Business World Global

Akbank Sanat OCAK 2022 Seminer Programları

Akbank Sanat OCAK 2022 Seminer Programları
13 Aralık 2021 - 14:40

Akbank Sanat “Felsefe Seminerleri”nde bu ayın konusu; “Beğenirken Düşünür müyüz?”

Akbank Sanat, akademisyen konuşmacıların katılımıyla düzenlediği “Felsefe Seminerleri”ne Kasım 2021 – Mayıs 2022 döneminde “Düşünme Ne Yapar?” başlığıyla devam ediyor.

Yoğun ilgi gören “Felsefe Seminerleri”nin Ocak ayı programında; Gamze Keskin’nin “Beğenirken Düşünür müyüz?” başlıklı semineri yer alıyor.

Seminerin içeriğine ilişkin olarak Gamze Keskin şunları söylüyor; “Felsefe tarihinin belki de en etkileyici filozoflarından biri olan Immanuel Kant, beğeni konusundaki görüşlerini üçüncü ve son Kritik’i olan Yargı Gücünün Eleştirisi’nde ele almıştır. Bu eserle felsefenin teorik ve pratik alanları arasında bir boşluk olduğunu düşünürken ve bu boşluğu bir köprü ile birleştirmeye çalışan reflektif yargı gücünü temellendirir. Bu yeni işleve sahip yargı gücü belirlenmiş yasalarla hareket etmez. Dolayısıyla ne zaman ortaya çıkacağı belirli olmayan hazzın farkına varılmasına neden olur. Bu belirsizlik, Kant’ın kavramlarla ve yasalarla örülmüş sisteminde bilişsel yetilerin özgür oyuna girmesine denk düşer. Sınırlandırılmış, kendilerine biçilmiş rollerin dışında özgürce uyuma giren yetiler bu farklı rolleri sayesinde beğeni yargısının temelinde bulunurlar.

Konuşmamızda, ‘Bu güzeldir.’ gibi bir beğeni yargısında bulunduğumuzda, bu yargıda nasıl bulunduğumuzu ve bu yargıyı vermeden önce bir düşünme süzgecinden geçirip geçirmediğimizi Kantçı perspektif üzerinden tartışacağız” Akbank Sanat YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek seminer serisi Kasım 2021 – Mayıs 2022 süresince devam edecek.

Felsefe Seminerleri

Düşünme Ne Yapar? Moderatör: Emre Şan

 

Seminer Programı

6 Ocak 2022, Perşembe

Konuşmacı: Gamze Keskin

“Beğenirken Düşünür müyüz?”

 

24 Şubat 2022, Perşembe

Konuşmacı: Türker Armaner

“Bilinç ve Yansıması: J.G. Fichte”

 

17 Mart 2022, Perşembe

Konuşmacı: Kaan H. Ökten

“Heidegger’de Düşünmek Nedir?”

 

7 Nisan 2022, Perşembe

Konuşmacı: Erhan Demircioğlu

“Dil ile Düşünce İlişkisi Üzerine”

 

12 Mayıs 2022, Perşembe

Konuşmacı: Emre Şan

“Dijital Teknolojiler ve Düşünme: Bernard Stiegler’in Teknoloji Felsefesi”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.