Business World Global

Denizcilikte yeni düzenleme İstanbul’da masaya yatırıldı.

Denizcilikte yeni düzenleme İstanbul’da masaya yatırıldı.
10.460
19 Eylül 2019 - 9:29

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe sokacağı ve denizcilikte kullanılan yakıtların sülfür oranlarının yüzde 0.5’i geçemeyeceği yönündeki regülasyon, Institute of Chartered Shipbrokers (ICS) tarafından gerçekleştirilen IMO 2020 – SULPHUR CAP seminerinde masaya yatırıldı. Howden Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Denizcilik Sigortaları Lideri Bozidar Ljubisavljevic’in de ICS’in daveti üzerine katıldığı seminerde yürürlüğe girecek bu regülasyonun getireceği riskler deniz sigortaları açısından değerlendirildi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek regülasyon ile, denizcilikte kullanılan yakıtların sülfür oranlarının yüzde 0.5’i geçemeyeceğini açıkladı. Dünya gemicilik endüstrisi, bu regülasyonun tarihinin en önemli uygulamalarından biri olacağı ve çevreyi korumak adına çok büyük faydası olacağı konusunda hemfikir olsa da, geçiş sürecinde gemi sahiplerinin ciddi operasyonel ve teknik sorunlarla karşılaşmasından endişe ediliyor.

Institute of Chartered Shipbrokers tarafından gerçekleştirilen IMO 2020 – SULPHUR CAP seminerinde söz konusu regülasyonun getireceği risklerin gemi kira sözleşmeleri ve denizcilik sigortalarındaki stres testleri ve teknik operasyonlar konuşuldu.

Yeni regülasyonun getireceği riskler deniz sigortaları açısından ele alındı

Howden Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Denizcilik Sigortaları Lideri Bozidar Ljubisavljevic, IMO’nun düzenlemesinin sektör için önemine dikkat çekerek, seminerde bulunma amaçlarının yeni regülasyonun getireceği riskleri sigorta açısından ele almak ve risklerin nasıl teminat altına alınabileceği konusunda bilgi sağlamak olduğunu söyledi.

Ljubisavljevic, deniz sigortalarındaki tasarımları müşteri beklentilerini merkeze koyarak oluşturduklarına dikkat çektiği sunumunda, uluslararası deneyimleri yerel olarak sunmanın hizmetlerinin temel direklerinden biri olduğunu belirtti.

Denizcilik sigortalarının Howden için giderek önem kazanan bir alan olduğunu söyleyen Bozidar Ljubisavljevic, bu anlamda Türkiye’ye de ayrı bir önem verdiklerini ve Türk gemicilik endüstrisi ve sigorta camiasında gittikçe daha aktif olduklarını açıkladı.

Ljubisavljevic, Howden’ın uluslararası tecrübesi ve yerel kabiliyetlerini müşterilerinin operasyonel risklerinin hasara dönüşmeden azaltılması için kullandıklarını, dünya çapında en büyük deniz sigortası aracı ekiplerinden birinin parçası olarak poliçe yenilemelerinde mükemmel hizmet vermenin yanı sıra, bilgi birikimlerini kullanarak müşterileriyle beraber hızlı hareket edebilmelerinin gemicilikte operasyonel risk ve beklenmeyen maliyetleri azaltığını ve bunun da Howden’ı rakiplerinden ayıran önemli bir unsur olduğunu dile getirdi.

 

HOWDEN TÜRKİYE HAKKINDA:

İngiltere merkezli Hyperion Insurance Group’un sigorta brokerlik kolu olan Howden, 90’ın üzerinde ülkede 10 binden fazla çalışanla faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 22 milyar dolarlık prim üretimi gerçekleştiren şirket, ABD dışında dünyanın en büyük sigorta brokeri konumunda bulunuyor.

Howden Türkiye’ye ilk olarak 2009 yılında Reasürans Brokeri, 2012 yılında da Sigorta Brokeri olarak girdi. Önceleri reasürans yapan butik bir firma iken 2018 yılında Türkiye sigorta brokerliği tarihinin en büyük satın almasını yaparak ACP Sigorta’yı bünyesine katarak Türkiye’nin ilk üç brokeri arasına girdi. Şu an Türkiye’de 150’ye yakın çalışanı ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen www.howdengroup.com adresini ziyaret edin.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.