Business World Global

Sait Salıcı: AYSAF Fuarları, Türkiye’nin üretimine güç veriyor

Sait Salıcı: AYSAF Fuarları, Türkiye’nin üretimine güç veriyor
18 Mart 2024 - 2:33

Yaklaşık 36 farklı iş kolu, 500’den fazla üyesiyle AYSAD, ayakkabı yan sanayi alanında sektörün en önemli temsilcisi olarak, üyelerinin sektörel ve global gelişmelere adaptasyonlarını sağlayacak programları hayata geçirmek üzere çalışıyor.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sait Salıcı fuar öncesi beklentilerini ve gelecek döneme ilişkin hedeflerini anlattı.

AYSAD ile ilgili bilgi verir misiniz?

AYSAD, 1988 yılında ayakkabı yan sanayicilerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla kuruldu. Ayakkabı üretiminde kullanılan her türlü malzemenin üretici, mümessil, ithalat ve ihracatçı firmaları ile ayakkabı tasarımcılarını, yenilikçi ve  dinamik yaklaşımı ile kucaklayan sektörün ilk  ve tek sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor.

Ayakkabı sektörünün 2023 yılı ihracat-ithalat rakamları nedir?

Ayakkabı yan sanayi ürün gurubu ihracatımız: 2023 yılında 2022 yılına göre % 20 oranın da miktarsal bazda bir azalma kaydetmiştir. İthalat da ise miktarsal bazda % 80 artış göstermiştir.

Yerli üreticinin korunması ve üretiminin desteklenmesi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bu konuda dernek olarak sistemli bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her şeyden önce “Ayağımızı yere yerli basalım” diyoruz. Herkes yaklaşık 2 sene sadece yerli üretim ayakkabı giyse sektör hem dönüşür hem gelişir. Bu konuyu her ortamda gündeme taşıyorum. Sektörümüzün gelişmesi için yerli üreticinin dönüşmesi için 2 sene desteklenmeye ihtiyacı var. Bu konudaki çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyu ile de paylaşacağız.

Nitelikli eleman sorunu devam ediyor mu?

Nitelikli üretim elemanı sorunumuz devam ediyor. Gençlerimizi ayakkabı ve tekstil üretimi konusunda eğitim verilen okullara, meslek liselerine yönlendirmemiz ve teşvik etmemiz gerekli. Ayakkabı ve ayakkabı yan sanayi sektöründe yaklaşık 15.000 işletmede 350 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Bu işletmelerin 6 bin tanesini ayakkabı yan sanayicileri oluşturuyor. Ancak gençler tarafından ne yazık ki çok fazla tercih edilen bir sektör değil. Sektörü daha dinamik, daha teknolojik daha katma değerli hale getirmeye çalışıyoruz ki sektörü büyütebilelim.

Bu sebeple TASEV olarak, YÖK ile yaptığımız anlaşma ile, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora programları açıldı. Programların başarılı olması ve ilgi görmesi halinde daha fazla üniversitede bu imkanları sağlayacağız. 2002 yılında kurduğumuz TASEV Ayakkabı ve Saraciye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizden bugüne kadar yaklaşık 2500 öğrenci mezun oldu.

Sektördeki sorunlara ilişkin hangi kalıcı çözümler getirilmelidir?

Küresel olarak baktığımızda pandemi sonrasında tüm dünya da alıştığımız iş yapma biçimimiz, üretim modellerimiz, nihai tüketici alışkanlıkları değişti. Daha fazla inovasyona, nitelikli personele, teknolojiyi kullanmaya, markalaşmaya ihtiyacımız var. Bunun için hep dile getirdiğimiz gibi bir zihniyet devrimine ihtiyacımız var. Sektörün ihtiyacı olan nitelikli personelin yetişmesi için eğitimde, üretimin daha verimli olabilmesi için finansmana erişimlerde, yerel üreticilerin daha fazla artması için de yatırım kolaylıklarının sağlanmasında da bir zihniyet değişikliklerine ihtiyacımız var.

Bakanlık ile görüşmeler yürüttüğünüzü ve vergi konusunda bir düzenleme beklediğinizi ifade etmiştiniz. Bu konuda nereye geldiniz?

Sektörün içinde bulunduğu duruma baktığımıza özellikle ithalatta; geçen yıllara oranla gözle görülür bir artış bulunmaktadır. Bu artışın yükselmesi konusunda gerekli mercilerle sürekli irtibat halindeyiz. Bu konunun incelenerek sektörümüzdeki olumsuz yansımalarının bir an önce giderilmesi konusunda gereken çalışmaların yapılacağına inancımız sonsuzdur

70. kez düzenlenecek AYSAF Fuarı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Her ne kadar küresel bir durgunluktan bahsetsek de insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacağı öngörüsü ile hareket ediyoruz. Üretimin devamında; fuarları motive eden güç olarak değerlendiriyoruz. AYSAF Fuarı, İtalya’da düzenlenen Lineapelle’den sonra, ayakkabı yan sanayi konusunda en büyük ve köklü uluslararası fuar. Deri, taban, makine, ayakkabı tekstil, suni deri kimyasalları gibi kısaca ayakkabı üretiminde ihtiyaç duyulan tüm ürünlerin sergilendiği bir fuar. Ülkemizin konumu sayesinde komşularımızın da sık ettiği bir organizasyon. Yan sanayi sektöründe Avrasya’nın birinci, Avrupa’nın da ikinci en büyük fuarı olan AYSAF 1 – 4 Mayıs tarihleri arasında 70. kez düzenlenecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da oldukça yüksek bir katılım bekliyoruz. Fuarımıza az bir zaman kala 18.000 m2 alanımız dolmuştur. 80 ülkeden ziyaretçinin de beklendiği fuara toplamda 20.000 kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]