Business World Global

Turner’dan Türkiye’de dev mimar-mühendis kadrosu

Turner’dan Türkiye’de dev mimar-mühendis kadrosu
07 Haziran 2022 - 16:56

ABD’li Turner, 10 yıldır Türkiye’de ayrı bir yapılanma ile faaliyet gösteriyor. İstanbul Finans Merkezi gibi büyük projelerin yönetiminde ve birçok projenin üst yapı inşaatında görev alan Turner, Türkiye’de 2 kişiyle başladığı ofisinde bugün 195 kişilik dev mimar-mühendis kadrosuyla hizmet veriyor.

Arkasındaki 12 bin kişilik global ekibin desteğini her projede hisseden Turner için insan faktörü şirketin başarısında payı olan en önemli unsur.

Turner Türkiye İnsan Kaynakları Uzmanı Özlem Şencan, Turner’ın en değerli varlığının sahip olduğu iş makineleri, ekipmanlar veya gayrimenkulleri değil, çalışanları olduğunu ifade ediyor. Özlem Şencan, “Çalışanlarımıza sadece bir iş fırsatı değil, ömür boyu sürecek bir kariyer sunmak bizim için son derece önemlidir.” diyor. İnsan kaynakları politikasının özünde gelecekteki büyüme hedefleri için çeşitli liderlerden oluşan bir kaynak inşa etmenin bulunduğunu anlatan Özlem Şencan, işe alım süreci ile ilgili şu bilgiyi veriyor:

“Çalışan Yönlendirme Programı ile nitelikli adaylar kazandırıyoruz”

“Planlama sonucunda ortaya çıkan personel açığını karşılamak üzere gerekli bilgi, yetenek, beceri ve motivasyona sahip adayları araştırmak, insan kaynakları planlamamızın amaçları arasındadır. İşe alımlarımızda kullandığımız iki yöntem var; bunların ilki öncelikle iç kaynaklarımızdan yararlanmak, diğeri ise mümkün olduğunca üst düzey olmamak kaydıyla dış kaynaklara başvurmaktır. Her yıl belli sayıda yeni mezunu kadromuza dahil ediyoruz.  Amacımız, gelecekteki şirket büyüme hedeflerimiz için çeşitli liderlerden oluşan bir kaynak inşa ettiğimizden emin olmaktır. Ayrıca Çalışan Yönlendirme programımız ile işe alınan adayları tavsiye eden çalışanları ödüllendirerek Turner’a nitelikli adaylar kazandırıyoruz.”

“Türk mühendisler dünyada örnek projelere imza atıyor”

Özlem Şencan, global bir şirket olarak Türk mimar ve mühendisleri,  çalışkan, nitelikli, becerikli, yenilikçi ve yurtdışı çalışma alanına kolay uyum gösteren profesyoneller olarak gördüklerini belirtiyor. Özlem Şencan, “Son yıllarda Türk mimar ve mühendisler dünyada örnek oluşturabilecek çok büyük projelere imza atmaktadır. Kendilerini global olarak da bünyemize dahil etmekten memnunuz.” diyor.

Y Kuşağının farklı yönleri

Günümüzde işgücünün en yeni ve en genç üyesi olan Y kuşağı (Millenium), varlığını iş dünyasında hissettirmekte ve şirketlerin çalışma şekillerini yeniden düşünmelerine, çalışma ortamlarını yeniden uyarlamalarını sağlamaktadır.

Turner çalışanlarının yüzde 60’lık bölümünü Y kuşağının oluşturduğunu belirten Özlem Şencan,  Y kuşağının farklılıklarının şirkete ne tür katkılar sunduğunu şu sözlerle özetliyor:

“Y kuşağı, internet ve mobil iletişimle büyüdüğü için, iş hayatında en birbirine bağlı ve teknoloji dostu nesildir. Sürekli üstlerinden geri bildirim ve tavsiye arar,  yöneticilerden performanslarıyla ilgili yönlendirme bekler. İş-yaşam dengesine önem verir, daha mobildir ve evden çalışmaya yatkındır. Y kuşağı, kuruluşun eğitim ve yenilikçi girişimleriyle ilgilenir.”

Turner’da gelişim ve ilerleme fırsatları

Turner’ın yenilikçi vizyonunun önemli parçası, gelişen teknolojileri ve süreçleri geliştirip benimsemektir. Bu nedenle çalışanların yenilikçi fikirler geliştirmek için birbirleriyle etkileşim kurdukları bir kültürü teşvik eden Turner, tüm çalışanlarına gelişim fırsatlarına eşit erişim sağlamaktadır. Her yıl yüksek performans gösteren çalışanlarını ödüllendiren Turner, faaliyet gösterdiği diğer bölgelerdeki iş birimlerine atamalar da yapmaktadır. Özlem Şencan, “Çalışanımız bu sayede bulunduğu konumdan yetki ve sorumlulukları daha geniş ve statüsünü arttıracak diğer bir göreve geçiş yapabilmektedir.” diyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.