Business World Global

iF Design Student Award, dünyaca ünlü tasarımcıları İstanbul’da buluşturacak

iF Design Student Award, dünyaca ünlü tasarımcıları İstanbul’da buluşturacak
31 Mart 2023 - 12:52

iF International Forum Design CEO’su Uwe Cremering, 21-22 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 2023 iF Tasarım Öğrenci Ödülleri öncesi önemli bilgiler aktardı.

Uwe Cremering, ödül kazanan öğrencilere sektördeki bilirkişiler ve marka temsilcileri ile iletişim kurma şansı verdiklerinin altını çizdi.

iF Design hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

1953 yılında Die Gute Industrieform e.V. olarak kurulan iF Design, özellikle dünya çapında en prestijli ve kabul görmüş tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Award’a ev sahipliği yaparak mükemmel tasarımın küresel bir sembolü haline geldi. Her yıl yaklaşık 60 ülkeden 10.000’den fazla başvuru gerçekleşiyor. Türkiye, İspanya, İtalya ve Hollanda, Kore Cumhuriyeti, Brezilya, Çin, Tayvan ve Japonya’da iF DESIGN ofisleri ve temsilcilikleri ile dünya çapında faaliyet gösteriyor.

iF Design’ın dünyanın en prestijli ödülünü yaratmadaki başarısının sırrı nedir?

Neredeyse 70 yaşında olan iF Design Award, dünyanın en eski bağımsız tasarım yarışmalarından biridir. 2023 yılında 132 jüri üyesi bulunan uluslararası uzman jürilerimiz, adil, tarafsız ve anlaşılır bir değerlendirme sürecini ve tümsel bir tasarım anlayışını temsil etmektedir. Uluslararası tasarım topluluğunun aktif bir parçasıyız ve dünya çapındaki şirketlerin ve ajansların en iyi karar mercileri arasında çok iyi tanınıyoruz. iF Design tasarım sektöründe ayrıca sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik anlamına geliyor.

iF Design Award sahibi olmak diğer yarIşmalara göre neden zor?

Evet bu doğru. iF Design Award kazanma çıtası çok yüksektir. Bu kesin olarak tanımlanmış değerlendirme kriterlerine göre çalışan son derece profesyonel jüri üyelerimizden kaynaklanmaktadır. Ayrıca jüri üyeleri, çeşitlilikleri nedeniyle çok farklı gereksinimleri karşılamak zorunda olan çok deneyimli profesyonellerdir. Jürimiz, her zaman güncellenen en son dijital jüri araçları ve kriterleri ile çalışır.

Sosyal sorumluluk projeleriniz nelerdir?

Sosyal sorumluluk, DNA’mıza derinden kök salmıştır. iF Social Impact Price ile her yıl dünya çapındaki sosyal etki projelerine ve girişimlerine toplam 100.000 Euro ile destekliyoruz. Kazanan projelere örnek olarak, Endonezya’daki ağaçlandırma programlarını, Vietnam’daki kadınlara yönelik şiddete karşı girişimleri veya Myanmar’daki gıda kamyonlarını söyleyebiliriz.

Ayrıca yeni nesil tasarımcılar da bizim için çok kıymetli. iF Tasarım Öğrenci Ödülü‘nü 20 yıldır sunmaktayız. Her yıl 70’ten fazla ülkeden on binlerce tasarım öğrencisi iF Design Student Award için yarışıyor. 50.000 Euro para ödülü ve gelecek vaat eden yetenekler için sıçrama tahtası görevi gören uluslararası kabul görmüş prestij sağlamış oluyoruz.

Bu noktada kesinlikle kar amacı gütmeyen iF Design Vakfı‘ndan bahsetmek isterim. Bizi gerçekten bağımsız tutan ve kazanılan parayı tasarım sektörünün gelişimi için geri yatırmamıza izin veren tek paydaşımız. Vakfımız “Tasarım Eğitimini Tasarlama” amacına hizmet etmekte. iF Design Vakfı, tasarım eğitimini optimize etmeye odaklanan uzun soluklu bir program başlattı.

Öğrencilere ve tasarım sektörüne karşı sosyal sorumluluk olarak yaptiğiniz iF Design Student Award ödülünün faydalarını anlatabilir misiniz?

iF Design Student Award ödülü kategorileri, Birleşmiş Milletler SKA-Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından oluşmaktadır. Bu, öğrencileri geleceğimiz için duyarlı hale getiriyor. iF Design Student Award kazananları, diğer tasarım öğrencileri topluluğundan ayrışır. iF onayı kaliteyi, başarıyı ifade eder ve şirket veya ajansların kapılarını açan bir anahtar görevi görür. Ayrıca, en iyi fikir ve konseptlere her yıl toplam 50.000 Euro para ödülü verilmektedir. iF Design bir ağ platformu gibi hareket eder, tüm ödüllü konseptler web sitemizde belirgin bir şekilde görüntülenir. Ödül töreni gibi etkinliklerimizde öğrencileri potansiyel iş verenleri veya yatırımcıları ile buluşturuyoruz.

iF Design Student Award başvuru kategorileri nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi, iF Tasarim Öğrenci Ödülü kategorileri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına dayanmaktadır. Tüm detaylara www.ifdesign.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

iF Design Student Award ödülüne kimler başvurabilir?

Dünyadaki tasarımla ilgili tüm öğrenciler ve yeni mezunlar fikirlerini ve projelerini sunmaya davetlidir. Diplomasını en fazla iki yıl önce almış mezunlar da katılabilir.

Jüriyi nasıl belirliyorsunuz?Jürimiz tasarım uzmanları, akademisyenler ve sponsorlarımızın temsilcileri dahil olduğu üst düzey uluslararası katılımcılardan oluşuyor.

Ödül alan ve kazanan öğrencilere hangi fırsatlar sunuluyor?

Ödül kazananlar, sonsuza kadar kullanabilecekleri uluslararası üne sahip iF Design Student Award ödül logosu ile onurlandırılıyor. Ayrıca en iyi tasarımcılar toplam 50.000 Euro ile ödüllendiriliyor. Bireysel bir jüri bildirim tablosu, başvuru yapanların çalışmalarının güçlü ve zayıf yönlerini raporluyor. Kazananlar, iF Design web sitesinde yayınlanıyor. Tabii ki biz de kapsamlı tanıtım, basın çalışması yapıyor ve kazananları sosyal medya kanallarımızda yayınlıyoruz. Ödül töreninde kazananlara başarılarını kutlayacakları harika bir sahne sunuyoruz ve onlara sektördeki bilirkişiler ve marka temsilciler ile iletişim kurma şansı veriyoruz. Özellikle olağanüstü, gelecek vaat eden yeteneklerle röportajlar yapıyor ve bunu kanallarımızda da yayınlıyoruz.

2023 haziran ayi için Asya ve Avrupa’nin buluşma noktası İstanbul’da iF Design Student Ödül Töreni‘ne hazırlanıyorsunuz, bu gelişme ve özel haber ile ilgili detayları paylaşır mısınız?

iF Design Student Award 2023’ün resmi ödül törenini 21 ve 22 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirmek en içten temennimizdi. Bunun için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Ödül töreni etkinliği, ödül kazananlar için iki günden oluşmakta.

İlk gün İstanbul tanıtılacak, akşam ise destekleyen tüm sponsorların temsilcileri ve profesyonel tasarım topluluğu ile buluşma ve tanışma organize edilecek. İkinci gün ise resmi ödül töreni gerçekleşecek. Lütfen tarihi not edin – İstanbul’da düzenleyeceğimiz 22 Haziran 2023’teki törene siz ve okuyucularınız davetlisiniz.

Sponsorlar kimler? Türkiye’den destekçileriniz var mı?

Grohe, Samsung, Compal ve Wonderland gibi büyük uluslararası kuruluşlarının yıllardır bize verdikleri sponsorluk desteğinden dolayı minnetarız.

Türkiye’den Karaca markasının iF Design Student Award 2023’e sponsor olmayı kabul etmesinden özellikle mutluyuz. Uluslararası ve Türk üniversitelerindeki gelecek vaat eden tasarımcılar için harika bir fırsat sunuyorlar. Ödül töreni ve diğer aktivitelerimiz öğrenciler için, sponsorlar ile temasa geçmek ve iletişim ağlarını genişletmek için mükemmel bir fırsat.

iF Design’in tüm dünyada temsilcilikleri bulunmakta. Onlarla nasıl çalışıyorsunuz? Türkiye ofisiniz hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Evet, kesinlikle. iF Design dünya çapında on ülkede temsil edilmektedir. Türkiye’de tasarıma tüm kalbini ve ruhunu katan mükemmel bir ekip olan Sinem Kocayaş ve Cihan Şirolu tarafından destekleniyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.