Business World Global

TÜSİAD-European School of Management and Technology (ESMT) İşbirliği Kapsamında Sanayi 4.0 Etkinliği Gerçekleştirildi

TÜSİAD-European School of Management and Technology (ESMT) İşbirliği Kapsamında Sanayi 4.0 Etkinliği Gerçekleştirildi
4.118
18 Ekim 2019 - 10:30

TÜSİAD-European School of Management and Technology (ESMT) İşbirliği Kapsamında Sanayi 4.0 Etkinliği Gerçekleştirildi 

TÜSİAD – ESMT işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen eğitimlerle, işgücünün Sanayi 4.0’a uyumuna katkı sağlamak hedeflendi

 

TÜSİAD olarak rekabet gücü yüksek Türkiye hedefimiz doğrultusunda Dördüncü Sanayi Devrimi’ne uyum sağlanmasına ve dijital teknolojilerin tedarik zinciri boyunca entegre edilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin yeni kalkınma modelinin, organizasyonel yapılardan iş yapış biçimlerimize kadar en geniş yelpazede dijital dönüşümü dikkate alarak kurgulamamız gerektiğine inanıyoruz.

 

TÜSİAD olarak mevcut insan kaynağının dijital dönüşümün gereklerine ayak uydurmasını mümkün kılacak “yeniden eğitim”leri kritik derecede önemli görüyoruz. Bu anlayışla, 2016 yılında Berlin merkezli European School of Management and Technology (ESMT) ile sanayide dijital dönüşüm üzerine bir işbirliğine gittik[1] ve üç modülden oluşan Sanayi 4.0 Etkinliklerini düzenlemeye başladık.

 

Küresel rekabetçilikte Sanayi 4.0’ın önemi ve şirketlerin dijital dünyaya uyumu üzerine odaklandığımız TÜSİAD-ESMT Sanayi 4.0 Etkinliklerinin ilk modülünü 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde yönetici eğitimi formatında gerçekleştirdik. Etkinlikler dizisinin ikinci modülünde ise 2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde, dijital dünyada liderlik, şirketlerin dijital dönüşüm konusunda etkili stratejileri ve yol haritaları için gerekenler ve değişen şirket kültürü gibi konular atölye çalışmaları ile zenginleştirilmiş yönetici programı düzeninde ele aldık.

 

17-18 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen üçüncü ve son etkinlikte TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Lideri Bahadır Balkır hoş geldiniz konuşmasında şunları söyledi:

 

“Dijital dönüşüm yüksek katma değerli üretimin sağlanması ve ülkemizin orta teknoloji tuzağından kurtulması için kritik önemde. TÜSİAD’ın ESMT ile hayata geçirdiği işbirliği de dijital dönüşüm alanında bilgi paylaşımına olanak sağlıyor.”

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise kurulan işbirliğinin önemini şu şekilde vurguladı:

 

 “İnovatif düşünme öğretilemez ama ilham yaratmak için başarılı inovasyon hikayelerinin paylaşılması ve tartışılması büyük önem taşıyor. TÜSİAD’ın ESMT ile işbirliği küresel ölçekte iyi örneklerin ve bilginin yayılacağı bir diyalog yaratması açısından çok değerli.”

 

Program kapsamında ilk günde, Supply Chain Wizard Başkan Yardımcısı ve EMEA&APAC Bölge Direktörü Dr. Aytaç Ataç, tedarik zincirinde dijital dönüşümün gerekliliğini vurguladı ve üretim, ulaşım ve tedarikçi-müşteri koordinasyonu gibi konularda hayata geçirilmiş başarı hikayelerini paylaştı. Warwick Business School’dan Prof. Dr. Johannes Habel ise yaptığı sunumda yapay zeka alanındaki gelişmelere ve bu teknolojinin rekabet gücünde sağladığı avantajlara yer verdi. Programın ikinci günündeyse, ESMT’den Prof. Dr. Olaf Plötner sunumlarında, yeni iş fikirlerini değerlendirme yöntemleri, “İş Modelleri 4.0” olarak adlandırılan yeni iş modellerini değer zincirine entegre etmenin yolları ve farklı organizasyonel yapıların başarıya etkisi gibi konulara odaklandı.

[1] 2013 yılında TÜSİAD’ın öncülüğünde Berlin’de kurulan Berlin Bosphorus Initiative (www.bbi-de.org), Türkiye’nin AB entegrasyon sürecinde sivil toplum boyutunun güçlendirilmesi ve Türkiye – Almanya ilişkilerinin geliştirilmesi amacı çerçevesinde Almanya’nın önde gelen üniversitesi ESMT ile üç yıl süresince Sanayi 4.0 konusuna odaklanan bir işbirliği tesis etmiştir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.