Business World Global

Türk finans kuruluşlarının dijital yolculuğu hız kesmiyor

Türk finans kuruluşlarının dijital yolculuğu hız kesmiyor
15 Nisan 2022 - 13:26

Umut Çelik / [email protected]

Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’na göre, finans dünyasında dijital dönüşümün sosyal ve ekonomik açılardan yaratacağı değerin 10 yıllık dönemde toplam 100 trilyon dolar olacağı tahmin edilmekte, özellikle yapay zeka, dijital dönüşümde tüm ülkelerin öncelikli teknoloji alanları arasında yer alıyor.

Finansal hizmetler ve bankacılık sektöründeki değişim ve gelişimin internetin yaygınlaşması ve mobiliteye bağlı olarak ilerlediği ve özellikle de son yıllarda önemli yeniliklere imza atıldığı görülüyor. İnternet, mobil uygulamalar, dijitalleşme, alternatif finans platformları, BigTech/FinTech, büyük veri ve verinin analizi, müşteri odaklı ürün yaklaşımı gibi yeni faktörlerin ortaya çıkmasıyla birlikte sektörde rekabet daha da sertleşmekte ve çok daha katmanlı bir yapıya büründü.

Açık bankacılık; yani üçüncü taraflara API uygulamaları (Application Programming Interface – arayüz) aracılığıyla müşteri verilerine veya ödeme işlemlerine erişim sağlama, başka bir deyişle veri ve işlevsellik paylaşımı olarak tanımlanıyor. Bu gelişmeleri gören bazı geleneksel finans kurumları, banka ve sigorta firmaları, yeni nesil finans yazılımları sunan firmaları ve finansal oyuncuları bir rakip ve tehdit olarak görmektense, hem kendileri de bu tip kaslar geliştirmeyi hem de bu alandaki oyuncularla iş birliği yapma, hatta bunlara yatırım yapma yolunu seçmeye başladı.

Açık bankacılık, sektör oyuncularını ve sektörün iş yapış tarzı ile yaklaşımını ciddi biçimde değiştirirken yatırımları da bu alana çevirdi.

Bu şekliyle dijitalleşme, bir taraftan bankaları rakipsiz olmaktan çıkararak olağan rekabeti hayatta kalma mücadelesine dönüştürürken diğer taraftan da farklı boyutta yetenekler kazandırmaya itti. Şirketler özelleştirilebilen ara yüzler sunan, zengin içerikli, hızlı ve kullanışlı 7/24 şube uygulamalarıyla her anlamda dijitalleşti.

Erken dijitalleşmeye uyumu göstermek için önemli adımlar atan Türk finans dünyası, başarılı Ar-Ge çalışmalarını ve ticari uygulamalarda inovasyonu sürdürdü. Ülkemizde bankacılık sektörüne çok ciddi yabancı yatırımlar yapıldı, pek çok büyük bankamıza yabancı ortaklar geldi, satın almalar sonrası Türk bankalarından dünyaya teknoloji transferleri de yapıldı.

Teknolojinin bu kadar hızlı değiştiği günümüz dünyasında yasal düzenlemeler bazen bu ilerlemenin gerisinde kalsa da, son zamanlarda teknolojinin iş ya da özel hayatımıza etkilerini düzenleyen bir çok regülatif yenilik de hayatımıza giriyor. Biz de bu ayki sayımızda Türkiye’nin önde gelen finans kurumlarının dijital yolculuğunu Paynet sponsorluğunda ele aldık.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.