Business World Global

HTC ve Oxford Üniversitesi’nin desteğiyle medikal eğitim

HTC ve Oxford Üniversitesi’nin desteğiyle medikal eğitim
22.268
15 Kasım 2019 - 12:13

HTC ve Oxford Üniversitesi’nin desteğiyle LIFE uygulaması üzerinden medikal eğitimler verilecek

Yeni geliştirilen sanal gerçeklik medikal eğitim uygulaması LIFE, HTC VIVE Focus Plus kullanarak hayat kurtarmaları için doktorları ve hemşireleri eğitiyor

Kenya’daki KEMRI-Wellcome Güven Araştırma Programı (KWTRP), Oxford Üniversitesi’ndeki doktorlar, hemşireler, araştırmacılar ile HTC’nin desteğiyle geliştirilen Acil Durumlarda Hayat Kurtarıcı Eğitim (LIFE) sanal gerçeklik medikal eğitim platformu resmi olarak duyuruldu.

LIFE, sağlık çalışanlarına akıllı telefonları ya da HTC Vive gibi bir sanal gerçeklik başlığı ile gerçekçi bir 3D hastaneye giriş imkanı sunuyor. Sağlık çalışanları uygulama aracılığıyla sanal hastalar üzerinden hayat kurtaran beceriler geliştirerek gerçek bir acil durumda hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmeye hazır oluyorlar. Kenya gibi düşük kaynaklı ülkelerde, simülasyon eğitimine erişim zor ve pahalı olduğundan eğitim için VR kullanımı, daha fazla sağlık çalışanının hayat kurtarmak için ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli eğitimi almalarına olanak sağlıyor.

LIFE projesi, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda HTC VIVE tarafından desteklenen “VR for Impact” girişiminin hibe alıcısı olarak seçildi. Destekten gelen ivme LIFE ekibinin, Immersive VR Education tarafından geliştirilen sanal gerçeklik eğitim platformu ENGAGE platformunda çalışan ve yeni HTC VIVE Focus Plus VR başlığını kullanan LIFE uygulamasının yeni bir VR sürümünü oluşturmasını sağladı.

LIFE’ın sanal gerçeklik versiyonu, Nisan’da yayınlanan akıllı telefon versiyonunun izinden gidiyor. LIFE’ın akıllı telefon uygulaması halihazırda medikal ve hemşirelik okulları ve Kenya Pediatri Derneği gibi profesyonel organizasyonlarla yapılan partnerliklerle tüm Kenya’ya yayılıyor. Platform beta sürümünde uygulamayı kullanan binlerce sağlık çalışanıyla birlikte kapsamlı bir biçimde test edildi.

Projeye katılan ve COINN’de LIFE hakkında konuşan KWTRP hemşiresi Conrad Wanyama şunları söyledi:

“LIFE’ı geliştirirken insanı merkeze koyan bir tasarım yaklaşımı izledik. Bu tür acil durumlarla başa çıkmak zorunda kalan hemşireler ve doktorlarla yakın çalışarak uygulamanın birçok erken sürümünü test etmelerine izin verdik.”

Sistemi deneyen hemşirelerin, deneyimin inanılmaz derecede gerçekçi olduğunu belirttiklerini ifade eden KWTRP’de doktora öğrencisi olan Naomi Muinga, “3D sanal bir hastaneye girip nefes almayan ve hayatını kurtarmak için belirli adımların uygulanması gereken yeni doğmuş bir bebeği yeniden canlandırma pratiği yapabiliyorlar” dedi.

Oxford Üniversitesi’nden LIFE baş araştırmacısı Dr. Chris Paton şunları ifade etti:

“Akıllı telefon versiyonunun Afrika’daki binlerce sağlık çalışanı tarafından hızlı bir şekilde benimsenmesi, artık erişilemeyecek kadar pahalı olan geleneksel yüz yüze kursların sunduğu eğitimi alma şansları olduğu anlamına geliyor. Sürükleyici VR simülasyon eğitiminin kişisel bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kullanılabilmesiyle LIFE projesi sağlık çalışanlarının eğitimlerini desteklemek açısından yüksek bir potansiyele sahip.”

“VR for Impact projesiyle, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’yle uyumlu bir şekilde pozitif değişim yaratması için VR’ın sürükleyici yeteneklerinden yararlanan geliştiricileri desteklediklerinin altını çizen HTC VIVE VR for Impact Başkanı Kris Severson, LIFE projesinin Afrika medikal eğitiminde bir sonraki evrim ve VR’ın dünya çapında toplumlardaki değişimin nasıl gerçekleştirebileceğinin somut sonuçlarla mükemmel bir örneği olduğunu belirtti.

LIFE Hakkında

Acil Durumlar için Hayat Kurtarıcı Eğitim (LIFE), mobil ve VR platformlarında tıbbi eğitim veren sanal gerçeklik ve akıllı telefon uygulamasıdır. Platform başlangıçta KEMRI-Wellcome Güven Araştırma Programı ve Oxford Üniversitesi’ndeki klinisyenler ve araştırmacılar tarafından geliştirildi ve geliştirilmesi, HTC, Oxford Üniversitesi İnovasyonu, GCRF, Bill ve Melinda Gates Vakfı, Wellcome Trust, Saving Lives at Birth ve Médecins Sans Frontières tarafından desteklendi.

LIFE, akıllı telefonlar ve sanal gerçeklik başlıkları için www.oxlifeproject.org adresinden ücretsiz olarak indirilebilir veya Google Play Store’da “Life-saving Instruction for Emergencies” için arama yapılarak erişilebilir.

LIFE projesini twitter hesabından takip etmek için @oxlifeproject.org adresine gidebilirsiniz.

HTC VIVE Hakkında

VIVE türünün ilk örneği bir sanal gerçeklik platformu olup oda ölçekli VR ve gerçek yaşam benzeri etkileşimler için geliştirilmiş ve optimize edilmiştir. Ezber bozan teknolojisi ve sınıfının en iyisi içeriği ile VR için verdiği sözü tutan VIVE, VR donanımı ve yazılımı için en güçlü ekosistemi kurarak Sanal Gerçekliği tüketicilere, geliştiricilere ve kurumlara sundu. VIVE ekosistemi piyasadaki en iyi VR donanımını çevresine inşa edilmştir ve 100 milyon dolar bütçe ile kurulmuş olan ve Sanal Gerçeklik ile ilgili teknoloji girişimlerini büyütmeyi hedefleyen VIVE X kuluçka merkezi, 60’tan fazla ülkede hizmet veren dünyanın ilk sınırsız VR abonelik modeli olan VIVEPORT INFINITY’ye sahip global bir platform ve uygulama mağazası olan VIVEPORT ve VR içerik geliştirme ve yayıncılık girişimi olan VIVE Studios tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.