Business World Global

Özka Lastik’ten 50 milyon dolarlık GES yatırımı

Özka Lastik’ten 50 milyon dolarlık GES yatırımı
04 Temmuz 2024 - 15:00

Zirai lastik sektörünü geliştirmeye yönelik güçlü Ar-Ge çalışmaları ve üretim teknolojilerine yaptığı yatırımlarla global arenada rekabet gücünü sürekli artıran Özka Lastik, sürdürülebilirlik alanında sektöre örnek olacak büyük bir adım atarak Şanlıurfa’da 50 milyon dolarlık GES yatırımını hayata geçirdi.

Bugüne kadar sıfır atığa yönelik çalışmalar ve karbondioksit salımını azaltan adımlarla çevreci kimliğini gözler önüne seren, sürdürülebilirlik alanında sayısız proje yürüten Özka Lastik’in, yenilenebilir enerji alanındaki en büyük hamlesi GES yatırımı oldu. Kocaeli’nde 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrikada üretim gerçekleştiren Özka Lastik, GES projesi için toplamda 50 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ayrıca 136 MW’lık depolamalı RES ve GES lisansına sahip olan şirket, 2028’e kadar bu kapasitenin tamamını devreye alarak temiz enerji yatırımlarına devam etmeyi planlıyor.

Özka, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji yatırımlarıyla karbon salımını %60 önlemeyi hedefliyor

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 873.770 m2 alanda kurulan 105.612 adet panel ile yılda 100.879.649 kWh güç elde edecek olan Özka Lastik’in tükettiği enerji miktarı yıllık 71.000.000 kWh. Özka bu yatırımıyla 49.632 ton karbon salımını önleyecek; 120.761 adet ağacı kurtararak, ortalama 12 hektar alana yayılan ve günde 360 bin kişiye oksijen üreten dev bir ormanı doğaya kazandırmış olacak. Proje ayrıca yaklaşık 40 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacına denk gelen bir üretim gerçekleştirecek. Kendi sektöründeki en büyük markaların hayata geçirdiği GES projelerinin yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki Özka GES, sektörüne büyük bir örnek oldu. Bugüne kadar gerçekleştirdiği çevre ve sürdürülebilirlik projeleri ile yaklaşık 7.000 ton karbon salımını önleyen Özka, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji yatırımlarıyla karbon salımını %60 önlemeyi hedefliyor. Diğer yandan 2030 yılına kadar fosil yakıt kullanımını sıfırlamayı planlayan Özka, elektrik gücünden buhar üretmek gibi yeni projelerini de planlarına ekledi.

Üretimin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak

Yenilenebilir enerji yatırımı ile sektöründe örnek bir hamle yaptıklarını belirten Özka Lastik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Arif Kanık, “Bugüne dek üretimden, yönetim ve AR-GE süreçlerine kadar her aşamada karbon salımını engelleyecek çevre duyarlılığı yüksek birçok proje yürüttük. Yenilenebilir enerji alanında yaptığımız Şanlıurfa’daki GES yatırımımız, Özka’nın insan ve doğa odaklı üretim vizyonunun en büyük çıktısı oldu. Fabrikamızın harcadığı tüm elektriği artık kendimiz üreterek büyük bir maliyet avantajı da sağlamayı hedefliyoruz. Üretimde kendi enerjimizi kullanmanın yanı sıra Türkiye’nin sürdürülebilir enerji kapasitesini artırma vizyonuyla ilerliyoruz. Kanık Global Enerji çatısı altında elimizde 136 MW’lık depolamalı RES ve GES lisansı mevcut, 2028’e kadar bu kapasitenin tamamını devreye alacağız. Sonrasında kapasite artırarak yeni RES ve GES projelerini hayata geçirmeyi planlıyoruz. 2024 yılında da bu hedefe yönelik aksiyonları almaya başlayacağız. Türkiye’nin elinde bulundurduğu güçlü enerji kaynaklarını kullanması; Türkiye ekonomisinin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması, sanayide enerji maliyetlerinin azaltılarak ihracatta rekabetçi olunması ve daha temiz bir gelecek için son derece önemli. Sanayi ve ihracat odaklı şirketler için sürdürülebilir ve çevreci üretim ve yatırım politikaları karbon vergileri açısından da önem taşıyor.” dedi.

Ar-Ge Merkezi ürünlerin çevre etkisini ve karbon salımını azaltmak için çalışıyor

“Yaklaşık 40 kişinin görev aldığı, bu yıl 3 milyon euroluk ek yatırımla 1.000 m2’lik alana taşınacak olan ve sektör için önemli teknolojilerin hayata geçtiği Ar-Ge Merkezi’nin en önemli amaçlarından biri geliştirilen ürünlerin çevreye olan etkisini minimize etmek, karbon salımını önlemek.” diyen Mehmet Arif Kanık, “Kullanılan kimyasallar REACH tüzüğüne uygun seçilirken, yeni ürün tasarımı proses esnasında minimum atık çıkartacak şekilde gerçekleşiyor. Güçlü ve sağlam karkas tasarımı ile ürünün orijinal ömründen sonra birden çok kez kaplanmasını ve tekrar kullanılmasını sağlıyoruz. Böylelikle doğal kaynak kullanımını minimuma indiriyoruz. Yasal zorunluluk olmamasına rağmen 2007’den beri ISO 14001 belgesine sahibiz. Diğer yandan tasarladığımız ve ürettiğimiz radyal lastiklerimizin sunduğu yüksek performans ve yakıt tasarrufu, enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konusunda önemli katkılar sağlıyor. Birçok lastik üreticisinden farklı olarak tehlikesiz atık geri dönüşüm lisansına da sahibiz. Proses esnasında ortaya çıkan kauçuk kökenli hurdalar proseste tekrar değerlendiriliyor.” diyor.

Avrupa’da inovasyona ve sürdürülebilirliğe odaklanan markalar hızlı büyüme gösteriyor

Dünyada tarımın teknolojiyle entegre olması ve gelişmesi yönünde önemli adımlar atılıyor. Özellikle Avrupa pazarında teknoloji ve inovasyona odaklanan, katma değerli üretim yapan ve çevre projeleri geliştiren markalar hızlı büyüme eğilimi gösteriyor. Sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde ürün gamında ekonomik, fonksiyonel ve çevreci çözümler sunan Özka, dünyada 90’dan fazla ülkede bu markalar arasına adını yazdırmayı başaran Türkiye’nin öncü markaları arasında… “Ar-Ge gücümüzü çok iyi kullanıyor ve yeni teknolojilere çok hızlı adapte oluyoruz.” diyen Özka Lastik Yönetim Kurulu Üyesi Nur Kanık, “Daha çevreci, inovatif, kaliteli ve yüksek fayda sağlayan ürünler geliştirmeye odaklandık. Buradan hareketle yeni geliştirdiğimiz %55 sürdürülebilir malzemeden ürettiğimiz AGROLOX-S ve lavanta kokulu lastik AGRIGOR20 NTR ve kullanmaya başladığımız VF teknolojisi ile tüm dünyaya tasarım, üretim ve yeni teknoloji geliştirme alanındaki başarımızı bir kez daha kanıtlayacağız.” şeklinde konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]