Business World GlobalTüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Amacımız, Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak.

Amacımız, Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak.
68.789
27 Temmuz 2020 - 6:20

Kent Üniversitesi yakaladığı eğitim olanakları ile ülkemizin yüksek öğretimine katkı sağlamaktadır.

Toplumun gelişimine hizmet etmek için Eğitim, sağlık ve kültür alanında çeğdaş, verimli ve etkili eğitim hizmetlerini gençlerle buluşturan bir üniversitedir İstanbul Kent Üniversitesi. Engelsiz Eğitim Vakfı (ENEV) tarafından İstanbul’un tam merkezinde Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuştur.

Gelişen dünyanın değişimine ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknolojideki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan İstanbul Kent Üniversitesi; ulusal ve uluslararası her alanda rekabet edebilecek yetenekli, özgüveni yüksek, milli ve kültürel değerlerine bağlı dünya vatandaşları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken de öğrencilerinin fiziksel ve finansal herhangi bir engelle karşılaşmaması için her türlü desteği sunmayı ilke edinmiştir.

Böylesine kaliteli bir eğitim kurumu olan Kent Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgileri, üniversite rektörü Prof. Dr. M. Necmettin ATSÜ ile konuştuk.

Sn. Atsü, kurumunuzdan ve eğitim ortamınızdan kısaca bahseder misiniz?

Üniversitemiz,  Engelsiz Eğitim Vakfı (ENEV) tarafından 2016 yılında kurulmuştur. Taksim kampüsümüzde, çevresiyle olduğu kadar kendi içinde de eşsiz uyumun yakalandığı eğitim olanaklarıyla ülkemizin yüksek öğretimine katkı sağlamaktadır.

Dünyanın değişimine ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknolojideki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Üniversitemiz; ulusal ve uluslararası her alanda rekabet edebilecek yetenekli, özgüveni yüksek, milli ve kültürel değerlerine bağlı dünya vatandaşları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bugün kaç öğrenciniz var? Yıllık kontenjanınızı paylaşır mısınız?

Üniversitemizde; önlisans, lisans ve yüksek lisans bölümlerinde toplam 2800 öğrencimiz bulunmaktadır. 2020-2021 akademik yılı için öğrenci kontenjanımız 1440’dır. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınav (YÖS) kontenjanımız 690 olup toplam öğrenci kontenjanımız 2130’dur.

Öğrencilerin akademik ve sosyal açıdan gelişimleri için onlara hangi olanakları sağlıyorsunuz? Öğrenciler neden sizin kurumunuzu tercih etmeli?

Hem sektörel hem de akademik alanda tecrübe sahibi saygın akademik kadromuzla eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimize, ikili anlaşmalar ve Erasmus programı ile saygın üniversitelerde yurtdışı deneyim fırsatı da sunuyoruz. Bünyemizdeki birbirinden farklı ilgi alanlarına göre kurulan 24 öğrenci kulübü, yıl içerisinde gerçekleştirilen etkinlik ve söyleşilerle öğrencilerimizin hem bireysel hem de sosyal açıdan gelişimlerine katkıda bulunuyoruz.

Burs koşullarınızı paylaşır mısınız?

Üniversitemizde ÖSYM burslarının yanı sıra; üniversite adayları üniversitemizi ilk 5 tercihleri arasında yazıp yerleşmeleri durumunda değişen oranlarda tercih bursumuz bulunmaktadır. Ayrıca engelli öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçladığımız ve kurucu vakfımız ENEV’İN misyonu ile uyumlu Engelli öğrencilere sunduğumuz indirim olanakları, şehit ve gazi eş ile çocuklarına burs imkânlarımız bulunmaktadır. Üniversitemizin burs yönetmeliğinden detaylı bilgiye adaylar ulaşabilirler.

Uzaktan eğitim sürecini nasıl yürüttünüz? Bu süreç, öğrencilerin motivasyonunu ve başarısını sizce nasıl etkiledi?

Üniversitemiz pandemi nedeni ile 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitim sistemine hızlıca adapte olarak, bu sisteme giriş yapan ilk üniversitelerden olmuş, önemli bir deneyim kazanmıştır. Uzaktan eğitim süresi boyunca, 2435 öğrencimiz sisteme giriş yaparak 300 ders kaydı, 2290 saatlik ders izlenmesi gerçekleşmiştir. Pandemi döneminde başlattığımız Kent Evde Akademi projesiyle öğrencilerimize sağlık, psikoloji, kişisel gelişim, kariyer gibi alanlarda hazırladığımız video serisiyle destek olduk.

Önümüzdeki dönem eğitim nasıl devam edecek? Uzaktan eğitime yönelik çalışmalarınız olacak mı?   Kurumunuzun önümüzdeki dönem için hedefleri neler?

2020-2021 akademik yılında online eğitimlerle devam etmesi durumunda,  bir önceki yılın deneyimlerinden yararlanarak daha kaliteli uzaktan eğitim sürecine geçilecektir. Özellikle uygulamalı dersler için laboratuvarlar aktif hale getirilerek dersler geniş açılı kamera ile çekilerek işlenecektir.  Sistem bakımlarının yapılması, sistemin hizmet kapasitesinin daha da arttılması üzerine çalışmalar tamamlandı, yeni eğitim-öğretim yılını bekliyor. Yüz yüze eğitime geçilmesi durumunda ise sınıflarımız yeni gelecek öğrenci sayıları da dikkate alınarak yeniden düzenlenerek hazır hale getiriliyor. Hijyen konusuna dikkat edilerek, dezenfektan ve maske kullanımına önem verilmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.