Business World Global

Katar ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor

Katar ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor
14 Temmuz 2021 - 11:26

Katar, aşıları tamamlanmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor.

Katar, ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış COVID-19 aşılarını yaptırmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açıyor. COVID-19’un yayılmasına karşı alınan önlemler çerçevesinde Katar’a seyahat etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni ve güncel bir dizi önlem bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yeni önlemler, aşıları tam olan kişilerin karantinaya ihtiyaç duymadan Katar’ı ziyaret etmelerini sağlayacak.

Bu düzenlemelerle birlikte, ayrıca Katar vatandaşları ve ülkede oturma izni olanların da ülkeye giriş çıkışları kolaylaşacak ve aşıları tam olan kişilerin Katar’a dönerken karantinaya girmesine gerek kalmayacak. Ayrıca, aşılı veya aşısız tüm ziyaretçilerin seyahatten 72 saat öncesinde bir PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Sınırların açılmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise yolcuların herhangi bir uçuş rezervasyonu yapmadan önce seyahat ettikleri ve Katar’dan dönecekleri ülkenin giriş koşullarını kontrol etmeleri. Ülkelere göre farklılaşan ve kısa zaman öncesinde değişen koşullar nedeniyle bu ayrıntıya özellikle dikkat çekiliyor.

Katar’a giriş yapacak olan uluslararası turistler, Katar vatandaşları ve oturma iznine sahip kişilerin aşı sertifikası, seyahatten 72 saat öncesine kadar geçerli PCR testi ve kişisel bilgilerini “Ehteraz” web sitesine (www.ehteraz. gov.qa) yüklemeleri gerekiyor.

Yola çıkmadan önce Katar’a planlanan kalkıştan en az 12 saat önce “Ehteraz” web sitesi aracılığıyla ücretsiz bir işlem olan izin başvurusunun tamamlanması gerekiyor. Katar’a gelecek tüm yolcuların, uçaklarına planlandığı gibi binebilmelerini sağlamak için gerekli tüm belgeleri alır almaz başvurularını yapmaları tavsiye ediliyor. Havayollarının, sınırların açıldığı tarihten itibaren Katar için geçerli bir seyahat iznine sahip yolcuların uçağa binmesine izin verecekleri de özellikle belirtiliyor.

Yeni prosedürler ve gelecekteki güncellemeler hakkında daha fazla bilgiye Katar Halk Sağlığı Bakanlığı’nın web sitesinden ulaşılabiliyor (www.moph.gov.qa).

Ziyaretçilerin bir diğer yapması gereken ise yerel bir Katar SIM kartı gerektiren “Ehteraz” mobil uygulamasını indirmesi ve etkinleştirmesi. Hamad Uluslararası Havalimanı’na (HIA) varışta Ooredoo veya Vodafone’dan bir SIM kart satın alınarak etkinleştirilen uygulama ile ziyaretçiler alışveriş merkezleri, restoranlar, müzelere giriş yapabiliyor ve taksileri veya toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorlar.

Qatar Tourism, Halk Sağlığı Bakanlığı ile ortaklaşa olarak, Katar’da güvenli ziyaretçi deneyimleri sağlamak, konaklama ve turizm sektörü için bir yıldan uzun bir süre önce “Temiz Katar” programını başlattı. Bakanlık, tüm ziyaretçilerin kişisel önlemler konusunda dikkatli olmalarını ve Katar’da zorunlu olan yüz maskelerini (iç ve dış mekanlarda her zaman) takmalarını, kalabalık yerlerden kaçınmalarını, elleri düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek de dahil olmak üzere tüm önleyici tedbirlere uymalarını tavsiye ediyor.

Katar, FIFA Dünya Kupası 2022TM için dünyayı misafir etmeye hazırlanırken, Qatar Tourism de tüm ziyaretçilere güvenli bir yolculuk diliyor.

Aşılarla ilgili yönergeler ise şöyle;

Aşı Tam aşılı olarak kabul edilecek MOPH kuralları veya ek gereklilikler
1.       Comirnaty by Pfizer BioNTech (mRNA aşısı)

2.       Spikevax by ModernaTX, Inc. (mRNA aşısı)

3.       Vaxzevria, and Covishield by Oxford-Astrazeneca (Viral Vektör aşı)

4.       Janssen/Johnson & Johnson by Janssen Pharmaceuticals Companies of Johnson & Johnson (Viral Vektör aşı)

·         Aşılama programının tamamlanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır.

·         Pfizer BioNTech, Moderna, Astrazeneca için 2 doz

·         Johnson & Johnson için 1 doz

5.       BBIBP-CorV/Sinopharm by Beijing Institute of Biological Products (İnaktif aşı) ·         Aşılama programının tamamlanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır

·         Sinopharm için 2 doz

·         Sinopharm ile tam olarak aşılanmış yolcuların, sarı veya kırmızı listedeki bir ülkeden gelmeleri durumunda bir karantina oteli için önceden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Otele vardıklarında bir antikor testine tabi tutulacaklar; antikor testi sonucu antikorlarla pozitifse, 1. günde (sarıdan geliyorsa) veya kırmızı liste ülkesinden gelen yolcular için otele varışta PCR testi sonucu negatif olduğunda ülkeye girişlerine izin veriliyor.

 

Katar’a girişle ilgili en güncel seyahat politikası hakkında daha fazla bilgi şu adreste yer alıyor: https://www.visitqatar.qa/en/plan-your-trip/travel-tips

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.