Business World Global

Garanti BBVA’dan kadın girişimcilere 150 milyar TL

Garanti BBVA’dan kadın girişimcilere 150 milyar TL
18 Ekim 2023 - 12:36

Garanti BBVA ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Cumhuriyetin yeni yüzyılına girerken ekonomik gelişmenin, kalkınmanın ve toplumsal refahın artmasında önemli yeri olduğuna inandığı kadın girişimcilerle birlikte önümüzdeki 10 yılı şekillendirecek başlıklara odaklandığı Cumhuriyetin 100. Yılı Kadın Girişimci Zirvesi’ni gerçekleştirdi. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Esra Bezircioğlu’nun konuşmalarıyla başlayan Zirveye, Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner “Toplumsal Kalkınmanın İtici Gücü Kadın Girişimciler” başlığında konuk konuşmacı olarak katıldı. 

Zirvede konuşan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Kadınların başarılarıyla öne çıkması ekonomik ve toplumsal açıdan yaşamsal önem taşıyor. Burada anahtar unsurun kadınların girişimcilik yoluyla güçlendirilmesi olduğuna inanıyoruz. Ülkemizde bu konuda önemli çalışmalar yapılmasına rağmen kadın girişimci oranı 17 yılda %5’lerden ancak %14’lere ulaştı. Temennimiz kadınlar için %100 eşitliğin sağlandığı bir dünyada yaşamak. Garanti BBVA olarak, ekonomik değer yaratan, risk alan, kendi ayakları üzerinde duran kadın girişimcileri desteklemek amacıyla 2006 yılında Kadın Girişimci Programını başlattık. Bütünsel desteklerimizi finansman sağlama, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olarak dört ana başlıkta topladık. Son beş yılın rakamlarına baktığımızda kadın girişimcilere sağladığımız finansman desteği 150 milyar TL’yi aştı. Bu rakamı bir başlangıç seviyesi alıyoruz. Bundan sonra da kadın girişimcilere finansman desteğimiz katlanarak artmaya devam edecek.” dedi.

Recep Baştuğ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Günümüzde kadın girişimcilikten bu kadar yüksek sesle bahsedilmesinde, farkındalık oluşturulmasında Banka olarak cesaretle yola çıkarak, yaklaşık 20 yıl önce üstlendiğimiz öncü rolümüzün bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Yeni yüzyılda kadınların girişimcilik ekosistemindeki önemini ve onları bekleyen fırsatları anlattığımız Cumhuriyetin 100. Yılı Kadın Girişimci Zirvesi’nde önümüzdeki 10 yılda öne çıkacak konularda alanında uzman isimler değerli bilgiler paylaştı. Tarım, sürdürülebilirlik ve teknoloji gibi önemli alanlarda kadın girişimcileri bekleyen fırsatlar irdelendi. Konfor alanından çıkan kadın girişimciler geleneksel iş modelleri yerine yenilikçi ve dünyaya olumlu etki edecek işlerin peşine düşmüş durumda. Biz de kadınlardan ilham alarak bugünkü Zirvede bu 3 alanın geleceğini mercek altına aldık.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.