Business World Global

Türk İnşaat ve İş Makinelerine Çin’de İlgi Büyük.

Türk İnşaat ve İş Makinelerine Çin’de İlgi Büyük.
14.781
23 Eylül 2019 - 9:58

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) önderliğinde, dünyanın en büyük iş ve istif makineleri sektörü bulunan Çin’de gerçekleştirilen 15’inci BICES Pekin Uluslararası İş, İnşaat ve Madencilik Makinaları Fuarı”na katılan Türk iş ve inşaat makineleri sektörü, önemli işbirliği fırsatlarıyla eve döndü. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “İMDER yetkilileri ve üyeleri fuar süresince hem Çin kamu kurumları hem de Çin’in en büyük müteahhitlik firmaları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Uzun vadede yapılabilecek iş birlikleri adına yapılan bu görüşmeler Türk firmaların Çin’deki bilinirliği açısından oldukça önemli bir başlangıç oldu” dedi.

Her 2 yılda bir gerçekleştirilen ve bu yıl 15’incisi düzenlenen BICES fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında Pekin Yeni Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl, 31 ülkeden yaklaşık 1300 katılımcıyı ve 76 ülkeden 151 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan fuar, İMDER’in kardeş kuruluşu Çin İş Makinaları Derneği (CCMA) ile devlet kurumları tarafından düzenlendi. Dünyanın en büyük iş ve istif makinesi pazarı olan Çin’in, en büyük yerel iş makineleri fuarı olan BICES’te iş, inşaat ve madencilik makineleri sergilendi.

Türk Firmalar Ürünlerini 76 Ülkeye Tanıttılar.

İMDER olarak BICES’e büyük önem verdiklerini ve fuarın oldukça başarılı geçtiğini söyleyen İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, şu bilgileri verdi:

“BICES Fuarı, Türk markalarının uzun vadede Çin pazarında yer alması için önemli bir fırsat oldu. Türk firmalar ve ürünleri fuar süresince ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Firmalarımız, yenilikçi ürünlerini ve teknolojilerini 76 ülkeden gelen ziyaretçilere tanıttılar. Yeni işbirliklerinin kurulması adına pek çok ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Özellikle fuar organizatörü ve aynı zamanda İMDER’in kardeş derneği olan CCMA- Çin İş Makinaları Derneği’nin “Distribütörler ve Kullanıcılar Alt Konseyi Yönetimi” ile gerçekleştirilen toplantı, ilerleyen dönemlerde İMDER üyelerinin Çin’de distribütörlük anlaşması yapması adına verimli bir görüşme oldu” dedi.

Çin’in Türk iş makineleri sektörünün rotasını çevirdiği en önemli hedef pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Özgen, gerek kamu projeleri, gerekse ikili işbirlikleri adına pazarın büyük fırsatlar barındırdığını kaydederek şöyle devam etti:

“İMDER yetkilileri ve üyeleri fuar süresince hem Çin kamu kurumları hem de Çin’in en büyük müteahhitlik firmaları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Uzun vadede yapılabilecek iş birlikleri adına yapılan bu görüşmeler Türk firmaların Çin’deki bilinirliği açısından oldukça önemli bir başlangıç oldu. Önümüzdeki süreçte bu görüşmelerin devam etmesiyle Çin pazarında önemli yol alınacağına inanıyorum.”

2019 Yılı Çin’de Proje Yılı Olarak İlan Edildi.

Çin, dünya iş ve istif makineleri sektöründe büyüme oranı en yüksek olan pazar olarak dikkat çekiyor. Çin iş makineleri sektörü, 2016-2017 yılları arasında yüzde 45; dünya piyasaları açısından oldukça zorlu geçen 2018 yılında ise önceki yıla kıyasla yüzde 25 büyüdü. 2019 yılını projeler yılı ilan eden Çin hükümeti 127 milyar USD değerinde yeni demiryolu projesi, 35 milyar USD değerinde 300 yeni belediye projesi ve 19 milyar USD değerinde altyapı projesi gerçekleştireceğini açıkladı.Yabancı yatırımcıyı da davet eden ülkede, yabancı şirketlerin karşılaştığı güçlüklerin ortadan kaldırılması hedefleyen yasa 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sanalbasin.com üyesidir

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.