çalışıyoruz. Bunu anonim şirketlerin finansal okur yazarlığına katkı olarak adlandırabiliriz.Pek çok anonim şirket, Türk Ticaret Kanunu’nun hükümleriçerçevesinde, hisse senedi sahibi olmanın sağladığı vergi avantajlarının farkında değil. AEK Pay Senedi olarak konunun vergisel boyutuna ilişkin kapsamı hakkında spesifik bir bilgi birikimine sahibiz ve bunları müşterilerimizle paylaşarak bir değere dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz.  Ekibimiz, konuyla ilgili mevzuat ve yasaları yakından takip eden deneyimli, yetkin çalışanlardan oluşuyor. Ayrıca Yeminli Mali Müşavir ve Akademisyenlerden oluşan danışmanlarımız da var” diyor.

“Hisse Senedi Bastırmanın Avantajları Hakkında Farkındalık Oluşturuyoruz”

Hisse senedi bastırmanın en önemli avantajlarından birinin vergi yönünden olduğunu söyleyen Ayşe Kösebay “Örneğin, bir anonim şirketin ortağı, payını edindiği tarihten itibaren iki yıl sonra bu payı devretmek isteğinde eğer elinde hisse senedi bulunuyorsa elde ettiği kazanç için gelir artış vergisi ve KDV ödemesi gerekmiyor. Daha açık ifade edersek, 1 milyon TL’ye aldığınız hisse senedini iki yıl sonra 5 milyon TL’ye sattığınızda, elde ettiğiniz 4 milyon TL’lik kazançtan herhangi bir vergi ödemeniz gerekmeyecek. Bu, hisse senedi basımının şirketlere sağladığı önemli avantajlardan sadece biri. Halka açık olmayan anonim şirket yöneticilerinin, gerçekleşen her sermaye artırımını ayrı birer tertip olarak değerlendirmesi ve bu tertibe ilişkin pay senetlerini zamanında bastırması yeterlidir. Ünvanımızdan anlaşıldığı gibi pay senedi konularda birçok çalışmamız var. Bu konuda sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiriyor, bir kadın işletmesi olarak kadın girişimcilere pay senedi basımı ve danışmanlık hizmetlerinde öncülük ediyoruz. Ayrıca, şirket merkezimiz İstanbul’da olsa da internet ortamından birçok ilimizdeki iş insanına ve meslek mensuplarına pay senetlerini anlatıyoruz. Pay senedi basımı şirket ortaklarının menfaatine olan işlemdir. Dolayısıyla şirket ortaklarına ve yöneticilerine yasal olarak kullanabilecekleri önemli bir finansal imkânı bilip faydalanma noktasında katkı vermek ve sektördeki paydaşların bilgi ve deneyimini artırmak üzere webinarlar, etkinlikler ve birebir iş birlikleri ile çok yönlü çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Basım sektöründe kadın girişimcilere ihtiyaç var”

Kurulduğu ilk günden bu yana ekibiyle birlikte sektörde öncü rol üstlendiklerini, yenilikçi ve güvenilir bir çözüm ortağı olmanın her zaman öncelikli değeri olduğunun altını çizen AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi Kurucusu Ayşe Kösebay “Bunlar, girişimci olarak yola çıktığım ilk gün kendime belirlediğim temel değerlerdi. AEK Pay Senedi’ni kurmadan önce basım sektöründe 23 yıl deneyim edindim. Baskı yönetimi, satış ve pazarlama ve iş geliştirmeye kadar işin her alanında çalıştım. Bu süreçte, sektördeki ulusal ve uluslararası yenilikleri, trendleri takip ederek, işletmemize yenilikçi uygulamaları kazandırdım. 2013yılında kendi girişim hikayemi başlatmaya karar vererek AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum. Türkiye’de pek bilinmeyen ancak yurt dışında basım sektöründe önemli bir yer bulan Basım Danışmanlığı mesleğini hem tanıttım hem de uyguladım. Şirket olarak, Türkiye’ye hisse senedi basımı kavramını açıklamış olmaktan, yeni nesil güvenlik önlemlerini sektöre tanıtarak ve ilkleri hayata geçirerek sektöre yenilikçi bir vizyon ile öncülük etmekten, paydaşlarımızın takdir ve güvenlerini kazanmış olmaktan mutluluk duyuyorum. Türk kadının uluslararası düzeyde temsil edilmesi gerektiğine inanarak, yurtdışı ağlara da üye olduk. 2023’ten bu yana uluslararası WOMEN OWNED sertifikasına sahibiz. Ayrıca kadınlara ait işletmeleri dünya çapındaki nitelikli tedarikçilerle buluşturan global bir sivil toplum kuruluşu olan WEConnect Int.üyesiyiz. Kadınlara duyduğum güveni işletmemizde de görebilirsiniz. Çalışanlarımızın tamamı kadınlardan oluşuyor. Kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına, fırsat eşitliğine ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlama potansiyeline inanıyor ve gönülden destekliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]