Business World Global

Sodexo, Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edecek

Sodexo, Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edecek
20 Mart 2024 - 16:48

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Sodexo Türkiye, hedeflerine emin adımlarla yürüdüğü, yeniliklerin ajandasına girdiği bir yılı daha geride bıraktı.

Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi olarak çalışmalarımıza globaldeki 45 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de aynı şekilde, tüm hızıyla devam ettiklerini belirtti. Zeytinoğlu, ayrıca Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmalar ile her gün 150 bin insanın yaşamına dokunduklarını anlattı.

Sodexo için hareketli bir dönem yaşanıyor, son gelişmelerden bahseder misiniz?

Sodexo açısından hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüz, yeniliklerin ajandamıza girdiği bir yılı gerimizde bıraktık. Öncelikle Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi olarak çalışmalarımıza globaldeki 45 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de aynı şekilde, tüm hızıyla devam ediyoruz. Globalde alınan karar doğrultusunda avantaj ve ödüllendirme sistemi 2023 yılında yeni bir marka konumlandırmasına giderek, yoluna Pluxee ismiyle devam etme kararı aldı.

Bu kararı iki markayı da güçlendiren bir adım olarak yorumluyorum. Entegre Hizmet Yönetimi olarak toplu yemekten teknik bakıma, enerji yönetiminden temizliğe, bahçe bakımından ilaçlamaya varan 100’e yakın hizmet alanımızda dünya çapında her gün 100 Milyon insanın yaşamına dokunuyor, bu deneyimimizi de ülkemizin gücüyle birleştirip, Türkiye’de 150 binden fazla kişiye hizmet veriyoruz. Bu güçlü konumumuzu Sodexo çatısı altında koruyarak, paydaşlarımızın ve müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz.

Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın beklentileri, dünyanın içerisinde bulunduğu teknolojik dönüşüm çağında değişiklikler gösteriyor. Biz de bu ‘dijital iklim değişikliklerini’ çok yakından takip ediyor ve yeni şartlara uygun iş modelleri geliştiriyoruz. Sodexo’nun bu vizyonu çerçevesinde iş ortaklarımızın çalışma alanlarından verimli bir şekilde fayda sağlanmasına, çalışanların daha motive bir şekilde çalışmalarına imkân sunuyoruz. Sodexo olarak hizmet sektöründeki ‘oyun kurucu’ olmanın verdiği sorumlulukla sektöre yön verecek projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

Sodexo’nun, Pluxee olmasının altında yatan sebep neydi, yatırımlarda bir azalma görecek miyiz?

Ülkemizde faaliyetlerini ayrı bir yapıda sürdüren Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme ile Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi aynı şekilde yollarına devam edecek. Yaşanan tek değişim, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme’nin isminin Pluxee olarak değiştirilmesi oldu.

Bu isim değişikliği Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi olarak bizim iş planlarımız, ekiplerimiz, yöneticilerimiz ve süreçlerimizde herhangi bir değişikliğe neden olmayacak. Faaliyetlerimiz aynı ve kesintisiz şekilde devam ediyor. Sodexo olarak globalin de desteğiyle hizmet ağımızı ve kalitemizi geliştirme hedefiyle yolumuza devam etmeye ve yeni yatırımlara imza atmaya devam edeceğiz.

Teknoloji her konuda hayatımıza dahil oldu. Teknoloji, tesis yönetimi sektörünü nasıl değiştiriyor?

Teknoloji hayatımızı her noktada değiştiriyor. Uzun süredir konuşulan ancak son bir yılda resmen hayatımıza giren yapay zekâ neredeyse tüm iş kollarını etkiledi. Tesis yönetimi alanında teknolojinin bize katacağı çok şey olduğunu düşünüyor, bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Birçok farklı alanda hizmet veren bir kurum olarak önceliğimizi atık yönetimi, su tasarrufu sistemleri, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik çalışmalarına veriyoruz. Tüm bu hizmetleri sunarken elbette teknolojiden faydalanıyoruz. Hizmet verdiğimiz binalarda sürdürdüğümüz tesis yönetimi hizmetleri ile müşterilerimizin daha sağlıklı, akıllı ve dijital binalara sahip olmasını sağlıyoruz. Akıllı bina yönetimi ile markaların sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmelerine katkı sunuyor, verimliliği arttırıyoruz. Elbette gelişen teknoloji ile birlikte ‘Yapay zekâ bazı işleri azaltacak, bazı meslekler tarihe karışacak’ endişeleri de doğuyor. Bir yönetici olarak, yapay zekanın bir insanın işini elinden alamayacağını ancak doğru bir şekilde yapay zekayı kullanan çalışanların ve iş kollarının verimliliklerini arttıracağına inanıyorum.

Türkiye’ye yatırımlarınız devam edecek mi? 2024 yılı hedefleriniz neler? Globalden Türkiye’ye bir yatırım planı var mı önümüzdeki süreçte?

Türkiye Sodexo için her zaman gelecek vadeden ve büyüme potansiyeli olan bir pazar. Gerek yaptığımız inovasyonlar gerekse yetkin kadrolarımızla sektörde oyun kurucu olarak rol alıyoruz. Teknoloji, enerji yönetimi, verimlilik, sürdürülebilirlik ve iş yaşamının dönüşümü konularında yatırımlara yöneliyoruz. Stratejilerimize uygun yatırımları takip ediyoruz ve Sodexo olarak Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz.

“Gelecek Atölyeleri” projeniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Cinsiyet eşitliği indeksine göre Türkiye 156 ülke arasında 133. sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra TÜİK iş gücü verilerine göre ise Türkiye’de erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 71 iken, kadınların iş gücüne katılım oranı ne yazık ki sadece yüzde 33. Bu durum özellikle erkeklerin çoğunlukta olduğu aşçılık mesleğine de benzer seyrediyor.  Sodexo Türkiye olarak yüzde 45 ile kadın çalışan ile sektörün çok üzerinde bir seviyede kadın çalışan oranına sahibiz. Bu oranı daha da yükseltmek ve cinsiyet eşitliğini geliştirmek için çalışıyoruz. Gerek yönetim kademesinde gerekse diğer pozisyonların istihdamında kadın adaylarımıza öncelik sağlıyoruz. Toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği çerçevesinde sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyoruz. Gelecek Atölyeleri bu anlamda bizim için çok anlamlı bir proje.

2016 yılında Türkiye’de aşçılık mesleğinin geliştirilmesi, donanımlı aşçı sayısının arttırılması ve kadın aşçıların yetişmesi hedefiyle yola çıktık. Proje kapsamında öncelikle dar gelirli ailelerin bulunduğu bölgelerdeki meslek liselerinde kız öğrencilerin mesleki gelişimlerine destek olduk. Türkiye genelinde açtığımız dört meslek lisesinin ardından Gelecek Atölyeleri projemizi otizmli çocuklar için projeyi İzmir Bornova Hasan Tahsin Özel Eğitim Meslek Okulu’na taşıdık. 2021 yılı sonunda ise projeyi üniversite öğrencileri ile buluşturduk. ‘Gelecek Atölyeleri’ projemiz kapsamında bugüne kadar İstanbul, İzmir Bursa ve Sapanca’da toplam 7 okula Gelecek Atölyeleri kurduk. 4 Meslek Lisesi, 1 Özel Eğitim Meslek Okulu, 2 Üniversite ile projemizi sürdürürken 3000’den fazla öğrencinin hayatına dokunduk. Dar gelirli dar gelirli ailelerin bulunduğu bölgelerde ve anlaşmalı olduğumuz okullarda kurduğumuz Sodexo mutfakları ile öğrencilerin sektörün gerektirdiği donanımlarla mezun olmalarını ve profesyonel mutfaklarda deneyim kazanmalarını amaçlıyoruz. Ayrıca bu sınıflara malzeme desteği de sağlıyoruz. Bu sınıflardan mezun olan öğrencilere staj ve mezun olduklarından sonra da Sodexo’da istihdam imkânı sunuyoruz. Cinsiyet ve fırsat eşitliğini desteklemeyi önümüzdeki dönem de sürdüreceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.