Business World Global

Rockwell Automation ve Comau iş birliği ile işletmelerin verimliliği artacak

Rockwell Automation ve Comau iş birliği ile işletmelerin verimliliği artacak
11 Mayıs 2021 - 15:44

Endüstriyel otomasyon ve dijital dönüşüm alanında dünya lideri Rockwell Automation Inc. (NYSE: ROK) ve endüstriyel otomasyon ve robot teknolojilerinin öncü şirketlerinden Comau güçlerini birleştirdi. İş birliğiyle sağlanan tümleşik robot kontrol çözümleriyle işletmelerin üretim verimlilikleri maksimize edilecek.

Rockwell Automation Başkan ve CEO’su Blake Moret, konuya ilişkin açıklamasında şöyle diyor: “Endüstriyel şirketler süreçlerini optimize etmek ve daha atik hale gelebilmek için operasyonlarına robotiği entegre etmenin etkili yollarını arıyor. Rockwell Automation’ın Comau ile iş birliği programlama ve yaşam döngüsü yönetimini kolaylaştıracak ve müşterilere daha kısa sürede katma değer yaratabilme olanağı sağlayacak.”

Moret, iş birliğinin temelinin Rockwell’in; “Endüstriyel şirketlerin tümleşik robot kontrol çözümleriyle zamandan tasarruf etmesi ve performanslarını artırmaları, bunların ötesinde müşterilerin uzun vadeli değer yaratmasını sağlama” stratejisinden geldiğini belirtiyor.

Comau CEO Paolo Carmassi ise iki şirketin iş birliğine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Comau’nun robotik ve endüstriyel otomasyondaki uzmanlığı, yüksek performans, güvenilirlik ve kalitededeki itibarı, Rockwell Automation’ın otomatize edilmiş hammadde işleme, gıda, içecek, ev bakım, kişisel bakım, yaşam bilimleri alanlarındaki küresel yetkinlikleri ve deneyimiyle birleştirerek; müşterilere, entegre robot çözümlerinden, giderek artan bir katma değer yaratıyor. Tüm sektörlerde dünya çapında iz bırakabilmiş böyle önemli bir iş ortağıyla çalışacağımız için çok heyecanlıyız.”

Mühendisler artık Rockwell Automation’ın Logix-temelli kontrolörleriyle doğrudan yönetilebilen Comau robot kolları da dahil, makinelerin tamamını tek bir merkezden programlayabilecek.

Rockwell Automation’ın Studio 5000® otomasyon sistem tasarım yazılımı, iki ayrı yazılım kullanan ve geleneksel olarak ayrı duran makine kontrol ve robot sistemlerini koordine etmeye çalışmak gibi zor ve zaman alan bir yükten kurtarıyor.

Makine üreticileri, sistem entegratörleri ve bir çok şirket Rockwell’in Emulate 3D dijital ikiz yazılımı gibi dijital mühendislik ürünleri kullanarak verimlerini artırabilecek. Bu yazılım üretim hatlarının dijital modellemesini yaratabiliyor, makine kontrol kodlarını otomatik olarak yazabiliyor ve Comau robotları için gömülü özellikleri bulunuyor.

Rockwell ve Comau çözümlerinin birlikte kullanılmasının faydası güçlendirilmiş entegrasyonun da ötesine geçebiliyor. Örneğin kullanıcılar makine performansı ve potansiyel üretim optimizasyonuna ilişkin daha derin iç görüler kazanmak için analitik ve dijital ikiz gibi enstrümanları kullanabiliyor. İş risklerini azaltmak için güvenlik ve emniyet çözümleri de mevcut.

Üretim katında, Rockwell’in FactoryTalk® yazılım suitini kullanan operatörler hem üretim hem de robot kontrol sistemlerini tek bir ara yüzden de görüntüleyebilecek.  Fabrikadaki ve uzaktan destek veren teknisyenlerin her iki sistem için sadece bir mimariyi öğrenmesi ve bakımını yapabilmesi yeterli oluyor. Ayrıca yaşam döngüsü ve hizmet döngüsü bakımında iyileştirmeler sağlayacak Rockwell artırılmış gerçeklik (AR) çözümlerinden de faydalanabilirler.

İş birliğinin sunduğu çözümlerin ilk kullanıcılarından biri, metal endüstrisi için otomasyon sistemleri tasarlayan, üreten ve işletmeye alan başarılı sistem entegratörü Automazioni Industriali Capitanio (AIC). Şirketin Yönetici Direktörü Marco Capitanio, Rockwell-Comau iş birliğinin şirket müşterilerine, Capitano’ya göre bir makine üreticisi için en önemli avantajlardan biri olan, pürüzsüz bir robot çözümü sunabilmesini sağladığını belirtiyor.

Capitanio konuya ilişkin açıklamasında şunları söylüyor: “Kolay ve esnek programlama, robot yönetimine tam erişim, teşhis parametreleri ve mevcut otomasyon panelleri ve standart kontrol aygıtlarının da kullanılabiliyor olması bizim için çok değerli.”

Robotik entegrasyon için kritik öneme sahip olacak Rockwell ürün ve teknolojilerinden bazıları şöyle;

  • Allen-Bradley ControlLogix® kontrol sistemleri
  • Kinetix® 5700 servo sürücü platformu
  • Studio 5000® otomasyon sistemi tasarım yazılımı
  • FactoryTalk® View insan makine arayüzü (HMI) yazılımı
  • PTC destekli dijital dönüşüm yazılım suiti FactoryTalk® InnovationSuite™
  • Emulate3D™ dijital ikiz yazılımı
  • Uzaktan işbirliği ve veri yakalama için PTC Vuforia artırılmış gerçeklik (AR) çözümleri

Comau’nun geniş robot yelpazesi otomotivden lojistiğe, gıda ve içecekten ambalajlamaya birçok sektörün ihtiyaçlarını karşılıyor. Şirketin ürün yelpazesinde yük kapasiteleri 3 ila 650 kg arasında değişen 40’tan fazla farklı endüstriyel robotik kol bulunuyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.