Business World Global

VakıfBank’tan ‘Reel ekonomiye 523 milyar TL katkı’

VakıfBank’tan ‘Reel ekonomiye 523 milyar TL katkı’
10 Şubat 2021 - 21:59

VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlarına göre 2020 yılında toplam 699 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı. Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye toplam 523 milyar TL destek sağlayan VakıfBank, yılın aynı döneminde elde ettiği 6 milyar 439 milyon TL brüt karından 1 milyar 429 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 5 milyar 10 milyon TL net kar elde etti. 

2020 yılında elde ettiği brüt karından ilave 220 milyon TL serbest karşılık ayıran banka, toplam serbest karşılıklarını ise 1 milyar 72 milyon TL’ye yükseltti. Müşterilerinin ve Türkiye ekonomisinin daima yanında olan VakıfBank, 2020 finansal sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ekonomide ve sosyal hayatta alışkanlıkların değiştiği pandemi döneminde de VakıfBank ailesi olarak müşterilerinin yanında olmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

“Milli ekonomimizin hedeflerine ulaşması için sorumluluk alıyoruz”

Üstünsalih, “Ülkemiz için üreten, değer katan, istihdam sağlayan, iş ve emek veren her kesimi var gücümüzle destekliyoruz. Devletimizin yol gösterici nitelikteki politikalarına mutlak bir uyumla görevimizi yerine getiriyoruz. Ekonomideki istikrarın devamını temin etme ve milli ekonomimizin hedeflerine ulaşması için sorumluluk alıyoruz. Bu anlayışımızı 2020 gibi zor bir yılda koruduk ve daha fazlasını yapmak için çaba sarf ettik. Özellikle cari dengeye pozitif katkı yapan, istihdamı geliştiren, ülkemiz için kritik önem taşıyan, yerli ve milli üretimde faaliyet gösteren sektörler için özel ürün ve hizmetler sunmayı sürdürdük” dedi.

Bankacılık faaliyetleri kapsamında hemen her alanda pazar paylarını artırdıklarını kaydeden Üstünsalih “2020 yılında nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığımız destek 523 milyar TL’ye ulaştı.  699 milyar TL toplam aktif büyüklüğümüz ile Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olarak kararlılıkla, ülkemizin, milli ekonomimizin ve müşterilerimizin daima yanında olmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘‘Nakdi kredilerde pazar payımız yüzde 12’ye ulaştı’’

VakıfBank’ın toplam nakdi kredilerinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 53,6 artışla 422 milyar TL’yi aştığına vurgu yapan Üstünsalih, toplam aktiflerinin ise yüzde 66,6 artışla 699 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekti. Söz konusu büyüme oranlarının sektör ortalamalarının üzerinde olduğunu söyleyen Üstünsalih, “Böylece nakdi kredilerdeki pazar payımız 2019 yılsonundaki yüzde 10 seviyesinden yüzde 12 seviyesine;  toplam aktiflerdeki pazar payımız ise yüzde 9’dan yüzde 11 seviyesinin üzerine çıkmıştır.  2020 yılında Bankamız sermayesinin devletimiz tarafından güçlendirilmesi bu sağlıklı büyümede en önemli itici kuvvetlerden biri olmuştur.” dedi.

“Sektörün oldukça üzerinde mevduat artışı”

Fonlama tarafında da başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirten Üstünsalih, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tabana yaygın mevduat hedefimiz doğrultusunda, bu yıl da sektöre hızlı ve yenilikçi çözümler sunmaya devam ettik. Ana fonlama kalemimiz olan toplam mevduatlarımız, bir önceki yıla göre yüzde 64,6 artarak 414 milyar TL’yi aştı. Mevduat tarafındaki büyümemiz de yine sektör ortalamalarının oldukça üzerindedir. Böylece toplam mevduatlardaki pazar payımız 2019 yılsonuna kıyasla yüzde 9,8’den yüzde 12 seviyesine yükselmiştir.”

“Sürdürülebilir finansman alanında bir ilke daha imza attık”

VakıfBank olarak, mevduat dışı fonlama tarafında bir ilke daha imza attıklarına dikkat çeken Üstünsalih, 750 milyon dolar tutarında mevduat bankalarınca ihraç edilen ‘ilk Sürdürülebilir Eurobond’ işlemini başarıyla tamamladıklarını ifade etti. “Hemen ardından Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile Türk bankacılık sektörünün en büyük tutarlı ‘Yeşil Konut Projesi’ olma özelliğini taşıyan 200 milyon Euro tutarında bir anlaşma imzaladık” diyen Üstünsalih, “Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü bankası olarak, bu başarılı işlemlere ilaveten gerçekleştirdiğimiz diğer yurtdışı fonlamalarla birlikte 2020 yılında uluslararası piyasalardan toplam 5,1 milyar dolar tutarında yeni kaynak temin ettik. Önümüzdeki dönemlerde de sürdürülebilir finansmana erişim için çalışmalarımıza devam ederek yurtdışından kaynak temin etmeye devam edeceğiz” dedi.

 “Dijital dönüşüm hız kesmeden devam ediyor

Üstünsalih, 2020 yılında dijitalleşme sürecinde de sektöre öncülük etmeye devam ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı; “Teknoloji alanında global gelişmeleri yakından takip eden bir banka olarak dijitalleşme alanında çok önemli adımlar attık. Salgın döneminde değişen yaşam koşullarına hızla ayak uydurabilmek adına dijital platformlarımızın performansını en üst seviyeye çıkardık. Müşterilerimize sağladığımız hizmeti kesintisiz sürdürmek adına bu alandaki yatırımlarımızı artırdık. 2020 yılında devreye aldığımız pek çok yenilikçi dijital ürün ve hizmetin de katkılarıyla şube dışı kanallardan yapılan işlemlerin oranı yüzde 95’ı aştı. Dijital bankacılık müşteri sayımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45, internet ve mobil satış kanallarımızdan yapılan finansal işlem tutarı da yüzde 123 oranında artış gösterdi.”

VakıfBank’ın konsolide olmayan 31 Aralık 2020 tarihli bilançosunun önemli finansal göstergeleri

Vergi Öncesi Kâr 6.439 milyon TL
Net Kâr 5.010 milyon TL
Toplam Aktifler 698.897 milyon TL
Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler 523.279 milyon TL
Nakdi Krediler 422.043 milyon TL
Gayri Nakdi Krediler 101.236 milyon TL
Toplam Mevduat 414.044 milyon TL
Özkaynaklar     46.485 milyon TL
Alınan Krediler 46.987 milyon TL
İhraç Edilen Menkul Kıymetler 45.513 milyon TL
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.