Business World Global

Dr. Aslıhan Çevik: Epidural Stimülasyon felçli hastalara umut oluyor

Dr. Aslıhan Çevik: Epidural Stimülasyon felçli hastalara umut oluyor
12 Mart 2024 - 13:44

Omurilik felci, yaşamı derinden etkileyen bir olaydır ve etkileri kişinin yaşamını önemli ölçüde bozabilir. Beyin ve Sinir Cerrahı Opr. Dr. Aslıhan Çevik, Epidural Stimülasyon tedavisi için omurilik felçlileri için yüksek başarı oranlarından bahsediyor.

“Omurilik felcinde yeni teknolojiler umut vaat ediyor”

Tüm beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarına yönelik tedaviler uyguladıklarını belirten Çevik, epidural stimülasyon tedavisinin, omurilik felçli hastalar için yüz güldürücü bir teknoloji olduğunu ifade ediyor. “Bu tedavi sonrası hastalar, günlük şeylerin tadını çıkarabiliyor. Arkadaşları ile birlikte oturabiliyor, sandalyesiz duş alabiliyor, sokakta yürüyüşe çıkabiliyor”.

Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren omurilik felci, omurilikte bir hastalık, zedelenme ya da yaralanma sonrası gelişebilir. Ve felç durumunda, kişinin mutlaka tedaviye ihtiyacı vardır. Beyin ve Sinir cerrahı Dr. Aslıhan Çevik, yaşamı kökten etkileyen ve genellikle hastaların umutsuzlukla baktığı omurilik felci için, epidural stimülasyon ile çok yüksek başarı oranlarına sahip olduklarını ifade etti.

“Yıllarca karanlık bir tablo olarak karşımıza çıkan omurilik felci, artık hastalara bir umut ışığı tutuyor” dedi.

Daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar vaat ediyor

 Çevik, “Bu çok heyecan verici tedavi, omurilik felci olan ve başka seçeneği olmayan binlerce hastaya yeni bir tedavi seçeneği sunuyor” dedi. Sağlık teknolojileri alanında önemli gelişmeler sayesinde, sonuçlar artık çok daha belirgin bir şekilde gözlemlenebilir hale geldi.

“Bu yeni Epidural Stimülasyon tedavisi, hem gövde hem de bacak kaslarını uyarmak için, omuriliğin daha geniş bir alanına erişim sağlıyor. Böylece, tedavide daha yüksek başarı oranları söz konusu oluyor” diye ifade etti ve Epidural Stimülasyon tedavisindeki hassas yerleştirmenin, bacaklardaki gerekli kas gruplarını bu kadar hızlı uyarma yeteneğinin anahtarı olduğunu söyledi.

“Omurilik felci artık çözümsüz değil “

Sinir lifleri, vücuttaki iletişim yoludur ve bunların bir kısmını omurilik içerir. Bu sinir lifleri, vücut ve beyin arasında bir iletişim aracı görevi görür. Bu lifler, ayrıca bedendeki duyu işlevlerini ve hareketlerimizi de kontrol eder.

Omurilik felci olan hastalarda, omurilikte meydana gelen bir zedelenme veya hasar sonrası, bazen vücudun bazı bölgelerinde, bazen de tamamında bir kuvvet kaybı, hissizlik ve felç meydana gelebilir.

“Epidural Stimülasyon tedavisi, ayrıca hareketi başlatmak ve sürdürmek için yeni bir yöntem sunuyor” diye açıklayan Çevik, yeni tedavilerin hareket tetikleyerek ve yürümek için gereken kas aktivasyonunun doğal modelini taklit etmeye çalışır şeklinde ifade ediyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.