Business World Global

OEDAŞ 3. sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

OEDAŞ 3. sürdürülebilirlik raporunu yayımladı
20 Aralık 2023 - 11:25

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’a elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), 3. Sürdürülebilirlik Raporunu yayımladı.

2022 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansını paydaşlarına ve kamuoyuna sunan OEDAŞ bu rapor ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren 21 elektrik dağıtım şirketi arasında sürdürülebilirlik raporu yayımlayan ilk ve tek şirket olma unvanını korumaya devam etti.

Fuat Celepci: “Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi gerçekleştirme hedeflerine yöneliyoruz”

Sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımları hakkında bilgi veren OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, “Gerek ana faaliyet alanımız olan elektrik dağıtım hizmetlerine yönelik çalışmalarımızda gerekse çevresel, sosyal ve kurumsal faaliyetlerimizde gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyor, iş modellerimizi ve iş süreçlerimizi küresel platformlarla da koordinasyon içinde sürdürülebilirlik odaklı olarak geliştiriyoruz. Enerji arzında sürekliliği sağlama, toplumsal-çevresel değerleri koruma ve yenilikçi çözümlerle sürdürülebilir ekonomik büyümeyi gerçekleştirme hedeflerine yöneliyoruz.” dedi.

Küreselleşme ve dijitalleşmenin enerji sektörünün hızla değiştirdiğini ifade eden Celepci şöyle devam etti, “Biz de elektrik dağıtım gibi önemli bir alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak değişime ayak uydurmak için teknolojik gelişmeleri yakından izliyoruz. Bu kapsamda; inovatif çözümler geliştirmeye, uluslararası projelere dahil olmaya, dijitalleşme yatırımlarına öncelik vermeye ve Ar-Ge çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya devam ediyoruz.” Raporda, 2022 yılı Ar-Ge bütçesinin 14,3 milyon olduğu belirtildi.

“Sera gazı salımımızı azalttık, atıkları ekonomiye kazandırdık”

İklim değişikliği ile mücadelede aktif bir rol üstlendiklerine dikkat çeken Celepci, “Enerji tüketimimizi ve karbon ayak izimizi azaltıp enerji verimliliğimizi artırmak için binalarımızdaki enerji tüketimini optimize ediyor, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak önemli adımlar atıyoruz. Emisyon azaltımı projelerimiz sayesinde 2022 yılında sera gazı salımımızı yüzde 9,85 azalttık. Çevre, insan sağlığı ve tüm kaynakların korunması hedefiyle yürüttüğümüz sıfır atık uygulamalarımız kapsamında 2.952 kg kâğıt, 1.629 kg plastik, 706 kg cam 238 kg metal, 621 kg karışık atık ve 1.371 kg evsel atık olmak üzere olmak üzere toplam 7.517 kg değerlendirilebilir atığı ekonomiye geri kazandırdık.” diye konuştu.

159 adet şebeke yatırımı projesi yapıldı

Sürdürülebilirlik Raporuna göre; OEDAŞ 2022 yıl sonu itibarıyla 1,9 milyon aboneye hizmet verirken, 43 bin 687 km faal dağıtım hattı ile dağıtıma sunulan enerji miktarı 7.268 GWh oldu. Tedarik arzında iyileştirme amacıyla 159 adet şebeke yatırımı projesi gerçekleştirilirken 900 km yer altı, 460 km de enerji nakil hattı tesis edildi.

Şirket ayrıca 14 bin 990 modem kurulumu ve 6 bin 455 haberleşmeli sayaç montajı gerçekleştirerek otomatik sayaç okuma sistemini genişletti. Dağıtım merkezlerinin yüzde 44’ünde ve trafoların yüzde 99’unda SCADA sistemi kurulumu tamamlandı. 

Kadın istihdamında farkındalık yaratıldı

Enerji sektöründe kadın istihdamının artırılması, farklı iş kollarına kadın çalışan katılımının sağlanması amacıyla 2019 yılında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’ni başlatan OEDAŞ, raporun kapsadığı 2022 yılında da bu alandaki çalışmalarına aralıksız devam etti. OEDAŞ bunun neticesinde beyaz yaka kadrosunda kadın çalışan oranını yüzde 33’e yükseltti.

Raporda ayrıca OEDAŞ’ın sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve tedavi ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen “Can Dostlar”, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği iş birliği sürdürülen “Plastik Kapaklar Sandalyelere Dönüşüyor” sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgi verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.