Business World Global

2024, piyasalar ve ekonomi ortamına güvenin daha da arttığı bir yıl olacak

2024, piyasalar ve ekonomi ortamına güvenin daha da arttığı bir yıl olacak
16 Ocak 2024 - 13:17
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, 2023 yılını değerlendirirken 2024 yılına ilişkin hedeflerini paylaştı.

2023 yılı hem küresel anlamda hem ulusal anlamda çeşitli sebeplerle ticaretin yavaşladığı bir yıldı. Tüm sektörler bu durumdan etkilendi. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, “Buna rağmen sanayici olarak yeni pazarlar arayarak, inovatif ürünler geliştirerek mevcut üretim hacmimizi korumaya çalıştık. Dönemsel olarak ivmelerde düşüşler yaşansa da 2023 yılını 5 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

İhracat rakamlarını korumaya çalışırken aynı zamanda yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeye gayret gösterdiklerini söyleyen Çevikel, “İklim değişikliği ile mücadele için devreye alınan ve ülkemizin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşması kapsamında yeşil üretime olan yatırımın arttığı bir dönem geçirdik. Gerek GES yatırımları gerek karbon ayak izi konularıyla yakından ilgilendik ve çoğu sanayici bu yatırımlarını tamamladı. Yakın zamanda KOSGEB’in de yayınladığı desteklerle yeşil dönüşümünü tamamlayamayan sanayiciler için çok iyi bir fırsat dönemi başladı. Umuyorum ki tüm bu gelişmelerin yanında 2024 yılı içerisinde ihracat rakamları çok daha iyi neticelenecektir” diye konuştu.

“TEKSTİL SEKTÖRÜ ”

DOSAB özelinde bakıldığında tekstil firması sayısı daha fazla olmasına rağmen, ihracat rakamları bakımından otomotiv sektörünün başı çekmekte olduğunu söyleyen Çevikel, “Bölgemizde yer alan yerli yabancı yatırımlı-ortaklı otomotiv firmaları ve yan sanayisi ile otomotiv sektörünün oldukça iyi bir durumda olduğunu söyleyebilirim. Ancak tekstil sektörü de bölgemizde çok iyi bir seviyede. Gerek Avrupa gerek diğer ülkelerde tekstil dendiğinde en iyi üreticilerin bölgemizde olduğunu tüm büyük alıcılar bilmektedir. Türk tekstili bugünkü konumunda dünyaya örnek olabilecek bir üretim kabiliyetine sahip, yeşil dönüşüme uygun, karbonsuz bir ekonomi modeline ve çevre dostu teknolojilere yatırım yapan  ender sanayilerden biridir” dedi.

“DÜNYA’DA ULAŞAMADIĞIMIZ BİR NOKTA YOK”

Avrupa ülkelerinin ihracat bakımından başı çeken yerler olduğunu söyleyen DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, “Almanya ve İngiltere Avrupa’da en çok ihracat yapılan ülkeler. Bunun akabinde Amerika, Güney Afrika, Orta Doğu ülkeleri yine en çok ticaretimizin olduğu bölgeler. Aslında DOSAB genel olarak ihracatçı bir bölge, dolayısıyla dünyada ulaşamadığımız, gidip fikir edinmediğimiz bir nokta yok diyebilirim. Ama bu sıralamada başı Almanya ve İngiltere çekmekte. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın her sene hedef pazar olarak işaret ettiği ve bu yönde destek verdiği ülkeler açıklanıyor. Hedef ülkeler arasında Amerika, Endonezya, Brezilya, Almanya, Hollanda gibi ülkeler yer almakta. Bu hedefleri ve destekleri de değerlendirerek planlarımızı bu şekilde revize ediyoruz” diye konuştu.

“EKONOMİ ORTAMINA GÜVENİN DAHA DA ARTTIĞI BİR YIL UMUYORUM”

2023 yılının tüm dünya için oldukça zor bir yıl olduğunu söyleyen Çevikel, “Daralan pazarlar, krediye erişimdeki zorluklar ve daha sayılabilecek birçok faktör bunun sebepleri arasında. Ancak Türk sanayicisi üretmekten ve geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Umuyorum ki 2024 yılı, piyasalar ve ekonomi ortamına güvenin daha da arttığı bir yıl olacak. Ancak bir rakam zikretmek değişen dünya koşullarında oldukça zor maalesef” dedi.

“BURSA OTOMOTİV İHRACATININ DOĞRUDAN YARISI DOSAB BÖLGESİNDEN YAPILIYOR”

Türkiye’nin ilk otomobil fabrikasının da, DOSAB’da yer aldığını söyleyen Çevikel, “Ana sanayinin bölgemizde yer alması neticesinde doğal olarak yan sanayi de iyi düzeyde gelişmiş durumda. Tüm bu firmaların hemen hepsi aktif ihracat yapmakta ve dünyanın önde gelen ana sanayilerine parça temin etmekte. Dolayısıyla Bursa otomotiv ihracatının doğrudan yarısı DOSAB bölgesinden yapılıyor diyebiliriz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.