Business World Global

Nejdet Tıskaoğlu: Zonguldak’a yatırım yapan kazanır

Nejdet Tıskaoğlu: Zonguldak’a yatırım yapan kazanır
02 Haziran 2022 - 7:47

ZONSİAD Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, Filyos Limanı’yla birlikte Zonguldak’ın eski cazibesine kavuşmak için gün saydığını söyledi. 520 milyar metreküp doğalgazın 2023 Haziran’ında evlere gireceğini belirten Tıskaoğlu, dernek olarak ‘Torku” modeli tarıma destek olacaklarını söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en önemli kentlerinden biri olan Zonguldak’ta şu sıralar Filyos Limanı’nınfaaliyete geçmesiyle hareketli günler yaşanıyor. Kömürün başkenti sayılan Zonguldak’ta önümüzdeki günlerde yeni bulunan gaz ve kömür yatakları sayesinde Batı Karadeniz’in kaderi değişecek. Zonguldak’ta bulunan enerji rezervleriyle birlikte sadece kentin kaderi değil, Türkiye’nin de dışa bağımlılığın azaltacak. Geçmişte Türkiye’nin enerji kenti olan Zonguldak, şimdi de farklı kaynaklardan bulunan enerjilerle bu misyonunu sürdürecek. Zonguldak, Filyos Limanı sayesinde bir enerji entegre kenti haline gelecek. Bu duruma en hakim olan insanlardan biri de Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) BaşkaNejdet Tıskaoğlu, enerji yatırımlarından önce bölgede “küçük” bir “Torku” modeli geliştirmek istediklerini ve bunun temellerini attıklarını söyledi.

‘Torku modeli tarıma destek vereceğiz’

Bunun için de yatırımlara başladıklarını belirten Tıskaoğlu, proje konusunda “Zonguldak’ta tarım yapan ya da bununla ilgili kuruluşlar olan kooperatifleri destekleme kararı aldık. Bunu da Türkiye ve Avrupa’da bir marka haline getirme yoluna girdik. Bunun için de hukukçularımız ve müşavirlerimiz çalışmaya başladı. Zonguldak’ta en çok tarımsal anlamda ne yetişiyor ona bakacağız. Amacımız topraksız tarımı geliştirmek ve endüstriyel hale getirmek” ifadelerini kullandı.

‘Kömür tekrar cazibe merkezi oldu’

Kömürsüz bir Zonguldak’ın düşünülemeyeceğini belirten Tıskaoğlu, şunları söyledi: “Zonguldak bir madenci şehri bu yadsınamaz. Ancak 30-40 yıl önceki 35 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bugünlerde 7 bin kişiyi çalıştıran bir kurum haline geldi. Dolayısıyla çok minimize oldu. Kömüre alternatif çıkan doğalgaz vs. gibi kaynaklarla birlikte çevre kirliliğini de sayarsak kömür eski cazibesini kaybetti. Ancak pandemiyle birlikte kömüre olan ilgi arttı. Örneğin tonu 750 lira olan kömür, şu günlerde 2 bin 500 liraya kadar çıktı. Maden ocaklarına teknolojik yatırımın azlığı, maliyetlerin çokluğu gibi etkenlere rağmen kömür yine son derece stratejik bir noktaya geldi. Kömürün bu kadar kıymetli olmasının nedenlerinden biri de Zonguldak’taki KARDEMİR, demir-çelik fabrikası ve termik santraller… Kömürün kalbi Zonguldak’ta atmasına rağmen, Güney Afrika, Çin, Endonezya, Kolombiya gibi ülkelerden ithal ediyoruz. Bunun nedenlerinden birisi kömürün kalorisi, ikincisi kömürü çıkarma maliyetinin çok yüksek olması…

Çatalağzı ve ERDEMİR’den 4 bin kişilik istihdam

Kömürün Zonguldak’ta tekrar cazip hale gelmesinin nedenlerini “fahiş fiyata” bağlayan Tıskaoğlu, “Modernize edilmemiş ocaklara rağmen kömürün tekrar Zonguldak’tan çıkarılmasının en büyük nedenlerinden biri fahiş ithal fiyatlar. Özellikle Çatalağzı Termik Santrali’nin ve Ereğli Demir-Çelik Fabrikası’nın (ERDEMİR) kendi kömürünü çıkartacağını duyurmasının ardından gelişmeler olumlu. Bu da en az 4 bin kişilik istihdamın sağlanacağı anlamına geliyor” dedi. Kömürde altın çağının başlayacağını belirten Başkan Tıskaoğlu, cari açığın da önemli bir bölümünün kömürden karşılanacağını söyledi. Rusya, Kolombiya, Çin, Güney Afrika ve Endonezya gibi ülkelerden gelen kömürlere bir set koyulacağını söyleyen Tıskaoğlu, istihdamın da bu şekilde artacağını ifade etti. Konuya ilişkin bir örnek veren Tıskaoğlu, Almanya’nın kapattığı madenleri tekrar açmak için girişimde bulunduğunu ve en önemli etkenin ise pandemi olduğunu söyledi. TTK’nın tek başına kömür çıkarma konusunda yetersiz kalabileceğinin altını çizen Tıskaoğlu, Soma kazasından sonra kömür çıkaran özel şirketlere desteğin azaldığını belirtti. Madenlerin tekrar canlanması için kararın gözden geçirilmesi gerektiğini belirten başkan, bu şekilde ocakların tekrar modernize olabileceğini söyledi.

‘520 milyar metreküp doğalgaz çıkacak’

Filyos’tan çıkacak doğalgazın Zonguldak ve Türkiye ekonomisine katkısını da değerlendiren Başkan Tıskaoğlu, şunları söyledi: Filyos en önemli liman kenti ve endüstri bölgesi olacak. Kent, bir dönem sadece kömürle anıldığı için 30 yıl kadar geriye gitmişti, ancak Filyos Limanı’yla birlikte eski günlerine dönmeye başladı ve Türkiye ekonomisinde ilk 10 içerisinde yer alacağını tahmin ediyorum. Filyos, Abdülhamid Han’ın hayali ve Cumhurbaşkanımızın da büyük emek verdiği bir proje. O bölgede doğalgazın bulunması, Çaycuma’da Türk Petrol’ün genel merkez açması Zonguldak’ın çok önemli olduğunu gösteriyor zaten. 520 milyar metreküp gazın bulunması ve 40 kadar kuyunun faaliyete geçmesi, bölgede inanılmaz bir istihdam ve hareketlilik sağlayacak. Halihazırda bulunan gaz 25 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak. Ayrıca yeni kuyuların da bulunacağına ilişkin doneler var. 2023 Haziran ayı itibarıyla da bulunan gaz evlerimize girecek. Bununla birlikte Zonguldak sadece kömüre bağlı bir şehir olmaktan çıkacak ve artık sanayi, endüstri şehrine dönüşecek. Beş yıl içerisinde de Zonguldak’ın ilk 10 şehir arasına gireceğini öngörüyoruz. Şu anda 29. şehiriz. Bu gelişme Filyos Limanı’yla birlikte yaşanacak.Filyos’un kaymağının 30 yıl yenebileceğinin altını çizen başkan, “Eğer bu durumu değerlendirmez ve ıskalarsak, bugün yine 30 yıl öncesini konuşuyoruz olacağız” dedi.

Almanya’dan yatırımcı çekecekler

Almanya’nın Türkiye’ye olan ilgisinin tesadüf olmadığını söyleyen Tıskaoğlu, Essen ve Zonguldak şehir arasında ekonomik işbirliğineilişkin görüşmeler yaptıklarını belirtti, Almanya’dan Zonguldak’a yatırımcı çekmeye çalışacaklarını ve bununla ilgili toplantılar organize edildiğine vurgu yapan Tıskaoğlu, Essen’le her türlü işbirliğine gideceklerinin altını çizdi. Almanya’nın en büyük 12 markasından 9’unun Essen’de bulunduğunu ifade eden Nejdet Tıskaoğlu, bu anlamda Zonguldak’a da yatırım çekebileceklerini düşündüğünü anlattı.

Almanya’dan heyet geliyor

Almanya’ya giden bir ticari heyetin Zonguldak’a döndüğünü ifade eden Tıskaoğlu ziyaretin değerlendirmesini şöyle yaptı: “Avrupa’da 1 milyona yakın Zonguldaklı var. Hemşehrilerimiz kendilerini geliştirdi, iş insanı oldular. Almanya ile Zonguldak arasında işbirliğini artırıp oradaki sermaye ve iş gücünü Zonguldak’a çekmek istiyoruz. Geçen hafta bizim bir programımız vardı. Buradan Almanya Çaycuma Dernek Başkanı Tuncay Karalıoğlu’na ve yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Çok güzel bir program hazırlamışlar bir hafta boyunca. München ve Essen Başkonsolosumuz başta olmak üzere tüm iş insanları, dernekler ve Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen ile bir araya geldik. Çok ciddi, dolu dolu bir program oldu. Hatta bu hafta da Essen belediye Başkanı Mister Kufen Zonguldak’a gelecek, ziyaretlerde bulunacak. Zonguldak Valiliğiniz de Ticaret odamız da bu programın içinde olacak.

Gelişen Zonguldak’ı ve Türkiye’yi görüyorlar, bir enerji kenti olduğunu görüyorlar. Bir kömür ve doğalgaz kenti olduğunu görüyorlar. ‘Burada neler yapabiliriz, biz bu endüstri bölgesinde nerede olabiliriz’ diyerek Zonguldak’a geliyorlar. Biz de bunun içinde olmak istiyoruz.

Essen’de fuar sözü aldılar

Essen’de düzenlenecek bir fuar sözü aldıklarını kaydeden Tıskaoğlu Zonguldaklı iş insanlarının Essen’e gideceğini, bunun karşılığında da Essen’in Zonguldak’ta bir fuar düzenlenmesi için gerekli girişimleri yapacaklarını ifade etti.

Almanya Zonguldak işbirliğini çok kıymetli ve önemli bulduklarının altını çizen NejdetTıskaoğlu, “Çünkü Almanya sermayesi çok önemli, Almanya’daki teknoloji, network çok kıymetli. Eğer biz oradaki sermayeyi, bilgi birikimini kendi ülkemize uyarlayabilirsek, işbirlikleri gerçekleştirebilirsek, onların orada gerçekleştirdikleri iş konu Zonguldak’ta ve Türkiye’nin bir başka kentinde yapabilirsek tam anlamıyla yabancı değil ama bir “Yerli-Yabancı” sermayemiz oluşur. Büyük bir sinerji ortaya çıkar. Bu nedenle geçen hafta yaptığımız ziyarette bizi ağırlayan Tuncay Karalıoğlu başkanımıza ve yönetimine, Muhammet Balaban’a, Zonguldak Ticaret Odası Başkanımız Metin Demir ve Zonguldak iİl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Dolu dolu bir program hazırladılar bizlere. Bu işbirliklerini geliştirip hayata geçirebilirsek Türkiye’de farklı iş modellerinin önünü açmış olacağız” diye konuştu.  

Tıskaoplu konuşmasında Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a kendilerine verdiği destek için ayrıca teşekkür etti: “Kendisi çok sevdiğimiz, değer verdiğimiz bir bürokratımız. Zaten Afyonkarahisar’a çok farklı işler yapmıştı. O bölgenin termal merkezi olmasını sağlamıştı, turizm kenti olmasını sağlamıştı. Yerel markaların ulusal markalar haline gelmesini sağlamıştı. Şimdi o modeli Zonguldak’a getirmek istiyor. 2 yılda çok önemli mesafeler de kat etti. Kendisi son 6 yıl içinde en uzun süre kalan valimiz oldu. Kentimize çok ciddi bir sinerji getirdi. Özellikle turizm konusunda ciddi çalışmaları var. Zonguldak’ın sadece sanayi kenti değil bir  turizm kenti olduğunu da göstermeye çalışıyor. Zonguldak Kozlu’da bir termal otel projesi var. Projeleri çıktı, yatırımcı bekleniyor. İl Özel İdaresi genel Sekreterimiz Almanya ziyaretimizde bunun sunumlarını da yaptı ve ilgilenenler oldu.

Sayın Valimizi çok kalpten sevgi ve saygı ile anıyorum. Kendisi hem Zonguldak hem de Türkiye için büyük bir şans.”

Tıskaoğlu bu hafta sonu Essen Belediye Başkanı Kufen ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın da katılacağı bir temel atma törenleri olduğunu da belirtti.

‘Ana sanayi yok

Elcap Kablo olarak üç önemli lokasyondaşirketleri olduğunu söyleyen Tıskaoğlu, İstanbul, Zonguldak Çaycuma ve Güney Afrika’da ürettikleri kabloların 58 ülkeye edildiğini belirtirken Koç Holding iştiraklerinden Arçelik’in tek kablo tedarikçisinin Elcap Kablo olduğuna işaret etti. Firmasında 450 civarında takım arkadaşının bölgeye yeterince katkı sağlayamayabileceğine vurgu yapan Tıskaoğlu, Zonguldak’a lokomotif sanayinin gelmesi gerektiğini belirtti. Ereğli Demir-Çelik Fabrikası’nın neredeyse tüm sektörlere hizmet verdiğini belirten iş insanı Tıskaoğlu, lokomotif sektör olarak otomotiv ya da beyaz eşya sektörünün kente gelmesi halinde yan sanayinin de katkı sağlayacağını, konuyla ilgili görüşmelerin de sürdüğünü söyledi. Gerekli altyapı çalışması ve görüşmelerin ardından ellerindeki verileri yetkililerle paylaşacaklarını belirten Nejdet Tıskaoğlu, taleplerinin de kısa zamanda karşılık bulacağına inandıklarını söyledi.

‘Dernek olarak ‘Eve Dönüş’ projesi başlattık’

Derneğin faaliyetlerine ilişkin de konuşan ZONSİAD Başkanı Tıskaoğlu, dernek olarak büyük şehirlerin göçle birlikte şiştiğini, Anadolu’nun gelişmesi ve Zonguldak’ın eski günlerine dönmesi için iş insanlarının kente dönmesi gerektiğini belirterek “Eve Dönüş” projesi geliştirdiklerini söyledi. Aslında bu projeye Avrupa ülkelerinde sıklıkla rastlandığını belirten Tıskaoğlu, Zonguldak’ın daha önce göç veren değil, göç alan bir il olduğunu hatırlattı. İş insanı, bu kapsamda öncelikle kendi şirketinin bu projeye önderlik yapması gerektiğini düşündüklerini söyleyerek geçen yıl Zonguldak OSB’de ilk şirketlerini kurduklarını belirtti. Bu sayede 250’ye yakın takım arkadaşlarıyla Zonguldak’ın ekonomisine katkı sağladıklarını söyleyen Tıskaoğlu, “İstihdamdan öte insanların farklı bir yöne baktığı sırada bakış açılarını değiştirdik. İrili-ufaklı birçok firma ‘Eve Dönüş’ projesiyle Zonguldak’a döndü. Bu aşamada tek bir sıkıntımız var OSB’lerimiz yeterli değil, yenilerinin açılması gerekiyor” dedi. OSB’lerin tek başına ‘Eve Dönüş’ projesi için yeterli olmadığını söyleyen Tıskaoğlu, asıl katkının Filyos Limanı’yla birlikte olacağını belirtti. Ancak başkan Filyos Limanı’ndan çıkacak enerjiye ilişkin de bir sitemini dile getirdi. Tıskaoğlu, “Filyos’tan çıkacak gazın adının neden Sakarya olduğunu anlamak mümkün değil, isminin Filyosgazı olarak tescil edilmesini diliyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.