Business World Global

İSO: Sürdürülebilir gelecek için harekete geçelim

İSO: Sürdürülebilir gelecek için harekete geçelim
04 Ekim 2022 - 13:31

Sürdürülebilir üretim anlayışını 2021 yılında en önemli odak noktalarından biri olarak açıklayan ve benimseyen İstanbul Sanayi Odası (İSO), bu kapsamda yürüttüğü çalışmalara yönelik ilk “Sürdürülebilirlik Raporu”nu açıkladı. Türkiye sanayisinin en etkili ve güçlü paydaşı olan İSO’nun geçen yıl açıkladığı sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda hazırlanan rapor, aynı zamanda Türkiye’deki sanayi odaları arasında ilk olma özelliği de taşıyor.

İSO’nun tüm paydaşları ve kamuoyunun bilgisine sunduğu rapor, 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında İSO’nun yönetim merkezi olan Odakule, iki temsilciliği (Yenibosna ve İMES) ve iki hizmet biriminde (Tuzla ve Hadımköy) yürütülen sürdürülebilirlik faaliyetlerini kapsıyor. Raporda, bu faaliyetlerin çevresel, toplumsal ve ekonomik etkilerinin yanı sıra hedefler de yer alıyor. 

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi ve sonrasında yaşanan gelişmelerin hayatımızın her alanında alışkanlıklarımızın gözden geçirilerek sürdürülebilirlik yaklaşımına uygun biçimde değişmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu doğrultuda özellikle teknoloji odaklı üretimin önemi artarken küresel anlamda rekabetçi olabilmek için sanayinin daha yeşil, daha döngüsel ve daha dijital olmasının bir gereklilik halini aldığını vurgulayan Bahçıvan sürdürülebilirlik raporu çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:  

“İSO olarak 2021’de hayata geçirdiğimiz “İSO Sürdürülebilirlik Vizyonu” doğrultusunda sürdürülebilirlik çalışmalarımızda beş tematik alana odaklandık. Organizasyon yapımızda da bir değişikliğe giderek İSO Sürdürülebilirlik ve Koordinasyon Birimi’ni hayata geçirdiğimiz 2021’de, belirlediğimiz bu alanlarda çeşitli faaliyetler, farkındalık çalışmaları yürüttük ve eğitimler düzenledik. 2021 yılındaki tüm çalışmalarımızı “Değişimin adı: Sürdürülebilir Üretim” teması çerçevesinde bir rapor halinde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ülkemiz sanayisinin etkili ve güçlü bir paydaşı olarak toplumsal ve çevresel sorumluluklarımızın bilinci ve sürdürülebilirlik konusunda öncü rol oynama kararlılığı ile çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Tüm paydaşlarımızı da sürdürülebilir bir gelecek için hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeye davet ediyoruz.” 

İSO’nun çalışmalarında yarattığı değerler dört başlıkta toplandı

Türkiye sanayisinin üretim kabiliyetini artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefiyle çalışmalar yürüten İSO, 2021’de sürdürülebilirlik vizyonunu “Sanayi şirketlerimizin, küresel değer zincirinde yüksek katma değer üretmelerine ve rekabetçi sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmalarına destek olmak” olarak açıkladı. Güncellenen organizasyon yapısına sürdürülebilirliği de dahil ederek bu konuda yol gösterici çalışmalar yürüten İSO, bu çerçevede İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Sanayi, Döngüsel Ekonomi, İşin Geleceği, Güvenli Çalışma Ortamı ve Sürdürülebilir Finans olmak üzere beş tematik alana odaklandı. 

İSO’nun söz konusu alanlardaki çalışmalarını kapsayan rapor, küresel ölçekte kabul görmüş Global Reporting Initiative-GRI (Küresel Raporlama Girişimi) Standartlarının Temel seçeneği çerçevesine uygun olarak hazırlandı. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın (SKA) rehberliğinden yararlanılan raporda Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gibi küresel gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin net sıfır emisyon hedefi ve yerel gelişmeler de aktarıldı. 

İSO’nun sürdürülebilirlik stratejisi, yönetişim yapısı ve öncelikli konularını içeren “İstanbul Sanayi Odası’nda Sürdürülebilirlik” bölümünün yer aldığı raporda, İSO’nun 2021 faaliyetleri çerçevesinde yarattığı değerler dört ana başlık altında ele alındı.

“Üyelerimiz İçin Yarattığımız Değer” ana başlığında İSO’nun yürüttüğü faaliyetler ile sağladığı katkılar; Ekonomiye Katkı, Sürdürülebilir Üretime Katkı, Uluslararasılaşmaya Katkı, İnovasyona Katkı ve Çalışma Hayatına Katkı alt başlıklarında detaylandırıldı. 

“Çalışanlarımız için Yarattığımız Değerler” ana başlığında İSO’daki çalışma ortamı ile çalışan hakları hakkında detaylı bilgiye yer verildi. 

“Toplum için Yarattığımız Değer” ana başlığında Millî Eğitim Bakanlığı ile yürütülen Mesleki Eğitim İş Birliği Projesi başta olmak üzere İSOV faaliyetleri aktarıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.