Business World Global

Matriks’te ‘Android Yazılımcı’ 50 kadın aday eğitime başladı

Matriks’te ‘Android Yazılımcı’ 50 kadın aday eğitime başladı
01 Ağustos 2023 - 11:21

Türk yazılım mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen, big data tabanlı altyapılardan beslenen, sektörün ilk mobil uygulaması ve yapay zekâ destekli finansal veri izleme-işlem platformunun mimarı Matriks’in başta deprem bölgesindeki kadınlar olmak üzere sektöre yeni kadın yazılımcılar kazandırmak için hayata geçirdiği ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programında ilk adım atıldı.

Kodlama testi ve mülakat aşamalarını geçen 50 kadın aday ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programı kapsamında eğitimlere başladı.

Matriks’in, depremden etkilenen 11 ilde ikamet eden, bu illerdeki üniversitelerde okuyan ya da mezun olan kadınları yazılım sektörüne kazandırmak hedefliyle ‘’Android Yazılımcı Meslek Edindirme’’ programına toplam 425 başvuru geldi. Deprem bölgesinden gelen başvuruların önceliklendirildiği mülakat süreçlerinden sonra seçilen 50 kadın aday, 27 Temmuz Perşembe günü Up School tarafından gerçekleştirilen ‘101’ seansında hem programın içeriği hakkında bilgi aldı hem de Matriks yöneticileriyle tanışma fırsatı buldu.

50 ADAY ÜÇ AY SÜRECEK EĞİTİM PROGRAMINA KATILACAK 

Güçlü kadrosu, güçlü alt yapısı ve müşterilerine sunduğu hızlı, etkin ve güçlü teknik desteği, kadın yazılımcıları sektöre kazandırmak için başlattığı programla yepyeni bir boyuta taşımaya hazırlanan Matriks, ‘’Kadın Android Yazılımcı Meslek Edindirme’’ programıyla, kadınlara teknik donanım ve özgüven kazandırarak kariyerlerine başlama imkânı sağlamayı amaçlıyor. Teknolojide rol model kadınlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi girişimi Up School tarafından yürütülecek eğitim programına dahil olan 50 aday, üç ay sürecek eğitim programına katılacak.

Programda 30 saat özgüven eğitimi ve 100 saat teknik eğitim verilecek. Teknik eğitimler 40 saat canlı eğitim, 24 saat asistan desteği ve 36 saat on-demand videodan oluşacak. Matriks’in deneyimli Mobil Gelişme ekibinin program boyunca devam edecek mentorluk desteği ile katılımcıların daha yakından tanınması ve geri bildirimler alınması da planlanıyor.

Ayrıca programda öğrencilerin motivasyonunun artıracak ve networklerini geliştirecek sektörden uzman konuşmacıların da davet edileceği tecrübe aktarım buluşmaları da yer alacak. Programdan mezun olan kadınlar hem Matriks’te hem de Up School’un kariyer havuzunda yer alarak yazılım sektöründe çalışma şansı yakalayacak.

MATRİKS’TE ÇALIŞAN HER 3 KİŞİDEN 1^İ KADIN

Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, Matriks’in çalışanlarının yüzde 33’ünün kadın olduğunu hatırlatarak hem sektördeki kadın istihdamını artırmak hem de deprem bölgesiyle ilişkili öğrenci ya da yeni mezun kadınların yazılım alanındaki kariyerlerine katkı sağlamak amacıyla bu projeye başladıklarını söyledi. Şirket olarak kuruldukları günden bu yana kadın istihdamına çok önem verdiklerini ifade eden Cem Tutar, “Kadın çalışanlarımızın yüzde 30’u mühendislerden oluşuyor. Ar-Ge ekibimizde 8 kadın yönetici bulunurken idari ekiplerimizde ise 10 kadın çalışanımız yönetici pozisyonunda çalışıyor. Kadın çalışanlarımızın yüzde 28 de yönetici pozisyonunda yer alıyor. Buna karşın bağımsız platformlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalar Türkiye’de bilişim alanında çalışanların sadece yüzde 9,9’unun kadın olduğunu gösteriyor. Biz yazılım tarafındaki kadın sayısını artırmanın da sektörümüze değer katacağına inanıyoruz. Bu nedenle teknolojide rol model kadınlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi girişimi Up School ile bu programı başlattık” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]