Business World Global

GCA ihracatta yeni pazarlara odaklandı

GCA ihracatta yeni pazarlara odaklandı
26 Mart 2024 - 12:04

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Son yıllarda cam ambalajı sektörüne yaptığı yatırımlarla her geçen yıl ihracattaki payını artıran GCA, önümüzdeki dönemde Avrupa ve Orta Doğu pazarına odaklandı.

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, ayrıca ABD ve Kanada gibi büyük pazarları da yakından takip ettiklerini ve ihracat yaptıkları ülke sayısını 50’ye çıkarmak istediklerini ifade etti.

Şirketinizden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

75 yıllık deneyimi ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren Gürok Grubu’nun güncel ana kolları gayrimenkul, sanayi ve turizmdir. Cam ambalaj alanındaki serüvenimiz ise 2011’de LAV züccaciye fabrikamızda 1 adet cam ambalaj hattının kurulumu ile başladı. GCA, grubumuzun cam alanında farklı sektördeki ikinci cam yatırımıdır. O hatta edindiğimiz 4 yıllık tecrübenin ardından 2015 yılında ilk cam ambalaj fabrikamız kuruldu. Bugün yaklaşık 30 yıllık olan cam alanındaki deneyimimizi, dünyanın 5. en büyük züccaciye camı üreticisi olan LAV markamızdan sonra 2021’de ikinci fabrikasını kuran, son teknoloji üretim prosesleri kullanan, cam ambalaj üreticisi GCA markamız ile sürdürüyoruz.

2024 yılındaki ihracat planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Şu anda Amerika, Avrupa ve Türkiye’de faaliyet gösteren global oyuncuların sahip olduğu en son teknolojilere tesislerimiz çerçevesinde sahibiz. Yaklaşık 30 yılı aşkın süredir geliştirdiğimiz cam üretim tecrübemizi, cam ambalaj sektörüyle daha da zengin bir hale getirdik. Birikim ve tecrübe olarak geldiğimiz noktayı, Ar-Ge projeleriyle ileri götürmeyi hedefliyoruz. Cam ambalajda hem ürün kalitesi hem de görsel kalite anlamında dünya standartlarını yakalayan bir firma olarak, ürün portföyümüzdeki katma değerli ürün oranını artırmak için sürekli pazar, tüketici ve ürün araştırmaları yapıyoruz. Özellikle ihracat pazarlarındaki katma değerli ürünlerimizi geliştiriyor ve iş ortaklarımızın sayısını artırmaya gayret gösteriyoruz. Bu yıl, özellikle global piyasalardaki premium cam şişe projelerimizi ve dolayısıyla premium cam şişe ürünlerinin toplam üretimimiz içindeki oranını artırmayı planlıyoruz. Avrupa ve Orta Doğu bölgelerine odaklanarak, bu avantajlı lokasyonlardaki pazar payımızı artırmayı planlamaktayız. Ayrıca, Amerika ve Kanada gibi büyük pazarları da yakından takip ederek, bu bölgelerdeki potansiyeli değerlendirmekteyiz. Bu çalışmalarla, ihracat yapılan ülke sayısını %25 artırarak 40’tan 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

GCA’nın Türkiye’de sektöründeki konumundan bahseder misiniz?

Türkiye’de cam ambalaj üretimi sektöründe bizimle birlikte beş oyuncu var. GCA olarak Amerika, Avrupa ve Türkiye’de faaliyet gösteren global oyuncuların sahip olduğu en son teknolojilere tesislerimiz çerçevesinde sahibiz. Yaklaşık 30 yıldır geliştirdiğimiz cam tecrübemizi, cam ambalaj sektörüyle daha da zengin bir hale getirdik. Bu birikim ve tecrübe ile ürettiğimiz cam şişe ve kavanozlar ile Türkiye cam ambalaj pazarında yüzde 15’in üzerinde, Türkiye flint dediğimiz renksiz cam ambalaj pazarında ise yüzde 40 seviyesinde bir pazar payına sahibiz. Geldiğimiz noktayı, Ar-Ge projeleriyle daha da ileri götürmek için çaba harcıyoruz.

Sürdürülebilirlik çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Sürdürülebilirliği öncelikli bir konu olarak benimseyerek çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede, 2023 yılında kurulan GCA Sürdürülebilirlik Komitesi tarafından belirlenen hedefler doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Üretim süreçlerimizin çevresel etkilerini azaltmak için düzenli olarak denetimler yapılıyor. Endüstriyel atıklarımız lisanslı geri dönüşüm tesislerine yönlendirilirken, atık suyun yeniden kullanımına özen gösteriyoruz. 2021 yılında faaliyete geçen G2 cam ergitme fırını ve rejeneratif teknolojisi, karbon ayak izimizi azaltma hedefimize katkı sağlamak adına enerji verimliliğini artırıp emisyonları azaltmamıza yardımcı oluyor. Hammaddelerin düzenli analizi ve işletme bacalarından yapılan ölçümlerle süreçleri yakından takip ediyoruz. 35 yıllık geçmişe sahip olan Luxe Pack Monaco Fuarı tarihinde bir ilke imza atarak ilk kez jüri ödülüne layık görülen EKOMAT Projesi ile içecek ambalajlarının %100 geri dönüşümünü desteklerken, Geri Dönüşüm Dedektifleri Projesi ile Kütahya’daki öğrencilere geri dönüşüm bilincini aşılamaya çalışıyoruz.

Tasarımlarınızla sektörde nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Her projede, deneyimimizi ve tasarım becerilerimizi kullanarak markalarımızın ve iş ortaklarımızın hedeflerine hızlı bir şekilde ilerlemelerini sağlamak için çaba gösteriyoruz. Bu bağlamda ürettiğimiz çeşitli cam şişe ve cam kavanoz tasarımlarımız, Crescents and Stars of Packaging Gold Awards, Worldstar Winner, Design Türkiye, AsiaStar Packaging Award ve Crescents and Stars of Packaging Competence Award gibi birçok prestijli ödüle layık görüldü. Ayrıca, geçmiş yıllarda Mai Dubai su şişesi tasarımımızla Red Dot Design Award Winner ve Silver A’ Design Award Winner olduk. Dünyaca ünlü Pentawards 2023 tasarım yarışmasının ‘Profesyonel Konsept’ kategorisinde, inovasyon ve estetiği birleştiren tasarımımızla ise finale kaldık.

Yeni logo ve slogan sürecinize ilişkin bilgi alabilir miyiz?

GCA olarak, dijitalleşmeyi odağımıza aldığımız çalışmalarımızla iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını kendi işimiz gibi analiz ederek çözmeye gayret gösteriyoruz. Müşteri deneyimini merkezimize alarak, geleneksel ölçüm yöntemleri ile değil modern yöntemlerle müşterilerimizin sesini dinliyor, verdikleri geribildirimleri iş modelimize yansıtıyoruz. Bu vizyon çerçevesinde, geçtiğimiz sene cam ambalaj sektöründeki yenilikçi öncülüğümüzü ve inovasyon tutkumuzu yansıtan yeni bir logo ve slogan tasarlamaya karar verdik. Yeni logomuzda yer alan kavanoz ve şişe ikonları ile, üretim alanımızı ve cam ambalaj sektöründeki geniş ürün yelpazemizi simgelerken, cam ambalajın sadece estetik değil; aynı zamanda çevre dostu, sürdürülebilir, özgün ve son teknoloji bir çözüm olduğunu vurguluyoruz. 

Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ve sponsorluk projeleriniz var mı, varsa bilgi verebilir misiniz?

Gürok Grubu olarak Türkiye’nin köklü eğitim vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile kurucumuz Rıza Güral’ın adını taşıyan bir burs fonu hayata geçirdik.  “Rıza Güral Gelecek İçin Önce Eğitim Burs Fonu” ile 2022-2023 eğitim öğretim yılında, 34 öğrenciye burs desteği sağladık. 75. yılımız vesilesiyle bu sene 75 öğrenciye, 10 yılda ise 700 öğrenciye burs vermeyi hedefliyoruz. “Fon kapsamında, GCA olarak bu sene yine Kütahya ve çevresinde eğitim gören meslek lisesi öğrencisi 40 kız öğrencimize burs sağlamaya devam edeceğiz.  GCA bünyesinde doğayı ve doğal kaynakları temiz tutma bilinciyle hareket eden bizler de geleceğimiz olan kıymetli çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına sorumluluk almaya devam ediyoruz. Çevreyi ve insanı her zaman ön planda tutarak gerçekleştirdiğimiz cam ambalaj üretimimizle doğamızı korumak için mücadele ediyoruz. Bu kapsamda, ÇEVKO Vakfı ortaklığıyla “GCA Geri Dönüşüm Dedektifleri İlkokul Eğitim Projesi”ni hayata geçirdik. Kütahya Ağaçköy İlkokulu’nda 4. ve 5.  sınıflara uygulanmaya başlanan proje ile öğrencileri küçük yaştan çevre ve ambalaj atıkları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. 2024 yılında proje kapsamında Kütahya’daki 159 yeni sınıfa ulaşılması hedefleniyor.

Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarınız olacak mı?

Dünyada cam sektörü büyümeye devam ederken, 160 milyon tonluk bu pazarın yaklaşık yüzde 50’sini cam ambalaj üretimi oluşturuyor. Biz de GCA olarak her zaman büyümek ve global pazarda konumumuzu güçlendirmek adına dijitalleşmeden, geniş Ar-Ge yatırımlarına kadar birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. İş ortaklarımıza kattığımız değeri arttırmak için dijitalleşmeden yararlanıyoruz. Bu çerçevede, ilk kurulduğumuz yıldan itibaren müşteri ve iş ortaklarımızın deneyimlerine verdiğimiz önem ile gelişmiş müşteri araçları kullanıyoruz. NPS ölçümleri ile müşteri memnuniyetini ölçen testler yapıyor ve ürün ve hizmetlerimizi bu yönde geliştiriyoruz. Bununla da yetinmeyip müşterilerimize daha iyi deneyimler yaşatmak üzere yakın dönemde sevkiyat randevu sistemimizi ve engelsiz web sitemizi hayata geçirdik. Ayrıca, yapay zekâ algoritmaları ile desteklenmiş görüntü işleme sistemlerini ve üst düzey otomasyon yazılımlarını bir araya getirdiğimiz akıllı üretim teknolojilerini kendi bünyemizde geliştirerek hayata geçirdik. 2024 yılı için en önemli önceliklerimizin arasında işlerimizde dijital dönüşüme hız kesmeden devam etmek bulunuyor.  Bu doğrultuda grubumuz içinde büyük bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu çalışma sonucunda hayata geçireceğimiz projelerle müşteri deneyimimizi daha da yüksek seviyelere çıkarmayı, GCA’yı cam ambalajda öncü rolünde daha da ileriye taşımayı, teknolojik altyapımızı daha da ileriye götürmeyi hedefliyoruz.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]