Business World Global

Universal Robots küçük, hassas parçaları steril şekilde taşıyor, montaj yapıyor.

Universal Robots küçük, hassas parçaları steril şekilde taşıyor, montaj yapıyor.
15 Mayıs 2019 - 15:00

Robot teknolojileri genel itibariyle ağır sanayi kollarında tercih ediliyor gibi görünse de hassas üretim gerektiren alanlarda da başarıyla uygulanıyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları medikal sektörüne esneklik, üretkenlik ve güvenilirlik sunuyor

Birbirinden farklı sektörlerde çeşitli uygulamalarla verimli bir otomasyon çözümü sunan Universal Robots, hassas üretim gerektiren medikal sektöründe de firmalara başarılı sonuçlar sağlıyor. Medikal sektörünün kesinlik, hassaslık ve hijyen özelliklerini karşılamak üzere tasarlanan Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı kolaboratif robotları ile esneklik, üretkenlik ve güvenilirlik mümkün oluyor.

“Uygulamada 0.03 mm tekrarlanabilirlik hassasiyeti”

Medikal sektöründe robot teknolojisi kullanımına dair açıklamalar yapan Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “Universal Robots olarak iş birliğine dayalı cobot’larımız ile birçok sektörde olduğu medikal endüstrisinde de üretimin miktarını ve kalitesini iyileştiriyoruz. Az yer kaplayan, periyodik bakım maliyeti bulunmayan, hızlı yatırım geri dönüşü, programlaması ve kurulumu kolay, düşük enerjiye, esnek kullanıma ve konumlandırılmaya, insan ile yan yana iş birliğine dayalı kullanım imkanına sahip cobot’larımızla, ±0.03mm tekrarlanabilirlik hassasiyeti sunuyoruz. Medikal sektöründe sıklıkla uygulanan alma-bırakma, malzeme taşıma, CNC besleme, püskürtme uygulamalarında insan-robot iş birliğine dayalı Universal Robots cobot’ları ile istenilen sonuç ve verimlilik yakalanabiliyor” dedi.

 

“Cobot’lar insan hatasının yol açabileceği riskleri ortadan kaldırıyor”

Gök, “Sağlık sektörü üretim hatasının insan sağlığıyla ilgili ciddi sonuçlar doğurabileceği sektörlerin başında geliyor. Cobot’lar insan hatasının yol açabileceği riskleri ortadan kaldırıyor. Öte yandan, örneğin hastaların yaşamsal istatistiklerini izleyip acil müdahaleler yapılması hususunda hemşirelere uyarılar iletiyor. Sağlık sektörü çalışanlarının yükünü hafifletiyor. Bir başka örnek vermek gerekirse, sağlıkta rutin test işlemlerini verimlilikle otomatikleştirme becerisi sağlıyor. Fizik tedavi süreçlerinde kullanılıyor. Ölçüm cihazı probun konumlandırılması gibi tekrarlayan görevler, sağlık profesyonellerinin kontrolünde cobot’lara emanet ediliyor” diye anlattı.

Medikal sektöründe yüksek kalite seviyesini cobot’larla yakalamak mümkün

Medikal sektöründeki kolaboratif robotlar, tıbbi cihaz ve implantların paketlenmesinden medikal sektöründe kritik önem taşıyan ürünlere ilişkin tutarlı sonuçlar sağlamak amacıyla birçok uygulamada kullanılabiliyor. Protez, implant ve tıbbi cihazlarda kullanılan küçük, hassas parçaların steril olarak taşınması ve montajı için de tercih edilebiliyor.

Universal Robots Hakkında

Merkezi Danimarka’da olan 2005’te kurulan Universal Robots; ‘Cobots’ (Collaborative Robots) olarak adlandırılan, hafif ve esnek robot kollarıyla endüstriyel robotiği yeniden keşfetmiştir. UR3, UR3e, UR5, UR5e ve UR10, UR10e olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle CB ve e-Series olarak 2 seri ve üç temel ‘cobots’ mevcuttur. Universal Robots’un 50’den fazla ülkede distribütörlüğü bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Meksika ve Tayvan’daki bölgesel ofislerine Türkiye’yi de ekleyerek dünya çapında yaklaşık +400 partnerlik güçlü dağıtım ağıyla faaliyet göstermektedir. Universal Robots’un ürünleri metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektörde kullanılmaktadır. Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulamasıyla kolay ve hızlı kurulum sağlayabilen Universal Robots, ücretsiz online eğitim sunulan Universal Robots Academy ile iş birliğine dayalı robot kavramlarını öğrenmek isteyenler için bir platform sunmaktadır. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, insan ile beraber çalışmaya uygun yapısıyla (risk değerlendirmesine bağlıdır) kullanıcılara avantaj sağlayan Universal Robots, enerji verimliliği, az alan kaplamasıyla sağladığı alan tasarrufuyla da işletmelerin maliyetlerini azaltmaktır. İş birliğine dayalı cobot’larda standartları belirleyen Universal Robots, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan Engelberger Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]