Business World Global

BantBoru Küresel Pazardaki Payını İki Katına Çıkaracak.

BantBoru Küresel Pazardaki Payını İki Katına Çıkaracak.
05 Ağustos 2019 - 15:23

Güçlü rekabetçi performansıyla 23 ülkeye ihracat gerçekleştiren, otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan boru sistemlerinin dünyadaki en büyük 5 üreticisinden biri olan BANTBORU, 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 34 büyüme başarısı gösterdi. Ürünleri dünyada üretilen 100 araçtan 4’ünde kullanılan ülkemizin kendi alanındaki lideri BANTBORU, devam eden yatırımlarıyla küresel pazardaki payını, şirketin 50. yılını kutlayacağı 2022’de yılında iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan boru sistemlerinin dünyadaki en büyük 5 üreticisinden biri ve ülkemizin bu alandaki lider şirketi BANTBORU, sanayi kuruluşları sıralamasındaki yükselişini sürdürüyor. Şirketin 2017 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 30 düzeyinde bir büyüme ile yaklaşık 152 milyon TL olarak gerçekleşen cirosu, 2018 yılında ihracat büyümesinin de katkısıyla, yaklaşık 204 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Yıldan yıla büyüme oranı, yaklaşık yüzde 34 düzeyinde oldu.

Elde edilen iş sonuçlarını değerlendiren BANTBORU Yönetim Kurulu Başkanı Siracettin Gider, “İSO İkinci 500 sıralamasında 2018 yılında 46 sıra birden yükselerek 430. sırayı alan şirketimiz, 2019 ve sonrasında güçlü büyümesini sürdürmeyi, devam eden yatırımlarıyla da 50. yılını kutlayacağı 2022 itibarıyla küresel otomotiv pazarındaki payını iki katına çıkarmış olmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

BANTBORU’nun kendi Ar-Ge ve teknoloji gücüyle geliştirdiği ürünleri, küresel otomotiv endüstrisinin ürettiği her 100 araçtan 4’ünde yer alıyor. Cirosunun yaklaşık yüzde 85’ini otomotiv sektöründen elde eden BANTBORU, soğutma sektöründe yine kendi geliştirdiği ürünlerle, BSH (Bosch Siemens Hausgerate), Arçelik, Uğur Soğutma ve Bundy Refrigeration gibi markalarla iş birliği yapıyor.

BANTBORU’nun ülkemizin yüksek katma değerli ihracatçıları arasında yer aldığını vurgulayan Siracettin Gider, “2018 yılı itibarı ile BANTBORU’nun ihraç ettiği ürünlerin kilogram fiyatı, 6,37 Dolar düzeyindedir. Ülkemiz ihracat ürünlerinin kilogram başına ortalama fiyatı, 1,27 Dolar düzeyindedir” dedi.

Şirketin küresel otomotiv pazarındaki payını, yüzde 8 seviyesine çıkarmaya hazırlandığını ifade eden Siracettin Gider, “BMW, Ford, Mercedes, Renault ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin, yeni nesil elektrikli otomobiller de dahil olmak üzere, en önemli programlarında iş ortağıyız. 2019 yılında devreye almış olduğumuz yatırımlarımız, şirketimizin yıllık üretim kapasitesini 80 milyon metre düzeyine çıkaracak. Bunun yanı sıra, OEM’ler için kullanılmak üzere son teknoloji yeni otomasyon sistemleri yatırımları da gerçekleştirdik. Hali hazırda ciromuzun yüzde 85’ini oluşturan otomotiv sektöründe, yüzde 4 olan küresel pazar payımızı da ikiye katlayacağız. 2022 yılı itibarı ile, dünyada üretilen her 100 araçtan 8’inin yakıt, fren ve debriyaj gibi kritik sistemlerinde, BANTBORU imzası yer alacak” dedi.

BANTBORU’nun kurumsal kültürünü, Rekabetçi Performans kelimeleriyle özetlediklerini dile getiren Siracettin Gider, “Kalite, rekabetçilik ve gelişimin her zaman ön planda olduğu küresel otomotiv ve beyaz eşya endüstrilerinde, ülkemizin ve dünyanın önde gelen üreticilerinin ürün kalitesi ve güvenilirliğine katkı sağlıyoruz. Her biri bir dünya devi olan müşterilerimizle, yeni bir araç projesi için görüşmeler yaparken, henüz tasarım aşamasında olan, ancak 2 ila 4 yıl içerisinde dünya yollarında olacağı kesinleşmiş bir aracın, güvenlik ve performansla ilgili kritik sistemlerine ürün sağlıyoruz. Ürün tasarımımız, aracın tasarımına entegre oluyor” şeklinde konuştu.

Hindistan Pazarında OEM’lerle Büyüyecek

BANTBORU, 2017 yılından bu yana TURQUALITY® Marka Destek Programı kapsamında yer alıyor. Farklı coğrafyalarda, 23 ülkeye ihracat gerçekleştiren BANTBORU’nun, TURQUALITY® marka destek programının da katkısıyla, küresel ayak izini büyütmeyi ve hedef pazarlarda sürdürülebilir ihracat büyümesini hedeflediğini belirten Siracettin Gider, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip olan Hindistan, stratejik hedef olarak belirlediğimiz pazarlar arasında. Teşvik ve alt yapı yatırım projelerinin, Hindistan’ın küresel üreticiler için bir üretim üssü haline gelmesini sağlaması bekleniyor. Bu ülkede ilk satışlarımızı gerçekleştirdiğimiz 2018 yılında, ülkenin en önemli otomotiv buluşması Auto Expo 2018 fuarında yerel iş ortağımızla birlikte yer aldık. Devamında, potansiyel iş ilişkilerini arttırabilmek adına 23-27 Ekim 2018’de Uludağ İhracatçılar Birliği’nin düzenlediği Hindistan Ticaret Heyeti’ne katıldık ve yerel firmalarla görüşmelere başladık. Hindistan pazarını daha iyi tanımak ve pazara giriş yapabilmek hedefiyle ülkenin önde gelen firmaları ile imzaladığımız iş birliği anlaşması kapsamında, 2018 yılında ürün sevkiyatına başladık. Yakın geleceğin önemli otomotiv pazarlarından biri olacak olan Hindistan’da, üretici iş birlikleriyle büyümeyi hedefliyoruz. Hindistan’da üretim yapan Daimler (Mercedes), Renault, Suzuki gibi uluslararası OEM’lerin yanında yerel üretim yapan Maruti, Leyland, Tata, Mahindra gibi OEM’lerle iş birlikleri geliştireceğiz.”

BANTBORU, cirosunun yaklaşık yüzde 40’ını ihracattan elde ediyor. İhracatın ciro içerisindeki payının, 2019 ve sonrasında yüzde 55 düzeyine çıkması hedefleniyor. BANTBORU’nun ihracat başarısı, DÜNYA Gazetesi’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) önderliğinde gerçekleştirdiği 18.’nci “İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasında ödüllendirildi.

Soğutma Sektöründe BSH iş birliğinde Yurt içi ve Yurt dışında Üretim

BANTBORU’nun bir diğer önemli başarısı da soğutma ürünleri sektöründe iş birliği yaptığı küresel marka BSH (Bosch Siemens Hausgerate) ile yurt içinde gerçekleştirdiği üretimi, yurt dışına da taşımak oldu. İş birliğinin BANTBORU’nun farklı ürün tasarımıyla start aldığını belirten Siracettin Gider, şunları söyledi: “BSH ile ilk teması, 2017 yılında kurduk. Buzdolaplarında kullanılan kondanser ve evaporatör boruları üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. Kullanılmakta olan evaporatör borusuna farklı bir ürün tasarımı geliştirdik ve bunu, verimlilik ve maliyet alanlarında avantaj sağlayacak bir öneri olarak BSH’ye sunduk. Evaporatör borusunun üretiminde 2018 yılında Türkiye ve Avrupa’da yer alan fabrikalarda seri üretime geçildi. Ayrıca Avrupa’da farklı fabrikalarda da seri üretime geçiş planları üzerinde ortaklaşa çalışmalarımız sürüyor.”

BANTBORU, bakanlık tescilli Ar-Ge Merkezini de barındıran üretim tesislerinde, hammaddeden nihai ürüne kadar tüm prosesleri kendi bünyesinde gerçekleştiriyor.

Şirketin ana üretim tesisi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alıyor. İzmit Köseköy’de, beyaz eşya sektörü için boru imalatı ve kaplama işlemi gerçekleştirdiğimiz ikinci bir üretim tesisi daha bulunuyor. Ayrıca stratejik olarak büyük bir önem taşıyan ve gerektiğinde hızlıca üretim tesisine dönüştürebilecek bir depo, Almanya’da faaliyet gösteriyor.

BANTBORU Hakkında

Sanayi üretiminde 45 yıllık köklü bir geçmişe sahip bulunan BANTBORU, otomotiv ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde önem taşıyan boru sistemlerinin dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri ve ülkemizin bu alandaki lider uzman kuruluşudur. BANTBORU, 500’den fazla çalışanıyla 30 bin metrekarelik kapalı alana yayılı üretim tesislerinde hammaddeden nihai ürüne kadar tüm prosesleri kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Kendi bünyesinde oluşturduğu Ar-Ge merkezi, 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “BANTBORU Ar-Ge Merkezi” olarak onaylanan BANTBORU, güçlü global markaları geliştirerek ülkemizin ihracatını artırma misyonuyla dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan TURQUALITY® marka destek programı kapsamında desteğe uygun görülen kuruluşlar arasında yer almaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]