Business World Global

TÜRKONFED: Umudu inşa etmek için ekonomi gündemine dönmeliyiz

TÜRKONFED: Umudu inşa etmek için ekonomi gündemine dönmeliyiz
31 Mayıs 2023 - 13:27

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve İntegral Yatırım iş birliğinde, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Ekonomi & Finans Buluşmaları’nın ilk etkinliği ‘Yatırım Alternatifleri ve Risk Yönetimi’ temasıyla İstanbul’da yapıldı.

Yıl sonuna kadar dört ilde yapılması planlanan etkinliğin açılış konuşmaları TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, SEDEFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Öner Çelebi ile İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Taşdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Süleyman Sönmez: Umudu inşa etmek için ekonomi gündemine dönmeliyiz”

Konuşmasına 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 28. Dönem Milletvekillerini tebrik ederek başlayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Artık seçimler geride kaldı. Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye’ye odaklanmanın, yarının Türkiyesini ve umudu inşa etmenin vaktidir. Bunun için hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Öncelikle de asli gündemimiz olan ekonomiye hızla geri dönmeliyiz” dedi.

“İşletmeler KGF kredilerinin miktarını az, erişimini zor buluyor”

TÜRKONFED olarak her çeyrekte iş dünyasının ve üyelerinin finansmana erişim ve genel ekonomik beklentilerini ölçtüklerini hatırlatan Sönmez, 2023 yılı ilk çeyrek araştırmasının sonuçlarını da şu sözlerle paylaştı; “Çıkan sonuç, başta KOBİ’ler olmak üzere işletmeler açısından 2022 yılından bu yana şartların daha da ağırlaştığını gösteriyor. Her 3 işletmeden 1’i işletme sermayesi ihtiyacını banka kredileri veya tedarikçi ve müşterilerinden aldığı finansman ile karşılıyor. Her 4 işletmeden 3’ü krediye erişimin zorlaştığını ifade ediyor. Seçim öncesi açıklanan 350 milyar TL’lik KGF kredilerinin miktarını yeterli görmeyenlerin oranı yüzde 85 olurken, işletmelerin yüzde 74’ü de KGF kredilerine erişimin zorlaştığını belirtiyor.”

Yüksek katma değerli ihracatımızı artırmalıyız”

Ekonomi politikalarında yaratılacak güven ikliminin, uluslararası yatırımlardan finansmana erişime kadar pek çok konuda temel oluşturduğunu anlatan Sönmez, ankete göre her 10 iş insanından 8’i ekonomi yönetimi tarafından alınan mali-finansal tedbirlerin işletme durumlarını olumsuz etkilediğini düşündüğüne de dikkat çekti. Ekonominin öncelikli sorunları olan faiz, enflasyon, döviz kurlarındaki belirsizlik ve cari açığın ivedilikle çözüm beklediğini ifade eden Sönmez, iş dünyasının beklentilerini şöyle sıraladı; “Faizler ve finansmana erişim konusunda uzun süredir yaşadığımız belirsizliğin bir an önce istikrara kavuşması için iyileştirici adımlar atılmalı. Krediler üzerindeki baskı hafifletilmeli, finansmana erişimde zorlaştırıcı unsurlar ortadan kaldırıldığı gibi kolaylaştırıcı uygulamalar hızla hayata geçirilmeli. Yüksek seyreden dış ticaret açığının ana nedeni ihracatın istenen düzeyde artmaması değil başta enerji alanında olmak üzere ithalata olan aşırı bağımlılığımız ve yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürün ihracatında yüzde 3 barajına takılı kalmamızdır. Dijital ve yeşil dönüşüm kaldıracı işte bu barajları, doğru ve etkin politikalarla aşmamızı sağlarken, toplumsal dönüşüm kaldıracı da potansiyelimizi sınırlayan duvarların ötesine geçmemize kapı aralayacaktır. Artık rekabetçilikte sanayi odaklı, üretim odaklı yeni bir hikâye yazmalı, büyümeden ziyade kalkınma odaklı bir ekonomik modele geçmeliyiz.”

Öner Çelebi: Piyasanın dinamiklerini çözerek kalkınmaya katkıda bulunabiliriz”

Türkiye’nin yatırım ve büyüme için eşsiz bir ortam sunduğunu belirten SEDEFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Öner Çelebi ise “Küresel bir ekonomik güç olma yolunda hızla ilerlerken, özellikle piyasalarda dalgalanma, siyasi belirsizlik ve yaşadığımız çok üzücü doğal afet gibi bütün ülkeyi ve ülke ekonomisini etkileyen durumlar, alternatif yatırım araçlarının araştırılması ve risk yönetimini giderek daha önemli hale getiriyor. Bu araçların inceliklerini anlamak, Türkiye piyasasının karmaşık dinamiklerini yönetmeye çalışan iş dünyası ve yatırımcılar için çok önemli. Alternatif yatırım araçları ve risk yönetimi anlayışımızı derinleştirerek, yeni büyüme yollarının kilidini açabilir ve Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına daha fazla katkıda bulunabiliriz. Bu bakış açısıyla etkinliğimizin, alternatif yatırım araçlarının potansiyelini keşfetmek ve risk yönetimi için etkili stratejiler geliştirmede büyük bir fırsat sunacağına ve finansal ekosistemin şekillendirilmesine destek olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.