Business World Global

Polifarma, ilaçta dışa bağımlılığı azaltacak

Polifarma, ilaçta dışa bağımlılığı azaltacak
26 Nisan 2023 - 11:15

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Polifarma, 37 yıllık geçmişe sahip, yüzde 100 yerli sermayeli, sektörünün lideri bir ilaç firması. Serum üretiminde pazar lideri olmasının yanında IV (damar yolu) ilaç portföyünü de hızla geliştirerek, 2021 yılı itibariyle girdiği reçeteli pazarlar alanında özellikle alerjide nadir hastalıklar başta olmak üzere; nefroloji ve çok yakın zamanda portföyüne yeni katacağı göz hastalıkları branşlarında da emin adımlarla ilerliyor.

Markanın geçmiş öyküsü ve başarılarını Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu’dan dinledik.

“Başta Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Faaliyetlerimizi Ergene-Tekirdağ’da bulunan 77.000 metrekare alana kurulu, Yıllık 350 milyon kutu üretim kapasitesine sahip, EU–GMP sertifikasına sahip tesisimizde sürdürüyoruz. Türkiye sağlık sektöründe PP torba, PVC torba, cam şişe ve PP şişe olmak üzere 4 farklı formda parenteral solüsyon üretimi yapan şirketler arasında tek yerli üreticiyiz. Ampul, Flakon, PFS, BFS formlarında üretimin yanı sıra 15 teröpatik alanda, tüm formlarda 600’den fazla ruhsatlı ürün sahibiyiz. Nefroloji alanında dünyada ilk ve tek olan Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi cihazını ürettik ve patentini aldık.

2017 yılında kurulan AR-GE üssümüz POL Ar-Ge’de her türlü farmasötik formu geliştirebilecek teknik bilgiye sahibiz. mRNA teknolojisi temelinde sentez çalışmalarını yürüttüğümüz molekülümüzde sonuca varmak üzereyiz.

Bu birikimimizi, son yıllarda kendi hammaddemizi üretmek için kullanmanın adımlarını attık. Orijinal molekül projelerimizde elde ettiğimiz olumlu sonuçlara ilave olarak, dünyada sadece birkaç üreticisi olan bir hammaddeyi “sentezleyen, ilaca dönüştüren ve hammadde olarak satan” bir firma konumuna gelmek için çalışıyoruz.

2022 YILINDAKİ ÇALIŞMALAR VE YENİLİKLERİ

Polifarma, 2022 yılını çok başarılı geçirdi. Ruhsatını aldığımız yeni ürünler, nadir hastalıklar ve biyoteknoloji alanındaki ilerlemelerimiz ile daha fazla hastaya şifa dağıtma hedeflerimizi gerçekleştirirken, bağımsız bir araştırma şirketi tarafından yapılan müşteri memnuniyeti araştırmasına göre de kullanıcıların nezdinde ‘En Güvenilen ve En Çok Tavsiye Edilen Hastane Ürünleri Markası’ seçilmenin gururunu yaşadık. Yaptığımız çalışmalar ve gerçekleştirdiğimiz başarılardan ötürü çok değerli makamlar tarafından ödüllere layık görüldük. Türkiye’de ilk yüksek teknoloji smart aseptik GMP ilaç üretim ve dolum hattımız ile Yatırım kategorisinde Altın Havan Ödülü’nü almaya hak kazandık. Feed the Future’da Takviye Edici Gıda kategorisinde “En Güvenilir Gıda Takviyesi” ödülü, 350 başvuru arasından Polifarma’ya verildi. Golden Pulse Awards’ta “Polifarma Sokağı” projesiyle “Yılın En Başarılı Kurum İçi Eğitim” kategorisinde ödüle layık görüldük. ‘Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri Araştırması’nın sonuçlarına göre, sadece Türkiye’nin “En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” arasına girmekle kalmadık, tüm sektörlerde “Ar-Ge Merkezlerinde En Fazla

Proje Yürüten Şirketler” arasında ilk 10’da, ‘İlaç Sektöründe En Fazla Proje Yürüten Firmalar’ listesinde ise 4. sırada yerimizi aldık. 2022 yılını, uluslararası düzeyde 3 anlaşma yaparak noktaladık; Güney Koreli ilaç devi iş ortağımız Dong-A ST ile yaptığımız lisans anlaşması, Fransız ilaç şirketi Laboratoire Aguettant ve Polonyalı ilaç şirketi S-Lab ile yaptığımız iş birliği anlaşmaları ile küresel pazarda var olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Son on yılda yabancı markaların domine ettiği Parenteral Beslenme Ürünleri üretiminde de lider konuma geldik ve bunu devam ettireceğiz.

2023 YILINA DAİR HEDEF VE YATIRIMLAR

1.500’ü aşkın çalışanı ile büyük ve güçlü Polifarma ailesinin 2023’te de yegâne amacı, her dönem olduğu gibi; ‘daha fazla canlının sağlığına katma değer sağlamak’ olacak. Bunu gerçekleştirme yolunda kendimizi biyobenzer ve biyoüstün ilaçlardaki öncü çalışmalarımız ile konvansiyonel ilaç üretiminin ötesine geçmiş, katma değeri olan biyoteknolojik ürünler ve kendi molekülünü üreten ‘‘global bir sağlık üssü’’ olarak konumlayarak ilerliyoruz. Reçeteli pazarlarda farklı branşlara da girerek hızlıca yaygınlaşmayı planladık. Hedefimiz, daha fazla canlının hayat kalitesini yükseltmek, sağlıklı bir yaşamı herkese ulaştırmak.

Polifarma olarak sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için ekonomik fayda sağlayacak şekilde son yıllarda orijinal moleküller üzerinde çalışmaya ve sonuçlarını da almaya başladık. Gündemimizde, bizi bu noktaya getiren en önemli itici güçlerimizden olan Ar-Ge ekibi ve teknik donanımımızı genişletme ve üretim kapasitesini artırmak için makine yatırımı yapmak var. Polifarma için en önemli olan unsurlar olan bilim, teknoloji, kaliteyi en üst seviyede tutmak ve sürdürülebilir kılmak için yatırımlarımız ve projelerimizi artıracağız.

İçinde bulunduğumuz mayıs ayının sağlık sektörü için anlamı çok büyük. Tüm canlıların sağlığı için üstün çaba gösteren hemşirelerimizin ‘Hemşireler Günü’nü ve yine tüm canlıların sağlığına hizmet veren başta Onursal Başkanımız ve Kurucumuz Sn. Eczacı Necdet Nuri Kumrulu olmak üzere tüm eczacılarımızın ‘Eczacılar Günü’nü sizin nezdinizde kutlarım. Bizim tedavi çözümü sunduğumuz, nadir hastalıklardan olan Herediter Anjioödem

farkındalığını artırma amaçlı kutlanan ‘Dünya Herediter Anjioödem Günü’ ile de bu hastalığa da dikkat çekmek isterim.

Aynı zamanda 2 çocuk annesi, hayatını sağlığa katma değer vermeye adamış çalışan kadın olarak, her zaman üretmenin ve evlat yetiştirmenin derin sorumluluğunda ve gururunda; tüm kadınlarımızın anneler gününü yürekten kutlarım” dedi.

POLİFARMA’NIN SEKTÖRE KAZANDIRDIKLARI İLKLER

“Serum üretiminde” son 8 yıldır pazar lideri.

Sektörün en fazla Ar-Ge projesi yürüten 4. büyük firması.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi’ne sahip.

mRNA teknolojisi ile biyoteknolojik ilaç geliştirme çalışmaları

Biyoteknolojik bir yöntem ile elde edilecek etken maddeyi bitmiş ürün formuna dönüştürecek proje ile Türkiye’de tek seferde en yüksek bütçeli ilaç Ar-Ge projesini yürütmekte.

15 farklı terapötik alanda tüm formlarda 600 ruhsatlı ürünü var.

Nefroloji alanında dünyada ilk ve tek olan Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi cihazı üretimi ve patenti.

Ürünlerin sterilite test süresini 14 günden 5 güne indirmek için geliştirdiği “Rapid Sterilite Test” metodu onayını alan ilk ve tek firma. (Türkiye’de ilk, dünyada 3. firma)

Yakın dönemde kendi molekülünü üretmeye başlaması ve ilaçta dışa bağımlılığı azaltma çalışmaları

Nadir hastalıklar kategorisindeki ilaçları ve ilaca erişimi kolaylaştırma çabaları.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]