Business World Global

Karmasis, yurt dışına açılıyor

Karmasis, yurt dışına açılıyor
19 Ocak 2023 - 17:06

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Türkiye’de yüzde yüz yerli ve milli sermaye ile hizmet veren sayılı siber güvenlik firmalarından Karmasis, yüksek teknolojiye sahip rekabetçi çözümlerini şimdi yurt dışına açıyor.

Karmasis Teknik Satış Genel Müdür Yardımcısı Nuray Çaylan ile Türkiye’de bilişim sektörünün durumu, devletimizin kalkınmasında IT ve Telekomünikasyon sektörünün yeri ve bilhassa bilgi güvenliği alanında bilinmesi gerekenler ve çözüm önerileri hususunda ülkemizin dünü, bugünü, ve geleceği adına yapılması gerekenleri konuştuk.

Bize Karmasis’in çözüm ve hizmet alanındaki işlerinden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de yüzde yüz yerli ve milli sermaye ile hizmet veren sayılı siber güvenlik firmalarından birisi olan Karmasis, 2003 yılından beri tamamen yerli sermaye ile siber güvenlik çözümleri ve denetleme ürünleri geliştiriyor. Ulusal ve uluslararası yüzlerce kamu kurumu, savunma sanayiden ve özel sektörden şirketlere siber güvenlik çözümleri ve denetleme ürünleri geliştiriyoruz. Türk mühendislerden oluşan ekibimiz tarafından gerçekleştirilen araştırma ve geliştirme faaliyetleri neticesinde üretilmiş olan teknolojilerimiz, insan faktörünün kontrolü, bilgi güvenliğini sağlama ve olası risklerin önüne geçmede hayati önem taşıyor. Bir siber güvenlik sorunu yaşanmadan açıkları tespit etmek ve kotu niyetli aktiviteleri görünür hale getirmek öncelikli işimiz. Araştırmalar siber güvenlik açıklarının yüzde 95’inin insan hatası sebebiyle oluştuğunu ifade ediyor. Onun için daima analiz edip uyarılar oluşturmak, vaka raporlarıyla olup bitenin farkında olmak güvende kalmayı mümkün kılıyor. Yani güvenlik farkındalıkla başlıyor.

Siber güvenlik pazarının ve tehditlerin bugünkü durumu nedir?

Türkiye dünyada siber saldırılardan en çok etkilenen ülkeler arasında 5. sırada yer alıyor. Çeşitli sektörlere yönelik fidye yazılımları, hacklenen sosyal platformlar, mobil uygulamalara yönelik zararlı yazılımlar gibi veri ihlallerini bu siber saldırılar arasında sayabiliriz. Veri hırsızlıklarından pandemide yükselen markalar fazlasıyla nasibini aldı. 2020’nin belki de en çok konuşulan markalarından biri Zoom’da gerçekleşen ihlaller sonucu 500 binden fazla kullanıcının şifreleri çalınmıştı. Ele geçirilen hesaplar dark web’de sattı. Bu da hepimize ister kişisel, ister kurumsal verilerimiz olsun, siber saldırı ve ihlallerle başarılı bir şekilde mücadele etmek için ülkelerin ve şirketlerin siber güvenliğe yönelik üst düzey önlemler alması gerekliliğini gösteriyor. Tabii saldırganlar yöntemlerini ne kadar geliştirse de, savunma teknolojilerimiz daha da etkili hale geliyor. Karmasis olarak bütünsel denetleme mekanizmaları geliştirdik.

Bu saldırıların iş dünyasına maliyetleri ne oluyor?

Siber suçlar, 2015’te tüm dünyada 3 trilyon dolarlık zarara neden oldu. 2025’te 10.5 trilyon dolara erişeceği tahmin ediliyor.

Peki en büyük risk grubunda olan işletmeler hangileri?

Araştırmalar, KOBİ’lerin yüzde 60’ının, kimlik avı dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına maruz bırakıldığını söylüyor. Yani KOBİ’lerin en büyük risk grubunda olduğunu söylemek yanlış olmaz. İkincil grupta ise sağlık, kamu ve devlet kurumları var diyebiliriz. Çünkü bu kurumlar hackerlar için parmak izleri, sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgilerden oluşan bir hazineye sahip. Bu da kurumların siber güvenliğe yönelik üst düzey önlemler alması gerekliliğini gösteriyor.

20’inci yılınız 2023 yeni hedeflerinizden bahseder misiniz?

2022 yılında Karmasis Azerbaycan sirketimizin Azerbaycan’da yerleşik olarak kuruluşu gerçekleşmişti. Azerbaycan Siber Tehlikesizlik Platformu üyeleri arasındayız ve gelecek yıl hummalı bir çalışma içerisinde güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. İlave olarak iki üniversitemiz ile iş birliği içerisinde siber güvenlik alanında bir adım daha atarak gençlerin akademik ders eğitimlerine dahil oluyoruz. Şu anda altyapı çalışmaları içerisindeyiz. Böylece sadece teoride değil pratik uygulama üzerinden de gençleri eğitimlerinde iş hayatına hazırlayacağız. 2022 yılı sonu itibariyle geçen yıla göre %200 luk bir ciro artışı bekliyoruz. 20.yılımızda da her yıl olduğu gibi yine büyük başarılara imza atacağımıza eminiz. Karmasis ülkemizi uluslararası pazar noktasına taşıyor olacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.