Business World Global

Adel Kalemcilik’te hedef: Eğitim, ofis ve sanat teknolojileri şirketi haline gelmek

Adel Kalemcilik’te hedef: Eğitim, ofis ve sanat teknolojileri şirketi haline gelmek
28 Mart 2024 - 12:36

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

1969 yılından bu yana Anadolu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Adel Kalemcilik, elli yılı aşan tecrübesi ile kırtasiye sektöründe lider konumda yer alıyor. Şirket, herkesin elinde, herkesin evinde mottosu ile “Kendi çocuklarımıza kullandırmayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz” felsefesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Çayırova’da 36 bin metrekare üzerine kurulu üretim tesisiyle Adel Kalemcilik, 3 bine yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen kırtasiye ürünlerinin yanı sıra; dünyanın önde gelen markalarının oyuncak ürünlerinin de pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumunda olan ve 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapan şirket, yakın zamanda 2023 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. 2023’te 436 milyon TL net kâra ulaşan şirketin hedeflerini ve ihracat planlarını Adel / Faber-Castell CEO’su Oğuz Uçanlar’a sorduk.

Kırtasiye sektörünün lider markası olarak, yakın zamanda yıllık finansal raporunuzu yayımladınız ve net kârlılığınız iki katın üstüne çıktı. Finansal tablonuzu detaylandırır mısınız?

2023 yılında enflasyon muhasebesi uygulanmış finansal sonuçlarımız, güçlü performansımızı daha da yukarı taşıdığımızı gösteriyor. Yıla çok iyi bir başlangıç yaptığımız ve tüm hedeflerimizi aştığımız bir fuar sezonunun ardından, yüksek enflasyon ve kur artışlarına rağmen, etkin maliyet yönetimimiz ve fiyatlama politikamız ile çok başarılı finansal sonuçlar elde ettik. Biz, zorlukların üstesinden başarı ile gelebilen güçlü ve köklü bir markayız. Rakamsal verilerimize baktığımızda; bir önceki yıla göre net satışlarımız %35 artarak 2.262 milyon TL, brüt kârımız ise 2,5 katı artış göstererek 1.056 milyon TL olarak gerçekleşti. Brüt kâr marjımız 22 puan artarak %47, FAVÖK marjımız ise 14 puan artarak %22 seviyesine ulaştı. Brüt kâr marjımız, FAVÖK iyileşmeleri ve etkin bilanço yönetimimiz ile önceki yıl negatif olan net kârımız pozitife dönerek 436 milyon TL seviyesine çıktı. Tüm bu olumlu gelişmelerin neticesinde bir önceki yıl 3,1 olan Net Borç/FAVÖK oranımız, 2023 Aralık sonu itibarıyla neredeyse sıfır seviyesine yaklaşarak 0,3 olarak gerçekleşti.

“Adel’i ‘Kalemcilik’ olmanın ötesine taşımayı hedefliyoruz”

2024 yılının geneli için nasıl bir finansal tablo öngörüyorsunuz?

2024 yılında da satışlarımızı ve finansal performansımızı korumayı, başarılı sonuçlar kaydetmeyi bekliyoruz. Disiplinli mali yönetim ve etkin risk yönetimimiz her türlü olumsuz koşula karşı başlıca koruma kalkanımız. Yeni müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda planladığımız yatırımlarımızla beraber, ürün portföyümüzü daha da verimli ve zengin hale getirmek için kurduğumuz yerel ve uluslararası temaslarla işimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Bu doğrultuda, Adel’i ‘Kalemcilik’ olmanın ötesinde, zamanın ruhuna ve gereksinimlerine uygun, ürün portföyü geniş bir eğitim ve sanat teknolojileri şirketi haline getirme hedefiyle, bir yandan Avrupa’nın önemli teknoloji şirketleriyle görüşmelerimizi sürdürüyor, diğer yandan Uzak Doğu’dan teknolojik ürünleri portföyümüze eklemek için çalışmalarımızı ilerletiyoruz.

Adel Kalemcilik, 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor

İhracat planlarınızda neler var?

İhracat hedeflerimizi, bayi buluşmalarımızı ve fuarlarımızı bu yıl da kararlılıkla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. UNICEF’in onaylı global tedarikçi listesine girerek yurt dışında önemli fırsatlar yakaladık. 2023 yılında yoğun ve aktif şekilde fuar katılımlarımızı gerçekleştirdik. Ağustos ayında Las Vegas’ta gerçekleşen ve tüketim ürünleri konusunda dünyanın en büyük B2B fuarlarından biri olan ASD Market Week’e katıldık ve Kuzey Amerika pazarına giriş yaptık. 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapan bir şirketiz ve ihracatımız 2023 sonu itibariyle net satışlarımızın %7’sini oluşturuyor.

Sürdürülebilirliği, çocuklardan başlatarak geleceğe taşımayı hedefliyor

Söyleşimizi finansallardan çıkarıp sürdürülebilirliğe getirmek isterim. Malum günümüzde her şirketin önem verdiği bir konu sürdürülebilirlik. Bu açıdan Adel / Faber-Castell’in planları nelerdir?

Geçtiğimiz ay kamuoyu ile paylaştığımız Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative-GRI) tarafından onaylı sürdürülebilirlik raporumuz, 2021-2022 yıllarına ait çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki çalışmalarımızı kapsıyor. Hedeflerimiz arasında 2050 yılına kadar, tüm iş operasyonlarının iklim değişikliği üzerindeki etkisini %50 azaltmak ve karbon ayak izimizi küçültmek yer alıyor. Aslında sürdürülebilirlik, bizim için bir hedef olmanın da ötesinde, iş etiğimizin ve kurumsal kimliğimizin temel bir yansıması. Raporumuzu da bu anlamda, şirketimizin tüm değerlerini simgeleyen ve sürdürülebilirlik anlayışımızın temelini oluşturan çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetişime dair uygulamalarımıza odaklanarak hazırladık.

Çayırova’da yer alan üretim tesisimizde iklim değişikliğini dengelemeye yönelik entegre stratejiler planlıyoruz. Örneğin; bahçe sulaması için yağmur sularını kullanıyoruz. Döngüsel ekonomi doğrultusunda, fabrikada oluşan her türlü üretim ve ofis atığının geri dönüşümünü sağlıyoruz. Ağaç kaynaklı ürünleri sadece endüstriyel kullanım amaçlı olarak yetiştirilen FSC® Sertifikalı ağaçlardan üretiyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan İklim Eylemi maddesi doğrultusunda karbon emisyonlarını takip ediyoruz.

Biyoçeşitliliği ve çevreyi koruyarak iklim değişikliği ile mücadele etmek, en önemli ve stratejik hedeflerimizden biri. Bu yaklaşımımızı hem ürünlerimizi geliştirme süreçlerimize hem de topluma değer katan projelerimize yansıtmak için çabalıyoruz. Anadolu Mirası Ürün Serimiz ile Saz Kedisi, Turna, Deniz Kaplumbağası ve Anadolu Yersincabı gibi nesli tükenmekte olan türlere dikkat çekiyor ve bu sayede okul çağındaki çocukların biyoçeşitlilik konusundaki farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]