Business World Global

Borsa İstanbul, şirketlerin finansmanı için ‘Girişim Sermayesi Pazarı’ oluşturdu

Borsa İstanbul, şirketlerin finansmanı için ‘Girişim Sermayesi Pazarı’ oluşturdu
18 Mayıs 2023 - 13:14

Şirketlerin büyümelerine katkı sağlanması için Borsa İstanbul’da ‘Girişim Sermayesi Pazarı’ oluşturuldu.

Borsa İstanbul’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, henüz halka arza hazır olmayan ama ileride halka arz yapmak isteyen şirketlere yönelik olan bu pazar ile şirketler, büyüme için ihtiyaç duydukları finansmanı, sadece sermaye artırımı yoluyla nitelikli ve kurumsal yatırımcılara pay senedi ihraç ederek elde edebileceği ifade edildi.

Şirketlerin hazırlayacağı izahnamenin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandıktan sonra ihraç edeceği paylarının nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satılacağını ve bu payların Girişim Sermayesi Pazarında sadece nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem göreceği duyuruldu.

ŞİRKETLER, HALKA AÇIK HALE GELECEK

Şirketlerin, bu pazarda işlem görmeye başladığında halka açık hale geleceği ve Sermaye Piyasası ve Borsa mevzuatına tâbi olacağının altı çizildi. Böylece bu pazarda işlem görmenin, kurumsal yatırımcıların da desteğiyle şirketlerin kurumsallaşmasına katkı sağlayacağı öngörülüyor.

DAHA ERKEN FİNANSMAN İMKANI

Gerekli kurumsallaşma adımlarını tamamlayan ve yatırımlarını gerçekleştirerek büyüyen şirketler, halka arza hazır hale gelerek, paylarını bu kez halka arz etmek için başvuru yapabilecek. Bu pazar sayesinde şirketler daha erken finansman imkânı bulmuş, büyümelerini ve kurumsallaşmalarını daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmiş olacak.

BORSA İSTANBULDA İŞLEM GÖREN ŞİRKET SAYISI 500’Ü AŞTI

Dünya borsaları arasında değerini her geçen gün yükselten Borsa İstanbul’da 2021 yılının başında işlem gören şirket sayısı 394 olan iken bugün 501 şirkete ulaştığı açıklandı. Böylece Borsa İstanbul, dünyada en çok şirket olan borsalar arasında 28. sırada yer aldı.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]