Business World Global

Turkcell dijital banka kuruyor

Turkcell dijital banka kuruyor
27 Haziran 2022 - 18:11

Turkcell, bireysel ve KOBİ müşterilere hizmet verecek bir dijital banka kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvuruda bulunduğunu duyurdu.

KAP’a yapılan açıklamaya göre, söz konusu dijital banka 1 milyar TL’lik sermayeyle kurulacak. Bankanın yüzde 99.96’sına Turkcell Finansman A.Ş sahip olacak. Geri kalan paylara ise Turkcell’in alt şirketleri sahip olacak. Borsadaki düşüşe paralel açılışta yüzde 2’nin üzerinde gerileyen Turkcell hisseleri açıklamanın ardından yüzde 2.7 ekside 17.32 liradan işlem gördü. Turkcell’in Paycell’i de kuracağı dijital bankaya entegre etmesi bekleniyor.

10 BANKA BEKLENİYOR

BDDK, dijital bankacılıkta standartları belirleyen ‘Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı geçen ay resmi internet sitesinde yayımlayarak görüşe açtı. Sektörün uzun zamandır beklediği bu yönetmelikle birçok firmanın dijital banka kurmak için başvuruda bulundu. Geçtiğimiz Nisan ayında Hayat Kimya, Türkiye’nin ilk dijital katılım bankasını kurmuştu. Uzmanların verdiği bilgiye göre bu yıl yıl toplamda 3 ila 10 arasında dijital bankanın kurulması öngörülüyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.