Business World Global

İş Hayatına Ayrıcalık Sunan Co-Working Alanları.

İş Hayatına Ayrıcalık Sunan Co-Working Alanları.
08 Temmuz 2019 - 11:50
Co-working alanları, sunduğu ayrıcalıklarla girişimcilerin hayatlarında hızlıca yer edinmeye başladı. İş kuracaklar için büyük ayrıcalıklar sunan co-working alanları, başta Start-up’lar olmak üzere iş insanlarının gözdesi haline geldi. Peki co-working alanlarının iş hayatına kattığı ayrıcalıklar nelerdir?

İlk defa 2005 yılında hayatımıza giren “Co-working” kavramı, ülkemizde girişimci Start-up ve iş insanları tarafından ilgi görüyor. Gerek ekonomik avantajından gerek sağladığı Network sebebi ile co-working alanlarına yönelim hızlı bir şekilde artıyor. İş insanlarının co-working alanlarına yönelmesinin altında yatan en temel unsurun ekonomik sebepler olduğunu vurgulayan ortak çalışma alanları sağlayıcısı Servcorp’un Türkiye Direktörü Damla Özgönül, “Co-working alanları girişimciler ve Start-up’lar için çeşitli avantajlar sunuyor. İş insanlarını co-working alanlarına en çok yönelten temel neden düşük kira maliyeti. Kira pek çok işletme için önemli bir gider kalemi. İş hayatında yeniyseniz ya da çalışan sayınız az ise aylık kirası 650 liradan başlayan hazır ofisler ideal çalışma ortamı sunuyor. Ayrıca paylaşılan bir ofis alanı, tam işlevli bir çalışma alanında beklediğiniz masa, beyaz tahta, WiFi İnternet, fotokopi makineleri ve ofis ekipmanları sunuyor.” dedi. Ek olarak co-working alanlarının iş insanları için sunduğu diğer avantajları Damla özgül şöyle sıraladı;

Networking
İşbirliğine dayalı ortak ofislerin bir diğer avantajı, sizinle aynı alanda ya da benzer alanlarda çalışan insanlarla etkileşimde bulunursunuz. Böyle yerler insanları sosyal etkileşime teşvik eder. Projelerin ve iş fikirlerinin tartışıldığı dinamik bir çevre pek çok yeni işletmeye fayda sağlar, üretkenliklerini arttırır. Hatta bu durum potansiyel yeni müşteriler kazanmaya ve müşteri olabilecek kişilerden hızlı geribildirim almaya olanak sağlar.

Şirketin imajı
Eğer işletmeniz yeniyse, ortak çalışma alanı, potansiyel müşterilerinize yerleşik bir adres göstermek için evinizden çok daha iyi bir seçenektir. Bu durumda tek başınıza çalışıyorsanız ya da 3-4 kişi ofis kiralamak yerine co-working alanlarında çalışmak daha uygun maliyetli ve imajınıza katkısı açısından da çok önemlidir.

Modern Çalışma Alanları

Küçük bir etken de olsa yeni modern ortak çalışma alanlarının birçoğu tasarım, yerleşim ve kolaylıklar (espresso barları, dinlenme salonları, çeşitli networking etkinlikleri), bakımından çoğu geleneksel ofis ortamından iyidir. Sosyal bir çalışma ortamında başarılı iseniz ve daha lüks ortak ofislerdeki olanakların tadını çıkarmak istiyorsanız; ortak ofis alanları kullanışlıdır.

Motivasyon

Ortak çalışma ortamları kahvaltılar, eğitimler, paneller ve ikramlar sayesinde mutlu ve yaşayan bir ofis ortamı sunar. Co-working alanlarında çalışırken, aradığınız ve danışacağınız insanı bulmak çok daha kolay olacaktır. Hatta kendinize günün belirli bir saatinde beyin fırtınaları yapan bir ekip dahi kurabilirsiniz.

Konfor ve ilham

Her bir köşesi özenle tasarlanmış ergonomik ofislerde uzun süre çalışabilir, dekorasyondaki dokunuşlardan bile ilham alınabilir. İş hayatının farklı sektörlerinden gelen ve değişik işler yapan ya da network’ü çok daha geniş insanlarla tanışma ve onların yaptığı işler hakkında sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz. Kendinize uygun ekip arkadaşınızı ya da ortağınızı bu tarz alanlarda çalışarak bulmak da mümkün olabilir. Güzel ve modern bir ofis alanı sizin yaratıcı düşünme gücünüzü artıracak, iyi seçilmiş renkler, rahat bir ortam ve motivasyonu kırmayan aydınlatma düzeni ile çok iyi işlere imza atmanızı sağlayabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.