Business World Global

İhracat neden rekor üstüne rekor kırıyor?

İhracat neden rekor üstüne rekor kırıyor?
06 Nisan 2019 - 17:12
Son dönemde Türkiye ihracatta rekor üstüne rekor kırıyor. Peki iç pazarda fiyatlar bu denli yüksekken ihracattaki bu artışın nedeni neden kaynaklıyor? Sektör yetkilileri Türkiye’deki iç pazarda tüketici davranışlarının değiştiğini ve çarkların yavaş döndüğünü söylüyor. Hal böyle olunca bazı köklü firmalar ihracata odaklanıyor. Yani firmalar iç pazarda 10 liraya sattığı ürünü yurt dışında TL cinsinden %30 kârla daha pahalıya satıyor. Yurt dışındaki firmalarda Türkiye’den ithalat yaparken daha ucuza ürün almış oluyor. Yani döviz kuru artınca Türk malı ürünler dış ülkelere göre ucuzlamış oluyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre martta ihracatın yüzde 0,5 artışla 16 milyar 334 milyon dolar olduğunu, bu yılın ilk çeyreğinde de Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamı olan 44 milyar 567 milyon doların yakalandığını bildirmişti.

Peki Türkiye’deki sanayi kuruluşları neden rotasını ihracata çevirdi? Sektörün önde gelen yetkilileri iç pazarda çok fazla talep daralması olduğunu bu nedenle ürünlerini dış pazarlara satmaya odaklandıklarını söylüyor. Dış pazarda sattıkları ürünlerin daha iyi fiyatlandırdıklarını belirten yetkililer, ihracatın artmasındaki bir diğer nedenin ise döviz kurundaki yükseliş olduğunu söylüyor. İhracatın Türkiye’deki çoğu firma için önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirten Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, yaptığı açıklamada dış pazar için, “Onlar nezle olursa biz zatüre oluruz” dedi.

Firmalar İhracatla Çıkış Yapıyor

İç pazarda firmaların rahat olamadığını belirten Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, “İhracat bizim toplam ciromuzun yüzde 50’sini kapsıyor. Türkiye’deki bazı firmalar ihracatta kendine çıkış yolu arıyor. Biz de Desa olarak planlarımızı 1 yıl öncesinden yaptık. Ancak Avrupa’da biraz yavaşlama var. Bu durum Türkiye’ye birebir yansıyor. Onlar nezle olursa biz zatüre oluruz.” yorumunda bulundu.

Ayakkabı sektörünün mevcut ekonomik koşullardan birebir etkilendiğini belirten Çelet, “Ayakkabı sektörü zor bir süreçten geçiyor. İçeride piyasa çok daraldı. Tüketicilerin öncelikleri değişti. Firmalar ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Üreten bir Türkiye’ye dönmeliyiz. 47 yıllık sanayiciyim hep ürettim. Bunu da alır satarız diye düşünmedim.” ifadelerini kullandı.

Yurt Dışı Firmaları Nakit Çalışıyor

Keskinoğlu Tavukçuluk İhracaat satış yöneticisi İlker Dinçer ise dış pazarda tavuk fiyatlarının daha iyi olduğunu söylüyor. Dinçer yaptığı açıklamada, “Tavuk fiyatları iç pazarda çok dengesiz. Türkiye’de 8-10 liraya göğüs eti alabiliyorsunuz. İhracat pazarına yönelmek daha güzel oldu. Fazla üretimimizin hepsini yurt dışı pazarına kaydırdık. Türkiye’deki firmalar vadeli çalışıyorlar. Yurt dışında firmalar nakit çalışıyorlar.” dedi.

Nakit akışının bu günlerde çok önemli olduğunu belirten Dinçer, “Döviz fiyatları yükseliyor dışarıya yöneliyoruz. İç pazarda 10 liraya sattığımız ürünü dışarıya 13 liraya satıyoruz. “dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]