Business World Global

İnfo Yatırım, birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturacak

İnfo Yatırım, birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturacak
22 Mayıs 2024 - 13:44

Sermaye piyasalarındaki 30 yıllık deneyimi, güçlü dijital teknolojileri, müşteri odaklı profesyonel ekipleri ve vizyoner stratejileriyle her gün büyümeye devam eden İnfo Yatırım, yeni yatırımlara imza atacak.

İnfo Yatırım Genel Müdürü Tarkan Akgül ile 2023 değerlendirmesi ve 2024 beklentilerini konuştuk.

İnfo Yatırım için bu yıl nasıl geçiyor, hedef ve rakamlar açısından öne çıkanlar neler?

İnfo Yatırım olarak sermaye piyasalarındaki 30 yıllık deneyimimiz, güçlü dijital teknolojilerimiz, müşteri odaklı profesyonel ekiplerimiz ve vizyoner stratejilerimizle her gün büyümeye devam ediyoruz. 2023 yılında yatırımcı sayımızı 147 binin üzerine çıkardık. 361 çalışanımız ve Genel Müdürlük dahil 31 irtibat büromuzla aynı dönemde 7 şirketin halka arzına liderlik ettik. Dünyanın en gelişmiş grafik platformlarından biri olan TradingView ve temel analiz platformu Fintables gibi uluslararası ve yerel iş ortaklarıyla güçlü iş birlikleri kurarak, yatırımcılarımızın varlıklarını yönlendirirken yatırım alanındaki dijital teknolojilerden maksimum seviyede yararlanmalarını sağladık.

İnfo Yatırım EMEA Bölgesi’nin en iyi aracı kurumu seçildi. Bu konuda ne söylemek isterdiniz?

Öncelikle çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. İnfo Yatırım olarak dünya çapında 50 milyondan fazla kullanıcısı olan, analist ve yatırımcılar tarafından küresel piyasalarda fırsatları tespit etmek için kullanılan grafik platformu TradingView kullanıcıları arasında yaptığı oylamada EMEA Bölgesi’nde 2023’ün “En İyi Aracı Kurumu’’ seçildik. Yapılan oylamada 5 üzerinden 4,7 puan alarak oldukça yüksek bir skor elde ettik ve ‘şahane’ olarak nitelendirildik. Yatırımcılarımızdan gelen yorumlarının ayrıntılarına baktığımızda, uzman ekiplerimizin yakın ilgisi ve profesyonel teknik desteklerinden, başarılı Tradingview entegrasyonundan ve anlık canlı veri fırsatından duyduğu memnuniyetten ayrıca çok mutlu oluyoruz. İnfo Yatırım olarak, yatırım alanındaki gelişmiş dijital teknolojilerle fark yaratan inovasyonları ve yüksek katma değerli hizmetleri müşterilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz.

Yeni ürününüz İnfo Varant hakkında neler söylemek istersiniz?

İnfo Varant ile banka aracı kurumları dışında varant ihraç eden ilk aracı kurum olduk. İnfo Varant ürünüyle Türkiye sermaye piyasalarına ve portföy zenginliğine katkı sunmayı amaçlıyoruz. Varantlar yatırımcılara Borsa İstanbul’da yapabileceği işlemlerle çeşitli varlıklara dayalı, yükselen ve düşen piyasa beklentisine kaldıraçlı yatırım yapma imkânı sunuyor. İnfo Yatırım’ın yatırım kuruluşu varant ve sertifikalarına ilişkin başvurusu 30.01.2024 tarihinde SPK tarafından onaylanırken ihraç edilen varantlar 14 Şubat 2024 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Güçlü öz sermayemiz, uzman kadromuz ve teknolojik altyapımızla Türkiye Sermaye Piyasalarında banka aracı kurumları haricinde kalan kurumlar arasında çok önemli atılımlar gerçekleştirdik. İnfo Yatırım, Borsa İstanbul’da pay piyasası ve vadeli işlemler piyasaları aracılık hizmetleri başta olmak üzere Sermaye Piyasaları’nda çeşitli iş kollarında önemli bir konuma sahip oldu. Bu vizyon doğrultusunda, hazine, türev ürünler ve portföy yönetimi gibi birleşik ve hızla gelişen bir iş alanında kısa vadede büyük adımlar atmayı hedefliyoruz. İnfo Yatırım olarak, Borsa İstanbul’da işlem gören yüzbinlerce yatırımcının erişebileceği varant ve sertifikalar gibi ürünleri ihraç ederek müşterilerimize nitelikli çözümler sunuyoruz. İnfo Yatırım olarak ürün çeşitliliğini arttırmak adına, yeni yapılandırılmış araç ihraçlarıyla Türkiye’de birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturmaya devam edeceğiz.  

Halka arzlara aracılık eden bir kurum olarak süreci nasıl görüyorsunuz? Hız kesmeden şirketler borsaya açılmaya devam edecekler mi?

İnfo Yatırım olarak 2023 yılında Maçkolik, Graintürk, Katılımevim, Forte, Tatlıpınar Enerji, Hat-San Gemi ve Çates Elektrik Üretim şirketlerinin, 2024 yılında ise şimdiye dek Alves Kablo ve Artemis Halı şirketlerinin halka arz süreçlerine aracılık ettik. 2023 bizim için çok başarılı geçen bir yıl oldu. Şu anda ise 9 şirketin halka arz süreçleri devam ediyor.

Halka arzlarla beraber borsada 8 milyonu aşan yatırımcı bulunuyor. Ciddi bir finansal okur yazarlık problemi de söz konusu. İnfo Yatırım olarak bu alanda çalışmalarınız var mı?

İnfo Yatırım olarak finansal okur yazarlığa büyük bir önem addediyoruz. Türkiye’nin farklı illerinde düzenlediğimiz etkinliklerle Adana’dan Edirne’ye kadar yatırımcılarla piyasa uzmanlarını bir araya getiriyoruz. Bu amaçla geliştirdiğimiz Yatırımcı Okulu Projesiyle binlerce yatırımcıyı, piyasa uzmanları, ekonomistler ve profesyonel yöneticileri gerek yüz yüze gerekse dijital kanallardan bir araya getirerek ücretsiz eğitimler veriyoruz. İnfo Yatırım olarak bu ücretsiz eğitimlerle sermaye piyasası araçları, temel ve teknik analizler, başarılı portföy oluşturma teknikleri, VİOP, kaldıraçlı ürünler gibi teknik konuların yanı sıra verilere dayalı içgörüler ve tüm sermaye piyasası faaliyetlerini etkileyen makroekonomik trendler konusunda da yatırımcılara değerli bilgiler sunuyoruz. 22 Ekim 2022 tarihinde başladığımız ve bugüne kadar gerçekleşen 14 eğitimde 10 binden fazla yatırımcıya ulaştık. Eğitimlerimizin ülke çapında ilgi görmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Yatırımcılarımızı daha bilinçli ve donanımlı hale getirmek üzere kurduğumuz Yatırım Okulu projemizle, yatırım ekosisteminin gelişmesi sermayenin tabana yayılması, ülke ekonomisinin güçlenmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]