Business World Global

Yunus Furkan Akbal: Girişimlerin potansiyelini gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor

Yunus Furkan Akbal: Girişimlerin potansiyelini gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor
28 Haziran 2022 - 11:07

Umut Çelik / [email protected]

2002 yılında kurulan Genç MÜSİAD, bünyesinde genç, inançlı, erdemli, liyakatli, kararlı ve heyecanlı bir grup genç tarafından başlatılan yurt içi ve yurt dışında çalışmalarıyla bugün dünya çapında 4500 üyesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Genç MÜSİAD Başkanı Yunus Furkan Akbal ile Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini ve aldıkları rol modellerini Business World Global için konuştuk.

Genç MÜSİAD, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine hangi katkılarda bulunuyor?

Genç MÜSİAD denilince akla ilk gelen kelime girişimcilik oluyor. Gerek bu alanda henüz girişimci olmamış ancak potansiyel girişimci olabilecek arkadaşlarımıza verdiği eğitimlerle, gerek hali hazırda girişimci olmuş kişilere yönelik kurumsal ve kişisel kapasitelerini artıracak programlar düzenlemesiyle, gerek girişimcilerle yatırımcıları buluşturduğu platformlarla, gerek girişimci-mentör eşleştirme çalışmalarıyla, gerek genç girişimcilerimize yeni yatırımcı olabilecek sermaye sahiplerinin artışına yönelik takip ettiği çalışmalarla aslında girişim ekosistemine 360 derece hizmet eden bir yapı hüviyetinde olduğumuzu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim.

Biraz somutlaşıp birkaç projeden bahsetmek gerekirse ilk olarak genç girişimci adaylarını kendilerine ilham olabilecek başarılı girişimcilerle bir araya getiriyor, onlara geleceklerini şekillendirme yolunda girişimci nedir, girişim nedir, iyi bir girişim nasıl olmadır, girişimde sürdürülebilirlik nasıl sağlabilir gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmalarında yardımcı olacak programlar düzenliyoruz. Her yıl tüm Türkiye genelinde yaklaşık 1000’I aşkın arkadaşımızı bu eğitimlerden mezun ediyoruz.

Yine hali hazırda girişimci olan arkadaşlarımıza yönelik yatırımcı buluşmaları organize ediyor, yurt dışı fonlara temas edebilmeleri, global pazara erişebilmeleri ve farklı kültürlerin içerisine girip bakış açılarını genişletebilmelerini sağlamak için Avrupa Birliği Fonlarıyla girişimcilerimizi global arenaya taşımaya gayret ediyoruz.

Son olarak birde yatırımcı kanadına değinmek isterim. Özellikle bünyemizde bulunan 2’inci ve 3’üncü nesillerin birinci nesillerin aksine iyi birer teknoloji yatırımcısı olmalarını, çarpan etkisi fazla, kolay ölçeklenebilir ve katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirmek adına ‘’ Geleneksel Sermayenin Yeni Nesil Sermayeye Dönüşümü‘’ başlığıyla hem teorik eğitimler, hemde buluşmalar organize ediyor bu alanda potansiyel yatırımcılarımızın sayını artırmayı ve farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.

MÜSİAD gençliği olarak etrafınızda kendinize rol modeli olarak aldığınız bir girişimci var mıydı?

MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı Bey ve Milli Teknoloji Hamlesinin öncü ailelerinden Bayraktar ailesini  rol model olarak aldığımızı söyleyebilirim. Mahmut Bey’in kurumsal hayat içerisinde başlayıp, işinden ayrılıp tam anlamıyla 0 noktasından yola başlaması ve bu yolda emin ve dürüst adımlarla ilerleyerek kendi sektöründe firmasını iyi bir noktaya getirebilmesi aslında pek çok gence bahanelerin arkasına sığınmadan, nice zorluklara karşın inanç ile aşılamayacak dağ olmadığını göstermesiyle bize örnek oluyor. Bir diğer rol modelimiz olan Bayraktar ailesi ise bir alanda yeterince gayret gösterilir, gerekli bilgi ve birikim edinilirse dönemin en modern ve ileri girişimini ortaya koyabileceğimizi bizlere gösteriyor. Bakınız bugün ülkemizin savunma sanayi alanında özgüveninin artması, sınırımızın korunması, İnsansız Hava Araçlarıyla yeni savaş doktrinlerinin yazılması her bir girişimci tarafından örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.

-Bir girişimin başarıya ulaşması için sizce hangi süreçlerden geçilmelidir?

Başarıya ulaşmak her şeyden önce başarı kriterini iyi belirlemek gerekli. Başarı dediğimiz insanların hayatını kolaylaştırmak da olabilir, yatırım almak da olabilir, çıkış (exit) da olabilir. Ya da bunların hepsi birden de olabilir. Girişimler yola çıkarken ve yol boyunca hedeflerini ve başarı kriterlerini gözden geçirmelidir. Bence girişimcilerin hem uzun hem kısa vadeli hedefler olmalıdır. Hedefe yönelik çalışıldığı ve belirlenen kısa vadeli hedeflere ulaşıldıkça girişimcinin gündelik motivasyonu da yüksek oluyor. Ayrıca hedeflerin değişebilir olduğunu da bilmelidir. Dünyamız artık eskisine nazaran dönüşüm konusunda çok daha hızlı. Yeni trendler bazen bizleri değişimlere zorlayabilir. Hedeflerle ilgili bir önemli konu da belirlenen hedeflerin tüm ekip tarafından net bir şekilde bilinmesi. Eğer ekip hedeflere hakimse, hayali paylaşabiliyorsa ve hedeflerin belirlenmesinde rol alabiliyorsa bu hedeflere ulaşma konusunda daha istekli olabiliyor. Yani özetleyecek olursak, kısa ve uzun vadeli hedef ve başarı kriterlerinin belirlenmesi, hedefin dış etkenlere bağlı olarak zaman zaman check edilmesi ve ekip olarak bu hedefe inanılması başarıya ulaşmanın anahtarları olduğunu düşünüyorum.

-Özellikle Türkiye’de birçok girişimci, yatırımcı bulamamaktan veya bulduğu yatırımcıların girişimine hak ettiği değeri vermemesinden şikâyet ediyor? Sizce Girişimci – Yatırımcı ilişkisi ne düzeyde olmalı?

Girişimcilerin yatırımcı, yatırımcıların girşimci bulamaması ekosistemde yıllardır konuşuluyor. Her ikisinin de haklı olduğu taraflar var. Bunun yanı sıra geniş bir girişimci, yatırımcı, kuluçka merkezi/hızlandırıcı ağımız var. Bu ağ içerisinde insanlardan duyduğumuz problemlerin temelinde aslında ‘nitelikli’ girişimci veya yatırımcı bulunamaması geliyor. Türkiye’de yatırımcı sayısı her gün artsa da yeni yatırımcılarda ‘girişim yatırımı’nın ne olduğu, nasıl işlediği gibi konularda eksikleri olduğunu görüyoruz. Bunu çözmek için ise 2 şeye ihtiyaç var: Eğitim ve Tecrübe. Yatırımcıların ‘girişim yatırımı’ eğitimleri alması başlangıç için oldukça kıymetli. Eğitimin yanında tecrübe de oldukça önemli. Tecrübe ise yatırım yapıldıkça artmakla birlikte ekosistemdeki tecrübeli yatırımcılar ile fikir alışverişinde bulunarak da desteklenebilir. Biz de ekosistemdeki girişim yatırımcılarının niteliğini artırmak adına bir eğitim program hazırlıyoruz.Tecrübeli yatırımcılar ve diğer ekosistem oyuncular ile özellikle ekosisteme yeni giriş yapmış yatırımcılara odaklanan bir program. Programın detaylarını yakın tarihte kamuoyuyla da paylaşacağız.

Türkiye’deki girişimcilik sektörünün şu anki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye girişimcilik ekosistemi hızlı büyüyen bir ekosistem. Özellikle son yıllarda dünya çapında başarılı pek çok girişim çıkardık. Bu girişimlerle birlikte 2022 yılının ilk 3 ayında Türk girişimlere yaklaşık 1,3 Milyar Dolar yatırım yapıldı. 1,3 Milyar Dolar’ın yaklaşık 1,14 Milyar Dolar’I 3 girişime ait. 3 girişimin aldığı 1,14 Milyar Dolar, Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında Türkiye’nin Ocak-Mayıs 2021’de Birleşik Krallık’a yaptığı yaklaşık 4,8 Milyar Dolarlık ihracatın çeyreğine eşit. Az sayıda girişimin ile bu denli yüksek değerler yaratılabilmesi, Startup yatırımlarının 2021 yılında 10 katlık bir sıçrayış gerçekleştirip, 2022 yılında da bu büyümenin devam ediyor olması girişimcilik ekosisteminin ne kadar büyük bir potansiyeli olduğunu çok çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllarda şu an az sayıda olan global girişimlerimizin sayısı artırmak ülkece ilk hedeflerimizden biri olmalı. Potansiyeli gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor. 2022 yılında Dünya’da 143,9 Milyar Dolar yatırım yapılmış. Türkiye’deki 1,3 Milyar Dolar ise Dünya’daki yatırımların %0,9’unu oluşturdu. Bu güzel bir veri mesela. Somut hedefler belirleyerek örneğin; 2026 yılı için %0,9’luk payımızı %5’lere ulaştırma hedefine odaklanabiliriz.

-Türkiye’de bu sektöre etki eden faktörler neler?

Girişimcilikle ilgili konuşurken sık sık girişimcilik ‘ekosistemi’ diyoruz. Ekosistem, girişimler ile bunları saran yatırımcı, mentor, kuluçka merkezi, devlet gibi oyuncuların karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden sistem olarak tanımlanabilir. Her bir ekosistem paydaşının ayrı ayrı ihtiyaçları ve yapması gerekenler var. Ancak yine hepsi tek bir noktada kesişiyor, o da nitelik. Ekosistemde sırf yapmış olmak için yapılan, niteliği ve faydası olmayan işlerin önüne geçilmesi gerekiyor. Şu anda ekosistemde oldukça güzel işler yapılıyor ancak her geçen gün daha fazla oyuncunun ekosistem dahil olduğu bu dönemlerde nitelikten ödün vermememiz gerekiyor. Girişimcinin, yatırımcının, kuluçka merkezinin, devlet desteklerinin içlerinin dolu ve faydalı olmasına önceliklerimiz arasında olmalı.

Son olarak; Girişimlerini başarıya ulaştırmak isteyen girişimcilere ne tavsiyelerde bulunursunuz? Nasıl bir yol izlemeliler? Hangi kaynakları kullanmalılar?

Girişimlere önerilerimden birisi sürekli gündemi ve Dünya’yı takip etmeleri ve çok çalışmalarını tavsiye edebilirim. Sektörle ve ekosistemle ilgili raporlar okuyarak Dünya’da ve ülkemizde neler olduğunu sürekli incelemeleri gerekiyor. Ülkemizde ve Dünya’da çok güzide kuruluşlar var. Çeyrek bazlı hazırladıkları raporlarla aslında bizlere trendlerin nerelere doğru verildiğini ve gittiğini de gösteriyor. Bende üyemiz StartupCentrum’un verileri üzerinden sürekli kendimi güncel tutmaya gayret ediyorum. Birde son olarak girişimcilerimize sürdürülebilirlik kavramını hatırlatmak istiyorum. Girişimlerini sadece içinde bulundukları dönemlere göre değil gelecek dönmelere de hitap edip, başarılı olacak planlar ve esnekliklerle hazırlamalılar.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.