Business World Global

Türk İhracatının Yeni Yıldızı Yatak Endüstrisi

Türk İhracatının Yeni Yıldızı Yatak Endüstrisi
02 Ekim 2021 - 13:23

Türkiye’de yatak endüstrisi alanında faaliyet gösteren 83 firmanın bir araya gelerek oluşturduğu, sektörün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği (IBIA) bir ilki gerçekleştirecek.

Büyük ticaret hacmine sahip yatak yan sanayisi, üretime tedarik sağlayan makine, kumaş, yay, sünger, iplik, kimya, elyaf ve diğer yardımcı ürünlerden oluşan 10 farklı kategori başlığında değerlendiriliyor. Yatak yan sanayi üreten, sayısı 160’I bulan sektör firmalarının  IBIA  çatısında birleştirilmesi hedefleniyor. Dernek uluslararası ticaretin geliştirilmesi, Türkiye’deki yan sanayi ve teknolojilerinin üretiminde  dünya sıralamasında ilk 4 ülke arasında yer alıyor.

Yatak Üretimindeki 31 Milyar Dolarlık Ticaret Hacminde Türkiye 14.Sırada!

IBIA Dernek Başkanı Osman Güler, “Türkiye’de az sayıda olan yatak endüstrisi, 160 firmayla ihracat rakamlarında önemli bir yer teşkil ediyor. Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan sektörümüzü yurtiçi-yurtdışı her platformda temsil edeceğiz. Sektörümüz, potansiyeli yüksek hedeflerle ilerliyor. Şu an sayısı 160’ı bulan firmalar, global pazara açılmaya hazır. Sektörümüzün rakamsal büyüklüğüne gelince, çok parlak bir tablo ortaya çıkıyor. Sektör firmalarının üretimleri 3 milyar dolar, ihracatları ise 2 milyar dolar civarında ve 25 000 kişilik bir istihdama sahip. Yakın gelecekte bu konuda önde olan ilk 3 ülke arasına girebileceğimizi düşünüyorum. Dünya genelinde 31 milyar dolar ihracat rakamına sahip yatak üretimin de ise Türkiye 14. sırada yer alıyor.” dedi.

 2022 Ekim Ayında Sektörde Bir İlk Gerçekleşecek

İhracat potansiyeli yüksek sektörün kalite standartlarının artırılması ve ticari fırsat eşitliğinin sağlanması için bir ilk gerçekleşecek. IBIA Dernek Başkanı Güler “Bu alanda önemli bir hamle gerçekleştirdik. BİFAŞ ile globalde etkili olacak ve firmalarımıza yurtdışının kapılarını aralayacak fuarı 2022 Ekim ayında düzenleyeceğiz. Şu an 25 bin kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, bu açılımlarla hem ülke ekonomisine hem de istihdam rakamlarına önemli bir katkı sağlayacak” dedi.

20.000’e yakın yerli ve 70 ülkeden yabancı alıcıyı ağırlamayı hedefleyen fuar için BİFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural “200’ün üzerinde lider firma ve üreticinin katılımıyla 06-09 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde ilk defa kapılarımızı açacağız. Fuarda alıcı ülkelerden binlerce ziyaretçi, iş insanları, özel alıcılar ve önde gelen üretici markaları ağırlamanın yanı sıra B2B toplantılarıyla da iş ağı geliştirilmesini için hazırlıklarımıza başladık”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.