Business World Global

MÜSİAD Kadın, ‘Türkiye Yüzyılı’nda 23 Kadın’ eserini tanıttı

MÜSİAD Kadın, ‘Türkiye Yüzyılı’nda 23 Kadın’ eserini tanıttı
19 Mart 2024 - 13:27

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kadın yapılanması koordinasyonunda hayata geçirilecek olan Türkiye Yüzyılında 23 Kadın eseri basın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. MÜSİAD Kadın’ın 12 Ekim’de düzenleyeceği IAS Programı’nda satışa çıkacak olan kitapta iş, akademi, spor, sanat hayatında başarılı olan kadınların hayat hikâyeleri ele alınacak.

MÜSİAD Kadın, iş, akademi, spor, sanat hayatında başarılı olan, Türkiye’nin gerçek anlamda Türkiye olmasının temel taşlarını oluşturan başarılı kadınların hikâyesini ele alıyor.MÜSİAD Kadın tarafından oluşturulan Türkiye Yüzyılında 23 Kadın eseri, yüzyıla damgasını vuran başarılı kadınların hikâyeleriyle yarının Türkiye’sine adını yazdıracak genç kadınlara ilham olması amacıyla kaleme alınacak.

Üsküdar Nev Mekân Kandilli’de yapılan toplantıya MÜSİAD Kadın Başkanı Meryem İlbahar Koca, eserin editörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Şefik Memiş, MÜSİAD Kadın Yönetim Kurulu ve basın mensupları katıldı. MÜSİAD Kadın Başkanı Meryem İlbahar Koca yaptığı konuşmasında, “Kadın toplumun yapı taşıdır. Biliyor ve inanıyoruz ki, kadınların olmadığı siyasi ve sosyal yaşamda, toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Bizler de Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi inanıyoruz ki “Tükiye Yüzyılı Kadınların Yüzyılı” olacaktır. Türkiye’nin gücü, kadınların gücüdür.” diye konuştu.

İlbahar Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadınlarımızın son dönemlerde özellikle iş hayatında artan aktif rolünü görmezden gelmek mümkün değil. İşgücüne katılım oranına baktığımızda %26’dan %37 lere yükselen bir grafik karşımıza çıkıyor ve bu durum bizleri heyecanlandırdığı gibi hedefi daha yükseklere çıkarma noktasında teşvik de ediyor. Kadınlarımızın üretimdeki gücü ülke ekonomimizin gelişmesinde bir katma değer olarak karşımıza çıkıyor ve bu yolculukta onları cesaretlendirmek, onlara örnek alabilecekleri rol modeller sunabilmek çok önemli. Bunu sağladığımızda evet ben de yapabilirim, ben de dahil olabilirimi hemen düşünmeye başlıyorlar.

Buradan yola çıkarak genç kızlarımızla, kadınlarımızla toplumda daha etkin ve güçlü yer alabilmelerini sağlamak adına; ülkemizin gelişmesinde, büyümesinde büyük katkıları olan, hayatta olan ve aramızdan ayrılan, ilklere imza atmış 23 kadın şahsiyetimizin hikayesini buluşturmak istedik. Hiçbirinin bugünlere ulaşması kolay olmamıştır. Zorlu yollardan geçmiş ancak inandıkları yoldan dönmeyerek ülkülerinin peşinde koşmaya devam etmişlerdir.

Bugün burada eserimizde yer verdiğimiz bu kıymetli isimleri sizlerle paylaşmanın büyük heyecanı içerisindeyiz. Diliyoruz ki kadınlarımıza yeni ufuklar belirlemesinde öncü olsun, kendileri için belirledikleri rotada rehber olsun.

Bizler de Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi inanıyoruz ki “Tükiye Yüzyılı Kadınların Yüzyılı” olacaktır. Türkiye’nin gücü, kadınların gücüdür.”

Eserin editörlüğünü yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şefik Memiş ise yaptığı konuşmasında,

“Türkiye Yüzyılında 23 Kadın kitabında yer alan kadınların ortak bir noktası var: Üreten kadın olmak. Hayatın her alanında bilimden ticarete kadar ortaya o güne kadar yapılmamış bir eylem koyan bu isimler, “bir şeyi yapmak ve başarmak için diğer şeyden vazgeçmeyen” kadınlardır. Kendileri için başarırken aslında aileleri, çocukları, anne babaları ve ülkeleri için de başarmaya muvaffak olmuşlardır.”  ifadelerine yer verdi.

Doç.Dr.Şefik Memiş konuşmasını şöyle sürdü:

İkinci önemli husus da şudur: 23 Kadın kitabı, Türkiye’nin 130-140 yılının özetidir. 19. yüzyılda başlayan hikayenin 20. yüzyıla uzanan, oradan da dijital çağ olarak nitelenen 21. yüzyıla ulaşan anlatımıdır. Bu kadınlar, 140 yıl boyunca Türkiye’nin kültürel ve ülküsel birliğini sürdürüp güçlenmesinin teminatı olmuşlardır. İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e ve günümüze hiç eksilmeden “büyük ve güçlü Türkiye” hedefi, bir kızıl elma olarak varlığını onların sayesinde korumuş ve gerçekleştirmiştir.

Biz 23 ismin kendi anlattıklarından yola çıkarak bir hikâye oluşturduk. Bu hikâye, bir solukta okunuyor. Merakla ve heyecanla okunuyor. Gençler için bir pusula oluyor. Hayatı doğru ve ilkeli yaşamanın bizatihi başarı olduğunu ve ancak böyle yaşandığında diğer olumlu sonuçları beraberinde getirdiğini onlara gösteriyor.

IAS’24 12 EKİM’DE DÜZENLENECEK

MÜSİAD Kadın Başkanı Meryem İlbahar Koca, 2022 yılında MÜSİAD Kadın’ın büyük etkinliklerinden biri olan IAS – Uluslararası Farkındalık Zirvesi’nin ikincisini bu yıl 12 Ekim’de düzenleneceğini söyledi. Göç, Çevre ve Sağlık, Dönüşüm gibi konuların incelendiği IAS Zirvesi’nde bu yıl ana tema Girişimcilik ve Ticari Fırsatlar olacak. 12 Ekim 2024 tarihinde düzenlenecek olan IAS’24 için Başkan İlbahar Koca şu ifadeleri kullandı:

“Genel Başkanımız Mahmut Asmalı döneminde 2022 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Farkındalık Zirvesi, IAS’24’nin (Internatıonal Awareness Summıt) bu yıl ikincisini Ekim ayında gerçekleştiriyor olacağız. Zirvemizde özellikle kadınlarımızın ticaretlerini geliştirecekleri iş birlikleri ve fırsatların ne olduğuna, uluslararası ihracatlarını geliştirmeye yönelik nelerin yapılabileceğine dair konuları ele almaya özen göstereceğiz. Kitabımızın lansmanını da yine eserimizde yer alan hayatta olan kıymetli isimlerin katılımlarıyla zirvemizde güçlü bir şekilde gerçekleştiriyor olacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.