Business World Global

Türk züccaciye ve ev eşyaları sektörü Orta Asya’ya çıkarma yapacak

Türk züccaciye ve ev eşyaları sektörü Orta Asya’ya çıkarma yapacak
27 Temmuz 2023 - 0:19

“Think Global – Küresel Düşün” mottosuyla Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde Uluslararası fuarlar gerçekleştiren TG EXPO Fuarcılık ile Gelişen Ev Eşyaları Derneği GEEM Orta Asya Pazarı için önemli bir iş birliğine imza attı. İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında bir araya gelerek Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de düzenlenecek “TAŞHKENT HOME DECO” Fuarı’nın protokolünü imzalayan TG EXPO Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel ve GEEM Başkanı Çığır  Ahmet Şahin, daha sonra bölgeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

15-17 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek “TAŞHKENT HOME DECO” Fuarı’nın Türkiye’nin o bölgede düzenlenen en kapsamlı fuarı olacağının altını çizen TG EXPO Genel Müdürü Cem Şenel, “ 5 kıtada ABD’den Almanya’ya, Hindistan’dan Endonezya’ya 30’dan fazla ülkede bireysel ve milli katılım organizasyonlarımız ile Türk firmalarının uluslararası pazarlarda ürün ve hizmetlerini tanıtmaları, ihracatlarını geliştirmeleri için uzman ve geniş bir ekiple çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Fuar organizasyonlarında, katılımcı firmalarımıza, danışmanlık, teşvik ve mevzuatlarla ilgili bilgilendirme, takip, nakliye, gümrük işlemleri, stant kurulumu, seyahat, konaklama ve vize alımına destek dahil olmak üzere tüm süreçlerde “anahtar teslim” tabir edebileceğimiz bir hizmet veriyoruz. Sonuçta; tüm çabalarımız, gerek yurt içi gerekse yurt dışı fuarlarda, Türk firmalarının ihracatlarını arttırmalarını sağlamak. Bu da bizi, dünyada daralan ekonominin koşullarını değerlendirerek yeni pazarlarda yeni bölgelerde aktif olmayı sağlayacak yeni projeleri götürüyor. Buradan hareketle, halihazırda çok hızlı şekilde büyüyen Özbekistan’da yeni bir fuar organize etmeye karar verdik. Özbekistan merkezli olarak 6 ülkeyi hedefleyerek Orta Asya pazarında Türk firmalarının daha aktif ve güçlü olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bölgede son yıllarda artan inşaat ve turizm yatırımları, ki bunlar yüksek kaliteli konutlar, çoğu uluslararası otel zincirleri ve kaliteli ürünlere olan talep artışı bu kararı vermemizde etkili oldu” dedi.

Cem Şenel, Özbekistan’da TG EXPO ve GEEM iş birliği ile düzenlenecek olan fuar hakkında şu bilgileri verdi: Buradan hareketle, ülkemizde özellikle Züccaciye sektöründe söz sahibi firmaların üye olduğu Gelişen Ev ve Yaşam Eşyası Markaları Derneği ile iş birliği yaptık. Özbekistan’ın çevresinde bulunan ve ülkemiz için hepsi çok önemli hedef pazarlar olan Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan ve buradan hareketle Rusya olmak üzere 6 ülkeyi hedefliyoruz. Özbekistan başta olmak üzere bu ülkelerden ilgili satın almacıları, alım heyetlerini, ticari birlikleri fuara getireceğiz. Rusya’yı çok önemsiyoruz ve katılımcı 120 firmanın tüm ürünlerinin Rusya’da ilgi göreceğini düşünüyoruz. Büyük potansiyeli olan Rusya, ziyaretçi programımızda en önemli konulardan biri olarak yer alıyor. Fuarın gerek sektöre, gerekse ülkemizin ihracatına ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz”.

ÇİN “UCUZ”, TÜRKİYE İSE “HIZLI ÜRETİM, LOJİSTİK AVANTAJIYLA STOK ÇALIŞMAYIN” AVANTAJINA SAHİP. ORTA ASYA’DA EN GÜÇLÜ RAKİP OLAN ÇİN İLE “ÜRETİM, KALİTE VE HİZMET” AVANTAJIYLA REKABET EDECEĞİZ

Özbekistan’da düzenlenecek fuarın Avrupa başta olmak üzere dünyada yaşanan ekonomik daralma karşısında, Türkiye’nin lojistik avantajı bulunan çok önemli bir bölge olduğuna dikkat çeken Gelişen Ev ve Yaşam Eşyası Markaları Derneği (GEEM) Başkanı Çığır Ahmet Şahin, “TAŞHKENT HOME DECO SHOW FUARI, ev ve mutfak eşyaları, otel ekipmanları ve kontrat tekstili gibi sektörlerde faaliyet gösteren öncü markaların bir araya geleceği, yeni trendlerin sergileneceği ve yeni iş birliklerinin oluşacağı çok önemli bir organizasyon. Ev dekorasyonundan mutfak eşyalarına, banyo ve bahçe gereçlerine kadar yaşam alanlarının olmazsa olmaz gereçlerinin sergileneceği fuarın özel bölümü olan “Hospitality, Horeca” sektörünün ihtiyaçlarına yönelik geniş bir ürün yelpazesini de Özbekistan’a götürmüş olacağız. Sektörümüzün öncü markalarının yer alacağı bir organizasyon olmasının dışında depremden sonra Türkiye’ye yönelik oluşan negatif algıyı da sileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

TAŞHKENT HOME DECO SHOW FUARI’nın 15-17 kasım tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de düzenleneceğini hatırlatan Çığır Ahmet Şahin, konuyla ilgili şu bilgileri verdi : “Özbekistan, Orta Asya’da stratejik bir konumda ve büyük bir pazar potansiyeline sahip olan bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. TAŞHKENT HOME DECO SHOW FUARI, başkent Taşkent’te düzenlenerek bölgenin en önemli buluşma noktalarından biri haline gelecek. Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, kalite, tasarım ve yenilikçilik konularında uluslararası alanda tanınan bir konuma sahip. türk markaları, rekabetçi fiyatları ve yüksek kalite standartlarıyla dünya çapında tercih edilen markalar arasında yer alıyor. bu fuar, türk markalarının uluslararası alandaki varlığını güçlendirmek ve yeni iş fırsatları yaratmak adına önemli bir platform sunacak. Bu fuar, Türk markalarının Uluslararası alanda ve hedef pazarda daha fazla tanınırlık kazanmasını sağlayacak ve ihracat olanaklarını arttıracak”.

Özbekistan merkezli Rusya dahil 6 ülkenin en büyük ithalatlarını Çin’den yaptığını hatırlatan GEEM Başkanı Çığır Ahmet Şahin, Türkiye’nin Çin karşısında fiyat rekabeti yapmasının mümkün olmadığını ama lojistik avantajını hızlı üretim, kalite ve hizmetle birleştirdiğinde çok rahat Çin’le rekabet edebileceğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı içinde olduğumuz 2023 yılında, Türk ihracatçıları olarak dünyanın dört bir yanına ürün satmak ve üretim yapmak için çaba sarfettiklerini anlatan Şahin; “HOME DECO SHOW FUARI’nda yer almak, Türk markaları için büyük bir fırsat ve aynı zamanda bir sorumluluk taşıyor. Fuar alanında sergileyeceğimiz ürünlerle dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçilere türk kalitesini ve yenilikçiliğini gösterme şansına sahibiz. Bu fuar, iş dünyasında yeni iş birlikleri kurmayı, müşteri portföyümüzü genişletmeyi ve mevcut iş bağlantılarımızı güçlendirmeyi hedeflemektedir.  Özbekistan ile aramızdaki gönül bağı ve ortak kültürümüz, ticari iş birliği ile daha da pekişecektir. Özbekistan’ın zengin gastronomisi ve kültür turizmi, “made in türkiye” ürünleri ile taçlandırılacaktır. Bu sayede, türk ürünleri özbekistan’ın muhteşem sofralarında ve turistik alanlarında sıkça yer alacaktır. İki ülke arasındaki ticari iş birliği sayesinde, her iki ülke de kazançlı çıkacaktır. Bu fuarda elde edilecek başarılar, gelecekteki iş birliklerimizin temelini oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

AVRUPA, ORTA ASYA, ORTADOĞU ÜLKELERİ DARALAN EKONOMİDE ARTIK STOK ÇALIŞMAK İSTEMİYOR. TÜRKİYE, HIZLI ÜRETİM, KALİTE VE HIZLI LOJİSTİK AVANTAJINI ÇİN KARŞISINDA GÜÇLÜ ŞEKİLDE KULLANARAK PAZAR LİDERLİĞİNE YÜRÜYEBİLİR

Özbekistan’ın Orta Asya bölgesinde yer alan ikinci büyük ekonomi konumunda olduğunu söyleyen GEEM Başkanı Çığır Ahmet Şahin, “IMF’nin 2022 verilerine göre, ülkenin gsyih’sı 73 milyar dolar ve büyüme oranı %3,4’tür. Özbekistan’ın resmi dili özbekçe olmakla birlikte, rusça ve tacikçe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Özbekistan’ın nüfusunun %50,5’i merkezlerde, %49,5’i ise kırsalda yaşamaktadır. Kırsal kesimden merkezlere göçle birlikte ülkede ciddi bir büyüme potansiyeli bulunmaktadır. %16,6’sı 25 yaşın altında ve %23,1’i 15 yaşın altındadır. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti taşkent’te ise yaklaşık 2,4 milyon kişi yaşamaktadır. Taşkent ise bölgedeki dördüncü büyük şehir olarak ön plana çıkmaktadır. Özbekistan’ın sınır komşuları arasında; kazakistan, kırgızistan, tacikistan, afganistan ve türkmenistan yer almaktadır. Özbekistan, coğrafya açısından da önemli bir konuma sahiptir ve dünya ekonomisinde 73. Sırada yer almaktadır. Özbekistan, bağımsız devletler topluluğu (bdt) ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları yapmış ve bu bölgelere iş yapıldığında gümrük ödemesiz ihracat ve ticaret yapabilme imkânı sağlamıştır. Ayrıca, bm örgütleri, ımf, dünya bankası, asya kalkınma bankası, islam kalkınma bankası, ekonomik iş birliği teşkilatı, şanghay iş birliği örgütü, dtö gibi önemli kurumlarla ilişkilerini geliştirmiştir. Ülkenin serbest ticaret anlaşması olan ülkeler arasında azerbaycan, belarus, ermenistan, gürcistan, kazakistan, kırgızistan, moldova, rusya federasyonu, türkmenistan, ukrayna ve özbekistan bulunmaktadır. Özbekistan’da e-ticaret henüz az gelişmiş olsa da zamanla öncelikli hale gelmeye başlamaktadır. Ülkede ocak 2021 itibariyle 18,60 milyon internet kullanıcısı ve 4,60 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır.  Sosyal medya kullanıcılarının sayısı 2020 ve 2021 yılları arasında %44 artış göstermiştir. Özbekistan’ın genel ithalatı ise 2018’de 17 milyar dolar iken 2022 tahminlerine göre bu rakamın 28 milyar dolara yükselmesi beklenmektedir.  En çok ithalat yapılan ülkeler arasında çin, rusya federasyonu, kazakistan, güney kore ve türkiye yer almaktadır” dedi.

ÖZBEKİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İKİLİ TİCARET HACMİ 3,1 MİLYAR DOLARDIR.

Türkiye’nin ihracatının 1,7 milyar dolar iken ithalatın ise 1,4 milyar dolar olduğunu açıklayan Şahin şunları söyledi : Türkiye’nin hedefi ise 5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaktır.  Türkiye’nin 2018-2022 yılları genel ihracatında özbekistan 33. Sırada yer alırken, genel ithalatında ise 38. Sırada yer almaktadır. Özbekistan, türkiye’yle stratejik iş birliği anlaşması imzalayarak ticari olarak daha da yakınlaşmıştır. Son 5 yılda ev ve mutfak eşyaları sektöründe, türkiye’nin özbekistan’a ihracatı %42 oranında artmıştır.  2018 yılında 3.165,354 $ olan sektörel ihracatımız, 2022 yılında 7.608,818 $’a yükselmiştir. Bu artış mikyarı, yıllık ortalama %8,5 oranında gerçekleşmiştir.  Türkiye, ev ve mutfak eşyaları sektöründe özbekistan pazarında önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Bu başarı, türkiye’nin kaliteli ürünlerinin yanı sıra, rekabetçi fiyatları ve etkili pazarlama stratejileri sayesinde elde edilmiştir.  Türkiye, özbekistan ile olan ticari ilişkilerini daha da güçlendirerek, bu başarıyı sürdürmeyi hedeflemektedir.  İlişkili sektörlerde de durum benzer bir özelik göstermektedir”.

Özbekistan’ın Turizm ve İnşaat sektörlerinin ev, mutfak ve yaşam eşyaları sektörünün öncüsü olara büyük fırsatlar sunduğunu anlatan GEEM Başkanı Çığır Ahmet Şahin; “ Özbekistan’da son 4 yıl içinde 833 yeni otel açılmış ve turizm sektöründe çeşitli otel markaları pazarın büyüklüğüne bağlı olarak yatırımlar yapmıştır.  Aynı zamanda, inşaat sektörü de hızla büyümekte olup 2023 yılında %4 büyüme potansiyeli taşımaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.