Business World Global

İş Bankası’ndan Birikim Yapmayı Kolaylaştıran Dijital Yenilik; Robofon Danışmanı.

İş Bankası’ndan Birikim Yapmayı Kolaylaştıran Dijital Yenilik; Robofon Danışmanı.
29 Temmuz 2019 - 15:11

İş Bankası Robofon Danışmanı hizmeti ile Türkiye’de ilk kez, birikim yapmak isteyen herkese risk tercihlerine uygun yatırım kararı almalarını kolaylaştıracak fon danışmanlığı sunuyor.

İş Bankası tarafından İşCep ve İnternet Şubesi’nde sunulan Robofon Danışmanı hizmeti, yatırımcının kendisine özgü finansal durumunu ve ihtiyaçlarını kolayca tamamlanan bir anket yardımıyla önce analiz ediyor, profilini ve risk algısını belirliyor. Küçük tutarlar ile dahi birikim yapmak isteyen herkese sunulan bu hizmet sayesinde, İş Portföy uzmanlığında yönetilen Robofon Ailesi içerisinden, kişiye özel en uygun fon bulunarak yatırım yapılmasına olanak sağlanıyor.

Aynı zamanda bir banka ve fintech işbirliği.

Yerli bir finansal teknoloji girişim firması olan Smart Advice tarafından geliştirilen Robofon Danışmanı’nın Yatırımcı Profilleme Modülü aynı zamanda, banka ve fintech işbirliği ile gerçekleştirilen bir çözüm olarak, İş Bankası’nın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine çok yönlü olarak ve kesintisiz verdiği desteğin güzel örneklerinden birini de oluşturuyor. Smart Advice Risk Profilleme Algoritması, müşterilere kişiselleştirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmak için finansal durumları, yatırım deneyimleri ve risk iştahları hakkında bir dizi soru soruyor. Model, tasarruf sahiplerinin finansal karar almalarına yardımcı oluyor.

Robofon Danışmanı hizmeti ile ilgili olarak İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk şu açıklamalarda bulundu: “İşCep ve İnternet Şube’ye entegre ettiğimiz Robofon Danışmanı, tasarruf sahipleri için yatırım fonları dünyasına bir giriş noktası olacak ve risk profillerine uygun yatırım kararları almalarını kolaylaştıracak. Müşterilerimiz küçük tutarlarla dahi, çeşitli fonlar ve varlık sınıfları arasından kendilerine uygun olanı bulma konusunda yardımcı olan Robofon Danışmanı’ndan faydalanabilecek. Robofonlar, değişen piyasa koşullarına göre, fonların varlık dağılımını değiştirerek farklı yatırım ürünlerine gitmeden tek bir fon içerisinde çeşitliliği sağlayabilmesi sayesinde içerik olarak anlaşılabilir ve yalın bir çözüm sunuyor. Müşterilerimizin birikim yapmalarını daha da kolaylaştıracak bu yeni danışmanlık hizmetimizi bir fintech girişimi olan Smart Advice ile birlikte geliştirdik. Kurulduğu günden bugüne, 95 yıldır ülkemiz girişimlerini kesintisiz şekilde katkı sunan İş Bankası, bugün de yeni nesil girişimleri destekleyerek bu misyonunu devam ettiriyor.”

Smart Advice Kurucu ortağı Onur Yurtsever ” Bireysel emeklilik fonlarından sonra yatırım fonlarında da, müşterilerin kendilerine uygun yatırım kararı almalarına yardımcı olacak Türkiye’nin ilk yatırımcı psikoloji ve davranış testini Türkiye İş Bankası ile birlikte sektöre sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Robofon Danışmanı ve Robofon Ailesi Hakkında;

Profilleme Modülü sonucunda, yatırımcının risk alma eğilimine göre, 3 tip İş Portföy Değişken Fon’dan biri Robofon Danışmanı tarafından öneriliyor. Robofon Ailesi’nde yatırımlarında düşük riski tercih eden tasarruf sahipleri için İş Portföy Robofon Muhafazakar Değişken Fon, denge ve istikrarı arayanlar için İş Portföy Robofon Dengeli Değişken Fon, uzun vadede yüksek getiri hedefi olan ve riski seven yatırımcılar için ise İş Portföy Robofon Atak Değişken Fon bulunuyor. Robofonların portföy yönetiminde yurt içi ve yurt dışı hisse senetleri ile borçlanma araçları, altın ve diğer emtialardaki son 5 yıllık veriler analiz ediliyor ve RODAM adıyla tescil edilen algoritmik model sayesinde değişen piyasa koşullarına bağlı olarak fonların varlık dağılımı belirli periyodlarla otomatik olarak değiştiriliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]