Business World Global

Pandeminin İlacı İhracat Oldu

Pandeminin İlacı İhracat Oldu
27 Eylül 2021 - 9:37

Endüstriyel Depolama ihtiyaçlarına  Raf Sistemleri ile çözüm sunan Akdenizrack, pandemi de ihracata ağırlık verdi. Üretiminin yüzde 70’ini ağırlıklı  Afrika olmak üzere ,Avrupa ve Amerika ülkelerine ihraç eden şirket, bu yıl gerçekleştirdiği ek yatırımların etkisiyle cirosu ile sadece Afrika da 10 milyon doların üzerine çıkartmıştır.

Grup şirketleri ( Temesist-Sançelik-Sanmover-Haıbrag )toplamı ise 30 milyon dolar üzerine çıkarmıştır Hedeflerinin yurtdışında büyümek olduğunu belirten Akdenizrack Yönetim Kurulu Başkanı Saniye Kurt, “Pandeminin panzehiri bizim için ihracat oldu. Hedefimiz her yıl iki ülkede konuşlanmak” diyor.

İş dünyasında ‘erkek işi’ diye bir şey kalmadı. Artık kadınlar,  erkeklerle özdeşleşen  sektörlerde de başarılara imza atıyor. Akdenizrack’ın kurucusu Saniye Kurt da  onlardan biri. 2007 yılında depolama, ambar ve raf sistemlerine çözüm sunan Akdenizrack şirketini kuran Kurt, İstanbul Bilecik deki  30  bin metrekarelik tesislerinde, aylık yaklaşık  2  bin tonluk üretim kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Pandemide ihracat tarafını güçlendiren şirket yüzde 40’larda olan ihracatın payını yüzde 70’e çıkardı. Bugün  Kenya ve Gana’ da merkez ofis ve showroomları  bulunan şirketin  ; Afrika  bölgeleri başta olmak üzere  birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.. Afrika pazarına odaklanan ve çatısı altında 5 şirket bulunan Akdenizrack, geçen yıl  20 milyon dolar ( 170 milyon TL) olarak gerçekleşen cirosunu 2021 sonunda 30 milyon dolar (270 milyon  TL)  çıkarma hedefine doğru ilerlemektedir.

HER YIL İKİ ÜLKE HEDEFİ

Gıdadan tekstile, hazır üründen otomotive  A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek her sektör için Afrika pazarına hitap ettiklerini dile getiren Saniye Kurt, “Müşterilerimize depolarında yerden tasarruf sağlamak, iş akışını hızlandırmak düzenli ve daha fazla depolama alanı yaratmak için en iyi çözümleri sunuyoruz” diyor.

Afrika’da keşfedilmeyi bekleyen daha bir çok  potansiyel olduğuna dikkat çeken Kurt, “İhracat ağımızı genişletmek  adına diğer ülkelere olan çalışmalarımız da devam ediyor. Hedefimiz her yıl iki ülkede konuşlanmak” diye ekliyor.

 ONLINE SATIŞLARIN ETKİSİ

Şirket olarak pandemi nedeniyle yaşanan krizi fırsata nasıl çevirebileceğine odaklandıklarına da vurgu yapan Kurt;  “Online satış bu süreçte oldukça popüler oldu. Bu durumda online satışa yönelen firmaların elinde hazır ürün bulundurmaları gerektiğinden bizler bu firmalar için malzemelerini stoklayabilmesi ve depo alanında düzen sağlayabilmesi için çalışmalara başladık. Bu süreçte onlar için projeler düzenledik ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler ürettik.” dedi.

İNSANSIZ DEPOLAR GELİYOR

Online satışlardaki büyümenin süreceğini ve bunun da kendi sektörlerini büyüteceğini öngören Kurt,  şu değerlendirmede bulunuyor:  “ Sektörümüzde son çıkan teknolojiler ve yapay zeka etkisiyle insansız depolar daha fazla hayatımızda olacak. Bunları fırsat olarak görebiliriz. Sorunlar ise, en çok hammadde artışları, hammadde bulunma zorlukları, son zamanlarda yaşadığımız lojistik problemler ve konteyner bulunamama olarak sıralayabiliriz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.