Business World Global

Kastamonu Gastronomi Festivali 27 Eylülde Başlıyor.

Kastamonu Gastronomi Festivali 27 Eylülde Başlıyor.
12 Eylül 2019 - 12:34

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde “Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali’nin basın toplantısı 11 Eylül’de Feriye’de gerçekleştirildi. Etkinliğe öncülük eden Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda festival hakkında detaylar paylaşılırken, Kastamonu mutfağının en özgün tatlarından oluşan ikramlar büyük beğeni topladı.

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) öncülüğünde, Kastamonu Valiliğinin himayesinde, Kastamonu Belediyesinin destekleriyle düzenlenecek ve Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yılki teması “Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” olarak belirlenen festivalle ilgili detayların aktarıldığı basın toplantısı, 11 Eylül 2019’da Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin, basın mensuplarının ve kanaat önderlerinin katılımıyla Feriye’de yapıldı. Kastamonu mutfağından özel tatların yer aldığı ikramlar ve sunumlar ise büyük beğeni topladı.

Üyeleri arasında Dr. Atıf Uğurlu, Ali Raif İlaç Sanayi Genel Müdürü Muzaffer Bal, Cubis Art İstanbul Kurucu Ortağı Zeynep Esen, gazeteci Mine Esen Ergür gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, “Festival için hazırlıklarımızı tamamladık. Bugüne kadar şehrimizin mutfağını hep İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde tanıtmaya çalıştık. Artık herkesin Kastamonu’ya gelmesi ve bu lezzetleri yerine deneyimlemesi gerekiyor. Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak” dedi.

Kastamonu’nun mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olduğunu belirten DMKİ üyesi ve festivalin ana sponsoru olan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis festivalle ilgili şunları ifade etti: “Kastamonu’da 800’den fazla yemek çeşidi olduğu belirtiliyor; her ilçemizin farklı yemekleri mevcut. Bu zengin mutfak kültürünün herkese tanıtılması için DMKİ olarak yola çıktık. Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak ve bir ilki gerçekleştirecek. Bundan sonra festivalin sürdürülebilir olması da çok önemli, aslında esas iş festivalle başlıyor. 2018 Türk dünyası kültür başkenti olan Kastamonu bir anlamda yemek kültürünün de başkenti. Şehrimizin mutfağıyla ilgili yiyecek ve içeceklerin, üretme tekniklerinin, sofra kültürünü de araştırarak önce Türkiye’ye sonra dünyaya tanıtmak istiyoruz.Festivalle başlayarak, yöresel mutfak mirasımızı tanıtmaya yönelik, yeni projeleri de hayata geçirmeye devam edeceğiz”.

Festival Programı Çok Renkli

Hazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar, beslenme uzmanı ve diyetisyen Dilara Koçak ile “Geleneksel Tatlar Sağlıklı Sofralar”, “Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Ev Yemekleri”, “Kastamonu Saray Mutfağı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunacak Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. İtalya’nın yeni nesil şeflerinden Michele Esposito Sahrap Soysal ile birlikte yapacakları gastroshowda, Kastamonu ve İtalya’nın geleneksel erişte ve makarnalarını birlikte yorumlayacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek. İtalyan konuklar arasında yer alan Ayrıca Rareche Organik Çiftliği’nin kurucusu, sürdürülebilir tarımuzmanı Valentina Stinga ise bu çerçevede “Sürdürülebilir Tarımda Geleneksel Ürünlerin Önemi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. “Kenevirin Dönüşü”, “Duayenlerden Kastamonu Mutfak Kültürü başlıklı söyleşiler” ve “Geleneksel Mutfaklar ve Gastro Turizme Etkileri” gibi paneller de festival programında yer alan diğer etkinlikler olacak.

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomikzenginliğiniulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak. Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerelgastronomik değerini öneçıkartarak kentin “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

 

DMKİ – Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak, yerel değerlere ait bilinirliği artırarak Türkiye’de ve dünyada tanıtmak üzere 2017 yılında kurulmuş bir sivil girişimdir.

Amacımız

Kastamonu’ya evrensel gerçek değerini yeniden kazandırmak ve kamuoyu yaratmak için; sosyo-kültürel konular üzerine kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunan bağımsız bir üst akıl, apolitik sivil bir yapı olmak, aynı amaca sahip hemşehrilerimizi ortak amaç çerçevesinde örgütlemek, Kastamonu halkını ve Kastamonu kökenli bireyleri bu doğrultuda bilinçlendirmek.

Misyonumuz

Kastamonu’nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ortaya çıkarmak ve daha iyi tanınmasına, korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düşünce üretmek, proje geliştirmek ve etkinlikler düzenlemek suretiyle, bölgenin, ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği yere gelmesini sağlamak.

Vizyonumuz

Özgün ve iyi korunmuş, doğal, kültürel, tarihi ve insani değerleriyle Türkiye’de saygın bir yere sahip ve dünyada tanınan bir marka: Kastamonu.

İlke ve Değerlerimiz

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ);

 • Kar amacı gütmez
 • Düşünce üretir, proje geliştirir ve etkinlikler düzenler
 • Siyasetten bağımsız ve tarafsızdır
 • Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet değerlerine bağlıdır
 • Evrensel insani ve etik değerleri benimsemiştir
 • Şeffaf, katılımcı ve demokratiktir
 • Din, dil, ırk, mezhep, yaş, cinsiyet, toplumsal sınıf, vb ayrımı gözetmez
 • Kastamonu’lu olmak koşulu aramaz; Kastamonu’yu sevmek yeterlidir
 • Doğal, kültürel, tarihi mirasa saygılıdır
 • Toplumsal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği gözetir

Organizasyonel Yapımız

 • Dr. Atıf Uğurlu’nun fikir önderliğinde bir araya gelen grubun organizasyonel yapı ve işleyişinde hiyerarşik bir düzen yoktur.
 • DMKİ’ne katılım grup üyesi iki kişinin referansı ve İnisiyatif üyelerinin ortak kararı ile gerçekleştirilir.
 • DMKİ’nin amaçları doğrultusunda belirlenen faaliyetleri yürütmek üzere oluşturulan çalışma grupları ile etkinlikler düzenlenir ve yönetilir.
 • İnisiyatif ayda bir gün bir araya gelerek gündemi değerlendirir.
 • DMKİ yönetimi her yıl Aralık ayında grup üyelerinin toplu kararı ile yenilenir.

Üyeler

Ahmet Erkurtoğlu, Mimar, Dr. Atıf Uğurlu, Hekim, Aydın Ilgaz, Yayıncı Prof. Dr. Dursun Kırbaş, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı

Ender Yılmaz, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı, Dilek Kalem, Koç Lisesi Öğretmen Gülfer Cezayirli, Şehir Plancısı Gülsen Kırbaş, Kastamonu Uğurlu Konakları ve Novitas Turizm Genel Müdürü

Prof. Dr. İzzet Tor, Biruni Üniversitesi Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Melikşah Yıldırım, Emekli Orman Yüksek Mühendisi,  Mine Esen Ergür, Gazeteci

Muzaffer Bal, Ali Raif İlaç Sanayi Genel Müdürü,   Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nurdoğan Aymete, Emekli Albay

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz Emekli İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Başkanı Yaşar Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Başkanı Dr. Sedat Kalem, WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü

Tahir Gündoğdu, Emekli Öğretmen Albay,   Prof. Dr. Zeki Alpan, Doğuş Üniversitesi STF Dekanı

Zafer Küçükşabanoğlu KASGEG Genel Başkanı,   Zeynep Esen, Cubis Art İstanbul Kurucu Ortak

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.