Business World Global

Hakan Aran: Enflasyonun tek haneli seviyelere indiği bir dönem yaşanacak

Hakan Aran: Enflasyonun tek haneli seviyelere indiği bir dönem yaşanacak
27 Kasım 2023 - 10:59

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ülke ekonomisine katkı sağlayacak bazı sektörleri stratejik öncelik alanları olarak belirleyip, Türkiye ölçeğinde o sektörün kaderini değiştirecek adımlar atma ve atılımlar yapma konusunda bir yolculuğa çıktıklarını ifade etti.

Turizmin de çarpan etkisi çok yüksek bir sektör olduğunu belirten Aran, turizmle birlikte yerel el sanatlarından restoranlara, hediyelik eşya satıcılarından çiftçilere herkesin kazandığını, ülke ekonomisine katkı sağlamanın en doğrudan yollarından birinin turizmi desteklemek olduğunu söyledi.

Aran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ilk yüz yılına tarım ve sanayi damga vurdu, lokomotif sektörlerimiz, itici gücümüz oldu. Bundan sonra dijital çağda turizmin Türkiye’de milli ekonomiye katkısının, milli ekonomiden aldığı payın artacağını ve bankacılık sektörünün turizme verdiği kredilerin çok ciddi miktarda katlanarak büyüyeceğini düşünüyoruz. AKTOB Kongresi sponsorluğuyla Cumhuriyetimizin 100. yılında sadece bir etkinliğe sponsor olmuş değiliz. Turizmdeki strateji değişikliğimizi, turizmdeki odaklanmamızı sektörün tüm oyuncularına, onların en çok değer verdiği, önem verdiği bu etkinlikte duyurmak için buradayız. Umuyorum İş Bankası ölçeğinde bir bankanın bir sektöre açık destek verdiği zaman o sektörün nasıl ivmelendiğini, nasıl hareket ettiğini görme fırsatı yaşarız.”

Odaklanmanın fark yaratan en temel unsur olduğunun altını çizen Aran, Antalya’daki kurumsal şubeyi Turizm İhtisas Şubesi haline dönüştüreceklerini söyledi. Antalya’nın ardından ülke ekonomisi açısından turizm gelirine en çok katkı sağlayan Muğla, İstanbul, İzmir gibi başka illerde de Turizm İhtisas Şubeleri açacaklarını ifade eden Aran, bu şubelerin odağının tamamen otel ve işletmeciler olacağını, sadece turizm sektörüne yönelik ürün ve hizmet sunacağını, sektörün ihtiyaçlarını bilen, sektör temsilcileriyle aynı dili konuşan çalışanların olacağını anlattı.

“Turizm, Türkiye’nin ikinci yüz yıl hikâyesinin önemli kilometre taşlarından biri”

Bankacılığın rekabetin çok yoğun yaşandığı bir sektör olduğuna dikkat çeken Aran, “İş Bankası bir oyuna girdiği zaman, bu alandaki diğer oyuncuların buna karşılık vermesi, bizim ölçeğimizdeki bir bankaya diğer kurumların eşlik etmesi sektör için olumlu olacaktır. Sektörde değişimler, dönüşümler olduğunda dünyada turizmde belki birinciliğe, ikinciliğe oynayacak yatırımları yapar, daha yüksek markalar yaratırız” değerlendirmesinde bulundu.

Aran, turizm sektöründe kamunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili birliklerin son derece güçlü olduğunu belirterek, “Türkiye’de herkesin aynı iradede olduğu, bir şeyi yapmak istediği zaman yapmaya gücünün yeteceği alanlardan biri de turizm. Ben bunun çok iyi değerlendirileceğini ve Türkiye’nin ikinci yüzyıl hikâyesinin önemli kilometre taşlarından birinin turizm olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Son yıllarda turizmde elde edilen başarılara değinen Aran, “Pandemiden savaşa, orman yangınlarından depreme pek çok felaketin ortasında sağlanan bu başarının çok daha anlamlı, kıymetli olduğunu ve geleceğe yönelik olarak sektöre pozitif bakmayı sağladığının altını çizmek istiyorum” dedi.

“Kredi hacmimizi iki katına çıkaracak hamleler yapacağız”

“Biz bugüne dek sektöre ne kadar kredi vermişsek bunu en azından iki katına çıkaracak hamleleri yapacağız” diyen Hakan Aran, “Bizim turizm sektörüne yönelik 1 milyar dolarlık kredi bakiyemiz var. Şu an itibarıyla kullandırılmış olan ve turizmcilerde bulunan rakam. 1 milyar dolarlık kredi hacminin önümüzdeki iki yıllık süreçte 2 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz. Renovasyon kredilerinden enerji verimliliğine, atık yönetiminden yeşil dönüşüme, sezon öncesi hazırlıkların finansmanından yeni tesis yatırımlarına çok geniş alanda en uygun koşullarda ilave 1 milyar dolarlık kaynak tesis edeceğiz. 2024-2025 yıllarının sektör için yatırım yılları olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda 2024 ve 2025’in tam bir yatırım dönemi olacağını, fırsatlarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Aran, iki yılın yatırımla geçirilmesi durumunda 2026’nın tam bir patlama yılı olacağını; ondan sonraki dönemin ise çok daha rahat, öngörülebilirliğin sağlandığı, enflasyonun tek haneli seviyelere indirildiği bir dönem yaşanacağını söyledi.

Turizm Bankacılığı Bölümü, Turizm Kart… 

Banka bünyesinde Turizm Bankacılığı Bölümü kuracaklarını da aktaran Hakan Aran, stratejik olarak önem verdikleri sektörde İhtisas Şubelerinin kurulmasının ardından ilk başta sektörü kredi yoluyla destekleyeceklerini ifade etti. Aran, sektörde ilk başta krediye erişiminin kolaylaşması ve finansmanın ucuzlaması gerektiğini, bu olduktan sonra turizmi daha da geliştirmeye dönük projeler hayata geçirmeye odaklanacaklarını belirtti.

Sektöre yönelik Turizm Kart uygulamasının olacağını da ifade eden Aran, kartların ödeme periyotlarını turizmin gelir yapısına göre ayarlayacaklarını ve turizmcilerin yaşam döngüsüne uygun olarak finansal ürünleri oluşturacaklarını, yenilikçi ürünler sunacaklarını söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.