Business World Global

SolarAPEX, yatırımcıları sektördeki en ileri teknolojilere yönlendiriyor

SolarAPEX, yatırımcıları sektördeki en ileri teknolojilere yönlendiriyor
23 Mayıs 2024 - 8:02

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Türkiye genelinde güneş enerjisi alanında anahtar teslim kurulum projelerini başarıyla hayata geçiren SolarAPEX, Yenilenebilir enerji sektöründeki potansiyelleri 2024 yılında da keşfederek proje portföyünü genişletecek.

SolarAPEX kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği anahtar teslim güneş enerjisi kurulum projeleriyle, sadece enerji ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda çevresel etkimizi en aza indirme hedeflerimize ulaştı. Türkiye’nin dört bir yanındaki projeleriyle, güneş enerjisi potansiyelini değerlendiriyor ve ülkemizin enerji geleceğine sürdürülebilir katkılarda bulunuyor.

Enerji sektöründeki ilerici vizyonu ve müşteri odaklı yaklaşımıyla, SolarAPEX olarak yenilenebilir enerjiye dair geleceği birlikte inşa etmeyi hedefliyor. Şirket, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 600 MWP kurulu gücü aşan güneş enerjisi projesini başarı ile tamamladı. Toplamda 600 MWP kurulu gücü aşan güneş enerji projelerimizde yaklaşık 1.100.000 adet güneş paneli, 6.000 adet invertör kullanılmıştır.

PROJELER BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Daha önce Huawei Türkiye ve güneş enerjisi santralleri için inverter tedarik sözleşmesi imzalayan SolarAPEX projeleri başarı ile uyguladı. Aynı zamanda, projelerde Jinko Solar ve JA Solar firmaları ile iş ortaklıkları ve işbirlikleri kurulmuştur. Osmaniye bölgesinde geliştirilen, aynı anda tüm tesislerinde toplam 632 bin metrekare alan üzerinde kurulan güneş enerjisi santrali (GES) ile 140 megavat kurulu güce ulaşıldı ve böylelikle dünyanın en büyük çatı üstü GES tesisi olma unvanını kazandı. Aynı zamanda, Şanlıurfa’da uzman ekip tarafından geliştirilen 96 megavat kurulu güce sahip arazi üzeri güneş enerji tesisi ile, bölgenin enerji ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edilerek sürdürülebilir kalkınmaya destek olmaya projelerin uygulanması ile devam ediyor.

PAZARDAKİ POTANSİYELLERİ DEĞERLENDİREREK STRATEJİLERİMİZİ BELİRLİYORUZ

Deneyimli ve uzman kadrosuyla birlikte, çevresel sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyerek, ülkemizin enerji ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunduklarını söyleyen SolarAPEX Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan “Kapasitemizi arttırmak ve sektöre katkıda bulunmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca, yenilikçi teknolojiler ve sürdürülebilir çözümler geliştirerek, yeşil ekonomiye katkıda bulunmakta 2024 yılında benimsemiş olduğumuz politikalarımızdandır. Global ve Türkiye pazarlarında gelişim süreçlerini yakından takip ediyoruz. Küresel pazarda, yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasıyla birlikte yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise, enerji dönüşümüne yönelik yapılan yatırımlar ve teşvikler sektördeki büyümeyi hızlandırıyor. SolarAPEX olarak, bu pazarlardaki potansiyelleri değerlendirerek stratejilerimizi belirliyoruz” dedi.

SEKTÖRDEKİ BÜYÜME POTANSİYELİ DEVAM EDİYOR

SolarAPEX olarak, 2024 yılında yeni iş birlikleri kurmayı ve mevcut ortaklıklarımızı güçlendirmeyi hedeflediklerinden de bahseden Doğan “Yenilenebilir enerji sektöründe deneyimli ve güvenilir iş ortaklarıyla birlikte çalışarak, sektördeki ivmemizi pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Güneş enerjisi artık dünyanın birçok bölgesinde önemli bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, sektördeki büyüme potansiyeli devam etmektedir, çünkü yenilenebilir enerjiye olan talep artmaktadır ve teknolojik yeniliklerle maliyetler düşmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde güneş enerjisi projeleri, enerji ihtiyacını karşılamak ve çevresel etkileri azaltmak için önemli bir fırsat sunmaktadır” açıklamasında bulundu.

EN VERİMLİ VE İLERİ TEKNOLOJİLERİ KULLANMAYI AMAÇLIYORUZ

SolarAPEX olarak, bu küresel trendlere uyum sağlamak ve sektördeki büyüme potansiyelinden faydalanmak için stratejiler geliştirdiklerini aktaran Fatih Doğan şunları söyledi: “Öncelikle, güneş enerjisi teknolojilerindeki en son gelişmeleri yakından takip ederek, projelerimizde en verimli ve ileri teknolojileri kullanmayı amaçlamaktayız. Ayrıca, pazardaki talebi ve fırsatları değerlendirerek, dünya çapında güneş enerjisi projeleri için işbirlikleri kurabilir ve yeni pazarlara açılma hedefindeyiz. Yenilikçi finansman modelleri ve sürdürülebilirlik odaklı stratejilerle, SolarAPEX olarak güneş enerjisi sektöründeki global trendleri takip ederek, büyümemizi desteklemekteyiz.”

HİDROJEN ENERJİSİ KONUSUNDA AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYOR

Türkiye’de hidrojenin potansiyelinin özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının artan kullanımıyla birlikte giderek arttığından da bahseden Fatih Doğan “Güneş enerjisi gibi kaynaklardan elde edilen fazla enerjinin hidrojen üretiminde kullanılması, enerji depolama ve dönüşümünde önemli bir fırsat sunuyor. Türkiye’de hidrojen enerjisi, temiz ve sürdürülebilir enerjiye geçiş sürecinde önemli bir potansiyele sahip. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının depolanması ve taşınması, endüstriyel süreçlerde kullanımı ve ulaşım sektöründe yakıt olarak hidrojenin kullanımı, ülkenin enerji dönüşümü hedeflerine önemli katkılar sağlayabilmekte ve ülkenin enerji dönüşümü hedeflerine destek vermektedir” dedi.

“DEPOLAMA VE HİDROJEN ENERJİSİ ALANINDA YENİLİKÇİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ”

SolarAPEX olarak enerji sektöründe sürdürülebilirlik ve yenilikçilik ilkeleri doğrultusunda önemli adımlar atmaya devam ettiklerini de anımsatan Doğan “Bu kapsamda, depolama enerjisi ve hidrojen enerjisi konularındaki Ar-Ge çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Günümüzde, enerji depolama teknolojileri giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır. Bu teknolojiler, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımını sağlamak, enerji dalgalanmalarını dengelemek ve elektrik şebekelerini desteklemek için kritik bir rol oynamaktadır.  Hidrojen, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak geleceğin enerji sistemlerinde büyük bir rol oynamaktadır. Hidrojen teknolojilerinin geliştirilmesi, karbon salınımını önemli ölçüde azaltma ve çevresel sürdürülebilirliği artırma hedeflerimiz doğrultusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Her iki enerji alanında yürüttüğümüz bu yenilikçi çalışmalar, enerji sektöründe yeni bir dönemi başlatma ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakma vizyonumuzun bir parçasıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]