Business World Global

104 bin TL’lik ayakkabı Eksposhoes’a damgasını vurdu

104 bin TL’lik ayakkabı Eksposhoes’a damgasını vurdu
70.728
28 Ekim 2020 - 10:09

Türk ayakkabı sektörünün küresel vitrini olarak kabul edilen Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye fuarı kapılarını açtı.

Antalya’da düzenlenen fuara üzeri özel taşlarla kaplanan ve tamamen el işçiliği ile tasarlanan ayakkabı damgasını vurdu. Özel üretim ayakkabı, 13 bin dolara (yaklaşık 104 bin TL) bir Türk iş insanı tarafından satın alındı.

 Geçtiğimiz yılı 1 milyar dolar ihracatla kapatan ayakkabı sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. Türk ayakkabı sektörünün ‘Küresel Vitrini’ Eksposhoes, Antalya Granada Otel’de kapılarını açtı.  Bu yıl 9’uncu kez düzenlenen etkinlikte dört kıtadan bine yakın yabancı sektör profesyoneli ağırlanıyor. 100 Türk ayakkabı üreticisi hem mevcut hem de alternatif ihracat pazarlarındaki konumunu pekiştirmek için son kreasyonlarını dünyanın önde gelen ayakkabı zincirlerinin temsilcilerine sergiledi.

TASARIMI VE FİYATIYLA DAMGA VURDU

İstanbul merkezli bir ayakkabı firması, Eksposhoes için özel olarak tasarladığı ayakkabıyı yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sundu. Üzerinde özel taşların yer aldığı ve tamamen el işçiliği ile tasarlanan ayakkabı fuara adeta damgasını vurdu. Bu özel ayakkabı, ismini açıklamak istemeyen bir Türk iş insanı tarafından 13 bin dolar karşılığında (yaklaşık 104 bin TL) satın alındı. Ayakkabı, önümüzdeki yıl İtalya’da ve Rusya’da düzenlenecek ayakkabı fuarlarında ‘Made in Türkiye’ etiketi ile dünyaya sergilenecek.

YABANCILARIN TÜRKİYE İLGİSİ ÜST SEVİYEDE

Fuarda değerlendirmelerde bulunan Eksposhoes CEO’su Erkan Demir, yabancı sektör profesyonellerinin Türk ayakkabı sektörüne olan ilgisinin üst seviyede olduğunu söyledi. Demir, “Burada dünyanın dört bir yanından yaklaşık bin yabancı iş insanını ağırlıyoruz. Pandemi nedeniyle yabancı sayısının geçen yıllara oranla düşük olmasını bekliyorduk ancak tam tersi bir durumla karşılaştık. Ülkemiz ve sektörümüz için gurur verici bir tablo. Hem katılımcılarımız hem de yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz Covid-19 özelinde aldığımız tedbirlere harfiyen uyuyor. Yabancı ziyaretçi sayısında yakaladığımız istikrarlı rakamlar Türk ayakkabı sektörünün dünya pazarlarında bugüne kadar doğru işler yaptığının bir göstergesi. Ayakkabı sektörünü dünyaya daha iyi anlatmak, mevcut potansiyelini katma değeri yüksek ticari ilişkilerle yukarı çekmek ve sürdürülebilir ihracat için uygun bir platform yaratmak asli görevimiz. Sektörümüze ve ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER
sanalbasin.com üyesidir

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.